Remix

Je to tvůj fesťák!

Nabitý fesťák, prase na Instagramu i ostravské koblihy – to jsou zářijové tipy Čilichili na to, kam jít, co vidět a jak zabít volný čas.

  • Text: Michal Pařízek, Markéta Bajerová, Jan Studnička, Helena Suchá, Richard Šulc
  • Foto: Profimedia, archiv
AddThis

Je to tvůj fesťák!

Zpříjemněte si babí léto! Pražské Výstaviště zaplní v sobotu 17. září hromada gurmánů, gamerů, zpěváků a youtuberů. Nejen mlaďoši si přijdou na své během Vodafone YOU FESTU. Ve spolupráci s Óčkem a stanicí Prima COOL na pódiu vystoupí třeba Majk Spirit, Ben Cristovao, ATMO Music, Nejfake a další, které znáte z telky, rádia nebo internetu. 


Vodafone YOU FEST – 17. září, Výstaviště Praha, www.vodafoneyoufest.cz

Space Invaders pro Generaci Z

V jednoduchosti je síla, a jestli potřebujete důkaz, stáhněte si do telefonu zdarma hru Soldier vs. Aliens. Je to klasický space invaders model, kdy na vás nabíhají emzáci a vy je s mariňákem, který drží samopal, měníte na kusy masa. Dokupování výstroje za reálné peníze je samozřejmostí, ale (pozor) není potřeba. Užijete si spoustu násilné srandy i s děravou kapsou.


Soldier vs. Aliens – hra pro Androidy, zdarma na Google Play

Vzpomeňte si na Sarajevo

Jak může přežít obyčejný člověk ve městě, kde zuří válka? Před dvěma desítkami let si to vyzkoušeli obyvatelé Sarajeva. Zkušenost, kterou dnes zažívá po světě čím dál víc lidí, přetavil do komiksu Joe Kubert na základě faxů svého přítele Ervina Rustemagiće. Jeho knížka Fax ze Sarajeva posbírala kvanta cen, ale hlavně je to čím dál aktuálnější příběh. A super komiks.


Joe Kubert – Fax ze Sarajeva, Příběh o přežití. Přeložila Pavla Horáková, Crew, www.crew.cz

Koblihová Ostrava

Odteď se už Ostravě nebude říkat černá, ale donutová. S prodejnami amerických koblih se tu totiž roztrhl pytel. Nově si můžete cestou do práce koupit snídani v O’Donuts. Nebudete vědět, jestli si dřív dát tu s citronovou polevou nebo pistáciovou. Všechny jsou totiž skvělé!


O’Donuts – Českobratrská 17, Ostrava, www.facebook.com

Kniha, kde se asi najdete

„V práci to teda není vono, není, už v tom posraným vestibulu začínám cejtit napětí. Do výtahu lezu jak do vězeňský cely, když přijdu do bludiště těch otevřenejch polokanceláří, úplně se mi klepou nohy. Koktavě zdravím, hlavu pořádně zvednu až zase cestou do metra. Střílel bych, ale čím?“


Ladislav Šerý — Nikdy nebylo líp, Fra, www.fra.cz

Počteníčko v hradní sýpce

Čtete rádi knížky? A máte v nich rádi hezké ilustrace? Tak si představte ty nejpovedenější kousky od malých nakladatelů na jednom místě a ještě ke všemu na hradě se skvělým hudebním, přednáškovým a divadelním doprovodem. My letos na Tabook do Tábora pojedeme vybavit domácí knihovnu už podruhé, a jestli tam vyrazíte za kulturou i vy, rozhodně doporučujeme ubytování v hotelu Grand, návštěvu galerie a knihkupectví Baobab a prohlídku strašidelného sklepení na náměstí.


Tabook 2016 – V oblasti srdce, 29. 9. až 2. 10., Tábor, www.tabook.cz

https://www.facebook.com/estherthewonderpig

Máme pro vás dalšího lapače lajků. Buď na Facebooku nebo Instagramu sledujte stránku Esther the Wonderpig. Je to ohromná prasnice, kterou ve svém domě v Kanadě vychovávají dva gayové a ládují ji cupcaky. Boží věc. 


Esther the Wonderpigúčet na sociálních médiích

Experiment v Polsku

Do polské Wrocłavi se koncem září sjedou fanoušci extrémního metalu, elektroniky, experimentů, country nebo punku na festival Asymmetry. Letos se můžete těšit na společný projekt excentriků Jesu a Sun Kil Moon, italskou psychedelii Mombu nebo alternativní metaly jako Yob, Black Cobra nebo Conan a spoustu dalšího. Českou scénu zastupují Please The Trees.


Asymmetry festival – 22.–23. 9., Wrocłav, www.asymmetryfestival.pl

Pikola oživuje Šumperk

Ještě nedávno bylo v Šumperku vrcholem baristického umění kapučíno a úhledně ukrojený medovník. Ale pak otevřela Pikola. Moderní kavárna přinesla nejen chutě z vybraných pražíren a domácí zákusky nebo limonády, ale hlavně čerstvé povětří do ostatních lokálních aktivit. Majitelé pořádají výběrové Dny kávy, food festival Sousedská žranice, ale také punkový závod na kolech Cyklón Alleycat. Lidé z celé republiky se sem sjíždějí třeba i na výstavy nebo pro neotřelé šperky do přilehlého obchodu. 


Pikola – Polská 3, Šumperk, www.facebook.com

Ráj chlebíčků

Po všech těch přehlídkách mořských potvor, asijských specialit a burgerových piknicích nás konečně čeká svátek české klasiky. Festival obloženého chlebíčku. Na jednom místě tak můžete ochutnat spousty různých verzí a ještě k tomu zvolit chlebíčkového šampiona.


Chlebíček Fest 2016 – Výstaviště Praha Holešovice, 29. 9., www.facebook.com

Oprašte klobouky 

Není country jako country. Chutná jinak, když do něj třeba notně přimícháte punk a gotiku. To ví každý, kdo navštívil alespoň jedno ze tří tuzemských vystoupení coloradských divousů Slim Cessna's Auto Club. Na konci září se po několika letech vrátí a s nimi i ten zákon. Doslova. Druhý zářijový den vydávají nové album The Commandments According to SCAC, tedy Desatero podle Slima Cessny. A představí ho v Praze i v Brně. 


Slim Cessna's Auto Club – 22. 9. Lucerna Music Bar, Praha; 25. 9. Kabinet můz, Brno, host: Tomáš Palucha

Cesta do hackerovy duše

Skvělá hudba, super kamera, geniální herec a velká dávka psychedelie – potřebujete od seriálu víc? My ne. Mr. Robot nahlíží do geniální hlavy asociálního programátora Elliota, který chce s pomocí hackerů zničit nadvládu jednoho procenta nejmocnějších lidí světa. Zároveň bojuje s dost protivnou psychickou chorobou a závislostí na drogách. Prostě samé veselé problémy. 


Mr. Robot – USA, Network

Soulová Premier League

Zásadní soulové jméno současnosti kupodivu nepochází ze Spojených států, ale ze severního Londýna. Michael Kiwanuka na sebe upozornil už svým debutem Home Again, který z něj udělal na britských ostrovech celebritu, ale novinka Love and Hate, to je ještě vyšší liga. Kritika v souvislosti s ním zmiňuje legendy jako Otis Redding, Van Morrison nebo Marvin Gay. Pokud někdo hledal britskou odpověď na Kendricka Lamara, tady je. 


Michael Kiwanuka – Love and Hate, www.michaelkiwanuka.com

Nablýskaná kocovina

Módní horor z nablýskaného prostředí luxusních klubů v Los Angeles se skvělou Elle Fanning a famózní hudbou Cliffa Martineze. Na přehlídkových molech jde o život.  


Neon Demon – thriller, Francie, 2016, 117 minut, www.filmeurope.cz

Zpátky do dětství

Akční arkádovka, kde můžete hrát za všechny béčkové hrdiny osmdesátkových a devadesátkových filmů? Yes, please. Hlavní devíza téhle nadupané osmibitovky je, že můžete rozehrát multiplayer na jedné obrazovce a vašeho Ramba tak může krýt třeba Blade. Partyhra roku, kterou třeba na Steamu seženete za patnáct babek. 


Broforce – PlayStation 4, Microsoft Windows, Linux, Mac OS

AddThis
0 comments

Sporák

Bramboračka podle Uhrů

Pokud si myslíte, že se od bramboračky ničeho jiného než chuti sušených hub a brambor nedočkáte, budete překvapeni. Tahle vám vytře zrak, tedy vlastně chuťové pohárky. Kromě čerstvých hub v ní najdete to, co v žádné jiné – smetanu a červenou papriku. Ta ostatně může za to, že jí máma Iva říká Uherská bramboračka.

Přílohy

Kyberčuně útočí

Autorka knihy Hustej internet Lenka Eckertová nechce děti děsit, ale nutí je přemýšlet. Ve školách spolu mluví třeba o „kyberublížení“, ze kterého nejsou modřiny, ale bolí.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+