Zoom

Katalog divných nemocí

Jestliže patříte k těm jedincům, kteří vystavují na odiv okolí kdejakou rýmičku, vězte, že existují nemoci daleko zvláštnější. Lidské tělo je nehorázně komplikovaný stroj a porouchat se v něm může leccos. Věděli jste například, že existuje migréna způsobovaná sexuálním vzrušením, mozkové kameny nebo bradavice na oční bulvě porostlá kudrnatými chloupky? A to ještě nejsou zdaleka ty nejhorší rány, co vás můžou postihnout.
AddThis
2016-06_CILICHILI-Zoom_Katalog-_divnych_nemoci-2C

Tělesné anomálie

Lidi, co mají šest prstů, tři nohy nebo jim roste z čela ještě jedna hlava, nejsou nic nového, na ty se chodilo do cirkusů už za našich babiček. Vážně. Ten pán s dvěma hlavami se jmenoval Pasqual Pinon a vystupoval na začátku 20. století po celé Americe jako „Dvouhlavý Mexičan“. Když vydělal dost peněz, nechal si druhou (tu menší) hlavu odstranit. Jeho vrstevník Edward Mordake takové štěstí neměl, protože mu druhý obličej rostl přímo na týle a nebylo možné ho odoperovat. Navíc prý mluvil a dělal grimasy, což Edwarda přivedlo k šílenství a dohnalo k sebevraždě. 
Takové extrémní anomálie jsou ale dost ojedinělé. Na rozdíl třeba od nemoci Fibrodysplasia ossificans progressiva, při které se vám svaly a šlachy změní během pár let v kosti a doslova vás promění v živou sochu. Při methemoglobinemii vám zase porucha distribuce kyslíku v krvi způsobí modré zbarvení kůže, takže budete vypadat jako Beast z X-Menů. A jestli vám nestačí vizuální podivnosti, tak co třeba zákeřná nemoc zvaná trimethylaminurie. Neléčitelná porucha trávení určitých organických sloučenin, která se projevuje strašlivým zápachem připomínajícím mrtvé ryby, vycházejícím ze všech pórů pacientovy kůže. 
Když už mluvíme o kůži. Jestlipak víte, že lidská kůže je pruhovaná? Asi ne, protože normálně jsou naše kožní lajny neviditelné. Pokud se ve vás ovšem probudí choroba pojmenovaná po německém dermatologovi Alfredu Blaschkovi, pokryje vaše tělo podivná kresba, která údajně kopíruje buněčný růst člověka od plodu až po současnost, a budete vypadat jako vybledlá zebra. Zebra ale není nejhorší zvíře, kterému se můžete podobat.
Horší to mají lidé trpící hypertrichiózou neboli vlkodlačím syndromem. Genetická mutace u nich způsobuje nekontrolovatelný růst chlupů na celém těle, včetně obličeje, takže pacient zakrátko vypadá jako vlkodlak nebo jako Chewbacca. A bacha – občas se tahle nemoc vyskytne jako nežádoucí následek léčby plešatosti. Asi nejstrašnější kožní porucha je ale choroba s neméně strašným jménem Epidermodysplasia verruciformis. Při té začne kůže nekontrolovatelně kornatět a neléčený člověk se během pár měsíců přemění doslova ve strom –včetně rozvětvených kořenů na chodidlech. 

2016-06_CILICHILI-Zoom_Katalog-_divnych_nemoci-3C

Duševní anomálie

Nemocemi netrpí jen tělo, ale i duch. Jinými slovy, když se někdo chová divně, nemusí být nutně magor, ale může trpět nějakou divnou chorobou. Syndrom Alenky v říši divů například způsobuje, že pacient vnímá okolní předměty daleko větší, než jsou ve skutečnosti. Divně se kvůli tomu pohybuje, nedokáže se orientovat v prostoru a má strach, aby ho nesežral kolemjdoucí jezevčík. Capgrasův syndrom zase našeptává svým obětem, že člen jejich rodiny nebo kamarád byl nahrazen identickou kopií. Pacient sice racionálně připouští, že dotyčný vypadá, chová se a mluví jako jeho příbuzný, ale s naprostou jistotou tvrdí, že je to někdo jiný. 
Cotardova deziluze je už úplné psycho, protože při ní má člověk nekontrolovatelný pocit, že mu chybí kus těla, ve vážných případech si pacienti myslí, že jsou mrtví nebo že vůbec neexistují. Většinou se přestanou mýt, jíst, spát a často se odeberou na hřbitov „mezi své“. A to není zdaleka všechno. Když vás stihne taková trichotillománie, tak máte nepotlačitelné nutkání škubat si vlasy a pojídat je. Syndrom pica (čti pajka) vás bude nutit pojídat cokoliv, především hlínu, písek, kamení nebo sklo. Kleine-Levinův syndrom zase způsobuje chorobnou spavost – pacient je schopen spát v kuse i celé týdny. Opačný případ je hyperekplexie, která se projevuje extrémní citlivostí na jakékoliv podněty. To může být celkem legrační (pro okolí), stejně jako třeba syndrom cizí ruky. Pro nemocného to ale žádná sranda fakt není. Projevuje se tak, že člověk ztrácí vědomou kontrolu nad jednou svou horní končetinou. Ta se pohybuje sama podle své vůle, uchopuje nekontrolovatelně předměty a občas se pokusí svého pána zranit. Proto se někdy této poruše říká Divnoláskův syndrom podle filmu Stanleyho Kubricka, ve kterém pravačka šíleného vědce Divnolásky sama od sebe občas hajlovala. 

2016-06_CILICHILI-Zoom_Katalog-_divnych_nemoci-4C

Následky úrazů

To, že se někdo narodí se schopností počítat z hlavy páté odmocniny, je jedna věc. Něco jiného ale je spadnout ze schodů a mluvit až do smrti s cizím přízvukem. Anebo dostat baseballovou pálkou přes šišku a najednou mít přehled o kompletním kalendáři lidských dějin. Přesně to se stalo panu Orlandu Serrellovi, který vám z hlavy řekne, který den v týdnu připadá na jakékoliv datum, a navíc si přesně pamatuje, jaké bylo počasí každý den počínaje jeho úrazem. Pan Tommy McHugh zase začal po mozkové příhodě obsesivně malovat. Asi nejdivnější mozkovou nemoc ale má paní Jill Priceová. Jmenuje se hyperthymestický syndrom a projevil se u ní ve čtrnácti letech tím, že přestala zapomínat. Pamatuje si do nejmenších detailů absolutně všechno, což není žádná výhra. Zapomínání je totiž přirozená obrana mozku proti přehlcení, bez které se paní Priceová musí obejít. 

Všechno dokupy

Jakkoliv jsou předchozí nemoci děsivé, pořád to ještě může být horší. Vezměte si třeba takovou porfyrii. Člověk trpící touhle vzácnou metabolickou poruchou je extrémně alergický na sluneční záření. Denní slunce ho doslova spaluje a vytváří na jeho kůži mokvající puchýře. Vlivem častých poranění se kůže čím dál tím víc napíná, rty i dásně ustupují a vylézají z nich zuby, jejichž sklovina se barví do červeno-hnědé barvy. Ke všemu pacientům rostou nekontrolovatelně vlasy a trpí psychotickými stavy. Sečtěte si všechno dohromady a nebude vám vůbec divné, proč někteří vědci nadhazují, že lidé trpící porfyrií mohou být zdrojem víry v upíry. Choroba je navíc dědičná a v odlehlých a izolovaných oblastech se mohla přenášet po mnoho generací, což by vysvětlovalo pověsti o vlkodlačích vesnicích. 

Všechny divné nemoci se nám sem nevejdou, ale jistě to stačí, abychom vám zvedli náladu, až zase ulehnete s chřipečkou. 

AddThis
0 comments

Reportáž

První video bylo příšerný

Starší z nás netuší, o co jde. Nejmladší je zbožňují. Kdo jsou čeští youtubeři? Jak žijí lidé, kteří se jako mladí sami bez cizí pomoci a profi týmu prosadili skrz klávesnici a obrazovku počítače? Navštívili jsme dva z nich a koukali, jaké je vyrábět si vlastní televizku.

Remix

Tajemné bytosti odjinud

Karlovy Vary, komiks nebo Kafírna. I tahle kulturní doporučení od nás najdete v červencovém čísle Čilichili.

Podobné články: Zoom

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Hitparáda magorů

Ne, nebudeme si tu posté dělat legraci ze skupiny Kryštof. Našli jsme totiž skupiny, které hrají mnohem lepší hudbu. V jedné hrajou dinosauři a ve druhé plyšoví medvědi. A ani to nejsou nejšílenější kapely na světě.
Google+