Téma

Zkuste vylézt z domu a jděte někam pěšky

Jan „Hruby“ Suchý je řemeslník, muzikant a umělec, který zastává názor, že toulat se po domovině je daleko lepší než cestovat do ciziny.
AddThis

Proč trávíš dovolenou chozením po Česku? 
Proč jezdí lidi do zahraničí? Buď k moři, anebo aby se podívali na něco, o čem někde četli. Třeba na Eiffelovu věž. Tu si pak vyfotí a jedou domů, takže jim z toho výletu stejně zbude jen fotka, na kterou se můžu podívat kdykoliv i já. Pokud chce člověk opravdu něco objevovat a vidět něco nového, tak nemusí nikam létat. Má spoustu příležitostí i doma. 

V zahraničí jsi ale někdy byl, nebo ne?
Byl jsem s cestovkou hned po revoluci v Anglii, s kamarádem jsme jednou jeli stopem do Amsterodamu a s kapelou jsme byli hrát v Rumunsku. Jako kluk jsem byl s našima v Chorvatsku u moře, kde mě to moc nebavilo, protože mi nedělá moc dobře horko a slunce. Táta na tom byl podobně, takže jsme místo ležení u moře lezli po horách. Což můžu dělat v Česku taky.

Kam máš namířeno letos?
Chceme se s kamarádem vydat na procházku kolem severočeské hnědouhelné pánve. 

Tipy na výlet od Honzy 

Jestli někdo rád plánuje, ať si třeba zkusí projít stezku, kudy chodili lidé v minulosti. Na Vysočině je Březinova stezka, ve středních Čechách Jungmannova, u Doksů stezka Karla Hynka Máchy… Po republice je jich fůra.

Proč tam?
No, nejdříve zamíříme do oblasti kolem zámku Jezeří, kde je předěl mezi původní krajinou a vydolovanou pánví. Za městem Horní Jiřetín, které stojí poblíž, pak začíná krajina vzniklá rekultivací zavřených dolů, plná kempů, jezírek a lesů, které tam ale nikdy v historii nebyly. Na malém území se tam potkávají tři různé krajiny. Nám to připadá hrozně zajímavé. 

Plánujete nějak svoje výlety?
Spíš vůbec. Vloni jsme třeba jeli do Písku, prostě proto, že nám Písek připadá jako hezké město. Vydali jsme se podél vody, kam nás nohy nesly. Kde se nám líbí, tam zastavíme, zajdeme si do hospody, spíme, kde se dá, ve stanu nebo pod širákem v lese. Já se obecně nerad inspiruji. Muziku si dělám po svém, tvořím po svém a cestuju taky nejradši po svém. 

Nemáš dojem, že kdybyste si výlet naplánovali, tak toho víc uvidíte?
Možná ano, ale zase bychom určitě přišli o spoustu zážitků jiných. Třeba zrovna vloni jsme úplně náhodou dorazili do vesnice, vedle které byla v lese postavená bytovka a v ní sanatorium. Všude tam byly značky, že se má zachovávat klid a ticho, auta že nemají troubit a vládla tam hrozně zvláštní atmosféra. Asi jako v knihovně, kde všichni šeptají. Dokonce i paní, se kterou jsme se chtěli dát do řeči u stánku s kafem, se s námi odmítala bavit a jen tak koukala bokem. Povídáme si o ní dodnes. Něco takového naplánovat nejde. 

Kolik potápěčů jezdí k moři, aniž by zkusili šnorchlovat v lesním rybníku

Takže nejdete někam s cílem něco zažít.
Ne. My jdeme s cílem jít pěknou krajinou, občas se zastavit na cigárko, dát si někde pivo a panáka, najíst se, a až se setmí, tak přespat a ráno pokračovat dál. Ono se vždycky něco přihodí. Takové cestování si ale dovedu představit jen po Česku. Mám noční můry o tom, že jsem někde v Africe a musím za každou cenu někam jít, protože bych mohl něco zameškat, a přitom bych radši ležel, protože mám zrovna kocovinu. Když cestujeme doma, tak se s ničím nemusíme stresovat. Před pár lety jsme vyrazili do skal u zříceniny hradu Drábské světničky. Měli jsme s sebou jídlo, buřty, cigára a všechno, ale na místě jsme zjistili, že nikdo nemá sirky. Být na treku v horách v Jižní Americe, tak je to malér. V Česku to byla legrace, i když jsme chroupali studené buřty s cibulí. Nebo jsme šli na výlet do Českosaského Švýcarska a zjistili, že jsme si nevzali ani jeden žádné peníze. Zase – v zahraničí by to byl průser, v Česku to bylo dobrodružství. Obejít se bez peněz. Tři dni jsme chodili po lese, sbírali houby a brambory, pekli si je na ohni a zajídali je borůvkami. To byl teda trochu problém, protože jsme jich snědli každý asi kilo a měli jsme z nich hroznou zácpu. 

Nemáš přece jen pocit, že o něco přicházíš, když nejezdíš za hranice? 
Nemám a je mi vlastně hrozně líto lidí, co touží cestovat a nemají na to. Mám dojem, že jsme si zvykli na létání a ježdění autem a svět se nám kvůli tomu hrozně zmenšil. Myslíme si, že když nejsme tisíc kilometrů od domova, tak nic nezažijeme. Když se vzdáme létání a auta, tak svět zůstává velký, i když zůstaneme doma. Kolik potápěčů jezdí k moři, aniž by zkusili šnorchlovat v lesním rybníku. A kolik cestovatelů zkusilo třeba jen vylézt z domu a jít někam týden pěšky. To je jedno kam. Schválně to zkus a určitě každý den objevíš něco, o čem jsi neměl ani tušení, že máš hned u nosu. 

Má cestování po Česku nějaké nevýhody? 
Dá se dělat nešťastně. Toho býváme občas svědky, když dorazíme do nějakého kempu. Když jsme chodili kolem Písku, tak jsme spali v kempu u Orlíku, kde se čas i jeho obyvatelé zasekli za bolševika. Ženský sedí před karavany, co mají kola vrostlá do země, a čtou Rytmus života. Chlapi dřepí u zeleného rybníka a snaží se chytat ryby. Děcka hrají automaty v zatuchlé společenské místnosti, kde neustále řve televize Prima. Vládla tam tak příšerná atmosféra, že jsme se chtěli jen osprchovat a vypadnout. Dali jsme dvacku za sprchu a zjistili, že do ní teče voda z toho smradlavého rybníka a je hrozně cítit rybinou. Taková dovolená mi nepřipadá šťastná, ale těm lidem se tam asi líbilo.

 

AddThis
1 comments
ALChocholousek
ALChocholousek

Přes léto děláme s rodinou výlety po ČR, nebo občas za hranice. Kvůli manželce co na tom trvá je ale i klasika v podobě týdnu u moře. V ČR je spousta věcí k vidění, ale ve světě taky :-D Vlastně takhle jsem byl i "vychovaný" celorodinná dovolená u moře a týden sme cestovali jen s tátou autem, každý rok jiný kraj, aby si máma doma oddechla.

Téma

Cesta kolem světa za humny

Když zůstanete o dovolené doma, neznamená to, že se máte vzdát poznávání a objevování. I u nás je spousta zajímavých míst, kde jste určitě nebyli. I proto mnozí z nás během prázdnin nepřekročí hranice. Není důvod.

Téma

Zůstat doma se vyplatí

Po Evropě moc neušetříte. A letenky do exotiky jsou zase drahé... Jak jsme na tom doma v Česku?

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+