Téma

Když to fakt chcete zažít…

Písčité pláže, plážové bary, útulné taverny, ale třeba i pouště nebo sopky. Za tím vším se nemusíte kodrcat do zahraničí. Poradíme vám, kde v Česku najdete tu pravou cizinu a exotiku.

AddThis
Vranovský "Jadran"

Vranovský "Jadran"

Jadran 

Jižně evropskou krajinu najdete i v okolí Vranovské přehrady u Vranova nad Dyjí. Dá se tu plavat, jezdit na lodích a windsurfu a po cyklostezce dojedete až do Rakous.

Nizozemsko 

Možnost, jak strávit dovolenou cestováním v hausbótu, dává padesátikilometrový kanál, který postavil ve třicátých letech 20. století Jan Antonín Baťa kvůli dopravě paliva do otrokovické elektrárny. Dnes se na něm plaví místo uhlí turisté. Splavný je od Otrokovic k Rohatci, plánované je prodloužení od Hodonína až do Kroměříže. Té se navíc přezdívá „hanácké Athény“, takže si můžete z itineráře škrtnout i Řecko. 

Středomoří 

Z hanáckých Athén na Pálavu je to autem asi hodina, ale za ten řecký nebo středomořský dojem to určitě stojí. Budete se tu cítit velmi autenticky nejen kvůli všudypřítomným vinicím, skalním stepím a bílým vápencovým skalám, ale taky proto, že je to nejteplejší a nejsušší kus naší republiky. A je tu vážně krásně, což dokazuje fakt, že sem směřovali už lovci mamutů a sochatelé Věstonických venuší.  

Texas 

Kousek od Řecka se můžete podívat do Texasu. Většina české ropy se totiž ukrývá v takzvané Vídeňské pánvi na jihu Moravy, poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem. Když budete projíždět kolem kývajících se těžebních věží, nebude vám vůbec divné, proč se oblasti kolem Hodonína a Břeclavi mezi místními říká moravský Dallas. Zamiřte ke vsím, kde se těží ropa: Dolní Bojanovice, Lanžhot, Uhřice, Velké Bílovice.

Pouště 

Když už tu budete, můžete se podívat i na nejkrásnější českou poušť. Moravskou Saharu najdete u města Bzenec, nejlépe u trati vedoucí z Hodonína do Uherského Hradiště (jinde ji porůstá borovicový les). Písečná vrstva tu má sílu až 30 metrů a vede po ní naučná stezka Váté písky. Pouští u nás máme víc. Nejznámější je písečný přesyp u Vlkova u řeky Lužnice, další najdete kousek od Hradce Králové u obce Rokytno, u Pístů u Nymburka nebo nedaleko Přelouče. Na zdejším Semínském přesypu žije na ploše půldruhého hektaru 60 druhů motýlů.

Itálie 

Jestli budete mít chuť i na Itálii, tak ji najdete v okolí města Sedlec-Prčice. To sice leží uprostřed České Sibiře, ale zdejší kotlina prý natolik připomíná sever Itálie, že se jí začalo říkat Český Merán (podle města Merano).

Sopka Etna 

Abychom Italům jó neměli co závidět, tak máme dokonce i činnou sopku. Je v Ostravě a říká se jí Ema, což je skoro jako Etna, ale hezčí. Jde o haldu vytěžené hlušiny z ostravských dolů, která se už skoro sto let tyčí na břehu Ostravice. V šedesátých letech se halda uvnitř vznítila a hoří dodnes. Uvnitř má teplotu až 1500 °C, takže zahřívá své okolí a vytváří kolem sebe unikátní mikroklima svědčící stepním rostlinám a zvířátkům. Taky se z ní jako ze správné sopky čoudí.

Detroit 

Vybydlené město plné prázdných továren, které jako by z oka vypadlo Detroitu, se skrývá na břehu Svratky uprostřed Brna. Je sice o něco menší a nevyráběly se zde auťáky, ale zbraně, ale ponuré atmosféry rezavějící industriální architektury si tu užijete dost. Jestli vám nebude stačit, zajděte se podívat na opuštěnou Esslerovu přádelnu na ostrově na řece Svitavě na pomezí Maloměřic a Obřan.

Anglie 

Možná to nevíte, ale zámek Hluboká není původní. Kdysi tu stála gotická tvrz, kterou v 19. století Schwarzenberkové srovnali se zemí a postavili na jejím místě zámek inspirovaný anglickým královským zámkem Windsor. Anglické jsou i okolní park a výzdoba.

 

Amazonie 

Na trojmezí Moravy, Rakouska a Slovenska můžete doslova cestovat kolem světa. Jedno z nejexotičtějších míst najdete, když budete sledovat řeky Moravu a Dyji až k jejich soutoku, který vytváří deltu zvanou Moravská Amazonie. Žije tu spousta vzácné žoužele a neméně vzácných ptáků včetně orla a černého čápa. Dostanete se sem z Lanžhota nebo Břeclavi. Na jaře, když je vysoká voda, sem ale radši nejezděte.

Everest 

Nejvyšší horu světa si můžete slézt na Šumavě. Zdejších osm vrcholů – Knížecí stolec, Horní Planá, Moldaublick, Olšina, Plechý, Smrčina, Třístoličník a Špičák má dohromady 8848 metrů. Na výstup vyrazte v Horní Plané, kde vám v infocentru vydají vrcholový pas, a na každém z vrcholů si do něj nechte dát štempl.

Riviéra 

Lázeňské město na písečné pláži, na dohled hory a borovicové lesy sice budí dojem, že jste ve Francii, ale ve skutečnosti budete ve Stráži pod Ralskem, respektive u Hamerského jezera. Koupat a rekreovat se sem jezdíme už skoro dvě stě let.

Versailles 

Dojem Francie si vytvoříte návštěvou jednoho z mála českých rokokových zámků Nové Hrady u Litomyšle. Z riviéry pod Ralskem je to sem slabé tři hodiny, takže to budete mít lepší, než kdybyste se ze Saint Tropez hrkali až do Paříže.

Island 

Severskou ledovcovou krajinu může připomínat břízami porostlá hora bílého písku kousek od obce Ledce u Plzně. Dokonce se tu občas sáňkuje i v létě. Aby toho nebylo málo, v sousední vesnici Nevřeň najdete síť podzemních chodeb a velkých místností, které tu zůstaly po těžbě kaolinu. Je tu spousta kaolinových sošek po předchozích návštěvnících a dojem jeskyně pravěkého člověka je tak skoro dokonalý.

Velikonoční ostrov 

Jestli máte slabost pro obří kamenné hlavy, stačí zajet do Liběchova u obce Želízy. V tamějších pískovcových skalách se zhruba před osmdesáti lety toulal sochař Václav Levý a tesal do nich mystické reliéfy. Největší z nich jsou hlavy čertů, které mají na výšku přes devět metrů. Slavné moai tak převyšují asi dvakrát.

Egypt 

Pyramidami sice naše země neoplývá, ale mumií tu máme poměrně dost. Podívat se na ně můžete v klatovských katakombách, v broumovském klášteře, v kapucínské hrobce v Brně, v Divadelním baru pražského Paláce Akropolis a v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku. Tomuto místu se navíc přezdívá slezské Lurdy, takže jestli věříte na zázraky, můžete ušetřit za letenku do Francie.

Moskva 

Pravoslavný kostel s cukrkandlovou bání sice stojí v Karlových Varech, ale moskevských exteriérů máme dostatek. Filmaři je s oblibou natáčejí na Žižkově (paneláky v Bořivojově ulici), na Jižáku (Opatov a Háje) a v Dejvicích v okolí hotelu International, bratříčka moskevských věžáků báťušky Stalina.

New York 

Mrakodrapů u nás moc nestojí, ale méně vzrostlé newyorské čtvrti jako Tribeca nebo Village se dají najít v Praze – hlavně ve staré industriální zástavbě Karlína.

Paříž  

Francouzská metropole je v Česku k nalezení hned několikrát. Scény z historické Paříže natáčí filmaři v okolí kamenné zvonice v Českém Brodě, v uličkách Kolína a Kutné Hory a u městských hradeb v Nymburku. Zbytek obstarají pražské staroměstské uličky jako Kozí, Kaprova a Maiselova a Malostranské a Alšovo nábřeží.

AddThis
0 comments

Téma

Dovolená na kanapi

Dovolená je stres. Odborníci nám to opakují každý rok a my si stejně nedáme říct. Cestování, balení, cizí prostředí a přehnaná očekávání způsobí, že jsme nakonec víc vyšťavení než před odjezdem. Přitom je tu jednoduché řešení – užít si dovolenou doma. Žádné trmácení, oblíbená postýlka a i ty písčité pláže a trattorie u nás najdete, když víte, kde hledat.

Téma

Domalená je lepší než dovolená

Až vás bude někdo lákat na cestování, s klidem ho ignorujte. Ten blázen totiž evidentně netuší, že courat se po světě je nezodpovědný a drahý hazard a rozumný člověk sedí hezky doma. Naštěstí je rozumných lidí čím dál tím víc. Už jsme říkali, že pro takovou dovolenou se u Angličanů vžil název „staycation“. My navrhujeme třeba domalená. Každopádně nabízí řadu výhod.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+