Remix

Fotojatka

Dobré jídlo, filmy nebo umění – naše tipy na kulturu pro říjen. Ať nemusíte v tom sychravém počasí sedět doma, žejo.

AddThis

Foto: Michaela Spurná

Fotojatka

Fotojatka jsou malý potulný fesťák, co už deset let promítá skvělé fotky na plátna v kinech, klubech a kavárnách. Přináší originální výběr z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie. Fotosérie s hudebním podkresem vyrábějí pořadatelé ve spolupráci s autory na míru. Festivalový večer je něčím mezi odbornou přednáškou, stand-up komedií a improvizací. Akce pro všechny, co se alespoň trochu zajímají o fotky. Letos uvidíte prezentace třeba od Benoita Paillého, Danily Tkačenka, Jaroslava Kučery nebo Michaely Spurné. 


Fotojatka, 20. 10. Kino Aero, Praha, 25. 10. Kino Kotva, České Budějovice, 3. 11. Kavárna Trojka, Brno 

 

Hra s výletem

„Počkej, někdo jde,“ hlásí děti žmoulající plastovou krabičku, kterou musí nenápadně ukrýt zpátky na své místo. Je v ní hádanka, jejíž řešení je přivede o něco blíže k pokladu. Cestou kolem středočeských lomů Velká a Malá Amerika, Mexiko, Kanada a vodopádů v údolí Bubovického potoka hledají takových krabiček několik. Dozví se z nich i spoustu příběhů spojených s těmi místy. A rodiče? Ti mají za necelé dvě stovky výlet, který baví je i děti. Hru Záhady v lomu Velká Amerika a okolí najdete na webu zapokladem.cz. A spoustu dalších v okolí Prahy, na Kokořínsku, Liberecku, Českolipsku nebo v Českém ráji. 


Za pokladem, 175 Kč

Město jako hra

V momentě, kdy jste prošli všechny galerie, muzea a hospody, vám městský život může začít připadat nudný. Než vás napadne odstěhovat se na venkov nebo provádět podobnou nepředloženost, zkuste si do telefonu stáhnout Hunter Games. Aplikaci, která by se dala přirovnat k táborové stopované říznuté útěkovou hrou, městským LARPem a offline adventurou, v níž sami hrajete hlavní roli. Do appky si nahrajete příběh vyhovující vašemu naturelu (hon na agenta W4C, řešení záhady Golema, operaci Anthropoid atd.) a vyrazíte do terénu. Městem se pohybujete pomocí GPSky, po absolvování každého úseku se vám v aplikaci objevují nejrůznější hlavolamy, úkoly a indicie, jejichž rozluštění vám odkryje další části dobrodružství. Hry i města, ve kterých se odehrávají, neustále přibývají, můžete hrát sólo, v partě nebo si dát s někým závod o to, kdo do cíle dorazí dříve.


Hunter Games, Android a iOS 

Buďte názorní

Webová aplikace Řekni to gifem je v podstatě další způsob, jak rychleji komunikovat. Určitě jste někdy chtěli něco někomu napsat s dostatečným důrazem nebo nadšením. Tady prostě napíšete větu do řádku a web vám ji nasází do zábavného gifu. Jednoduché jako facka. A úderné taky tak.


Řekni to gifem

Radikální a sexy

Americká čtveřice Algiers svým debutovým albem před dvěma lety uhranula jistou část hudební scény, o následných koncertech se mluvilo pouze v superlativech. Jejich věhlas stoupal každým měsícem a letošní novinka Underside of Power vyšla před létem zrovna v době, kdy brázdili Evropu coby předkapela legendárních Depeche Mode. Obrovská pódia unesou snadno, ale malé kluby jim vyloženě sluší, a snad i proto je dobře, že se jejich česká premiéra odehraje ve strahovské Sedmičce. Algiers kombinují gospelovou tradici s popovými refrény a industriálním rachotem, na tradiční schémata pop music překvapivě snadno roubují angažovanost a radikalitu hudební i názorovou, aniž by přitom ztratili schopnost být sexy a zábavní. Algiers jsou divokou, nebezpečnou jednotkou, o tomhle koncertě se bude ještě dlouho mluvit. 


Algiers, Klub 007, Praha 11. 11.

Španělské drobky

Kam v Mariánských Lázních na jídlo? Zkuste restauraci Medité zaměřenou na španělské tapas. Doporučujeme směs z podzimních hub, nevýslovně dobré ragú z hovězí oháňky podávané na toastu se zmrzlým hroznovým vínem nebo ravioly z ananasových plátků. Samozřejmostí je kvalitní výběr španělských vín a hlavně přátelská atmosféra. 


Tapas restaurace Medité, Hlavní 279/7, Mariánské Lázně

Dokumenty v Jihlavě

Jihlavský mezinárodní festival dokumentárních filmů letos zahajuje třetí dekádu existence, a když nahlédnete do programu, pochopíte, proč se dokumentaristé z celého světa sjíždí na konci října na Vysočinu. Kromě premiér zásadních českých i světových filmů nabídne třeba retrospektivu nezávislé dokumentaristiky z Tchaj-wanu, workshopy, sekci virtuální reality, diskusní fóra a nabitý hudební program. Z něj až do nebe ční exkluzivní živé vystoupení ikony současné filmové hudby Jóhanna Jóhannssona (Sicario, Arrival, Blade Runner 2049), který je i autorem znělky letošního ročníku. 


MFDF Ji.hlava, 24.–29. 10., Jihlava 

Sci-fi klasika na plátnech

Filmový Projekt 100 se po pěti letech vrací v nové podobě a s inovovanou dramaturgií. Ta bude zaměřená na jednotlivé žánry. Letos štrachá ve škatulce sci-fi a vy se tak můžete podívat na velkém plátně na snímky, které dnes většinou uvidíte jen na monitoru nebo obrazovce. Pionýr žánru Georges Méliès vás vezme na Cestu na Měsíc, domácí klasik Karel Zeman zase na Cestu do pravěku, po letech se v kinech podíváme na původní Planetu opic nebo kultovní Matrix. Zásadním zážitkem pak bude nové uvedení famózní dystopie Terryho Gilliama Brazil. 


Projekt 100, od 14. 9. 

Katja Kettu – Můra

„Takže teď poslouchejte. Vy neopeřenci. Všichni tu kradou a pokusí se vás oblafnout, protože jste novostěja. Všichni loupí, aby přežili, nebo se pokoušejí sehnat zboží od překupníků. Všechno je na prodej. Oves pro koně, šlupky od brambor. Všichni vám budou lhát, práskači se z vás budou snažit vylákat vaše tajemství a Agentura vás tím pak bude vydírat. Kriminálník může odložit nasazení do dolů tím, že se pořeže, spolyká hřebíky nebo bude předstírat šílenství. Ale politickým,“ Olga si odklepla do ozdobného popelníku, který v tom omšelém prostředí vypadal naprosto nemístně, a ukázala špičkou na mě, „politickým nepomůže nic.“ V tu chvíli se ozval zvonek. 


Katja Kettu – Můra, Argo, 384 stran

Dárky pro studenty

Dárky zdarma má rád každý. Tak pokud jste studenti, nenechte si ujít ISIC TOUR 2017 powered by Vodafone po univerzitách a vysokých školách v celé České republice. Přinese totiž plno soutěží, dárků a aktivit, u kterých zažijete nejen spoustu zábavy, ale budete mít možnost získat i zajímavé ceny od partnerů. Na každé z univerzit bude instagramová soutěž o tarif #jetovtobě na 12 měsíců zdarma. Na tu navazuje klání o další hodnotné ceny. Místa a termíny najdete na webu.


ISIC TOUR 2017 powered by Vodafone, 3. 10.–2. 11.

Vinohradská Apulie

Rajčata San Marzano a víno Primitivo, to jsou dvě nejznámější věci, které dala jihoitalská Apulie světu. Majitel restaurace La Casa Di Erminio z Apulie pochází. Jeho táta vyráběl sudy na víno, pěstoval kapáry a olivy na olej a každý podzim s celým městečkem vařil rajčatovou omáčku na zimu. Erminio Mele na Vinohrady doputoval přes Benátky, Německo, Teplice a pražský Hilton, kde vařil 13 let. Teď má konečně podnik, jaký si přál, suroviny vozí z rodného kraje a vy zde můžete ochutnat nejen rajčata, jakým se žádná jiná nevyrovnají. 


La Casa Di Erminio, Krkonošská 1607/10, Praha

Profesor tance

Dají se mezi techno rytmy najít utajené antropologické vzorce? Nebo je naopak možné z učení o člověku uplést rytmickou pavučinu, která potěší mysl a rozpohybuje tělo? Na obě otázky zná možná odpověď David Doubek, který přes den vyučuje na Univerzitě Karlově a v noci pod jménem Ventolin ovládá eskadru analogových syntezátorů, samplerů a dalších rytmus udávajících strojků. Dvojí tvář má také jeho nové album Vitajte plné zpívaných skladeb. Jak sám protagonista říká, „první strana je denní a tématem je křehký život nedokonalého já a druhá strana je noční a tématem je svět, který já obklopuje a děsí“. S image šíleného profesora tance Ventolin své posluchače zneklidňuje a baví zároveň. 


Ventolin: Vitajte, 2017 

Pekla v hlavě

Za prostinkým příběhem vikingské válečnice, která se vydává do severské verze pekla proto, aby zachránila duši svého milovaného, se skrývá nejdůležitější hra tohoto roku. Vizuálně strhující, herecké výkony oscarové a příběh s hlubším rozměrem. Senua totiž trpí duševní poruchou a celou dobu tedy nevíte, co je skutečné a co jsou jen výplody choré mysli. Navíc je Hellblade výtvorem středně velkého studia, které dokazuje, že i relativně malí publisheři se mohou postavit molochům, jako je EA nebo Ubisoft. Tohle si prostě zaslouží vaše peníze.


Hellblade, Senua’s Sacrifice, Microsoft Windows, Playstation 4

Lambchop

Hvězdné Struny podzimu 

Afrofuturistický hip hop, alternativní country nebo vysoká škola jazzu. Po roční pauze se vrací festival Struny podzimu. Nový dramaturgický tým sestavil pestrou sestavu vystupujících, které vévodí Herbie Hancock s novým programem a hvězdnou kapelou. Ale pozoruhodný bude každý večer letošního ročníku. Projekt Shabazz Palaces přiváží dvojici čerstvých a vynikajících alb, skladatelce Julii Wolfové s její kompozicí Anthracite Fields pomohou nejen věhlasní Bang on a Can All-Stars, ale také některé domácí hvězdy, a jedním z vrcholů bude česká premiéra nashvillské skupiny Lambchop, legendy americké alternativní country scény. Mezi další vystupující patří pianista Jason Moran, akordeonista Richard Galliano nebo kytarista Ralph Towner.


Struny podzimu, Praha, 20. 10.–9. 11 

Krištof Kintera, Evolution Revision, 2015–2016 © Soukromá sbírka

Dílna v galerii

Vietnamská večerka s regály plnými zboží jako exponát uváděla výstavu Krištofa Kintery v Městské knihovně před pěti lety. Letos z věhlasného Rudolfina bez milosti vystěhoval galerijní obchod a místo něj vysypal horu umělého sněhu, vedle které dopadl obrovský lustr, jehož světla poněkud nejistě poblikávají. V rámci výstavy Nervous Trees Rudolfinum obsadily stovky tištěných spojů, cívek a kilometry kabeláže, ohromná kopie autorovy dílny, která kompletně zabírá jeden z výstavních sálů, obří Public Jukebox na polystyrénovém trůnu nebo sestava několika desítek funkčních praček, která celou expozici uzavírá. Je to monumentální a velice působivé, podobně monstrózně ale působí zašmodrchané dráty na přeplněném ponku nebo rozestavěné plechovky s barvou. Jedni se královsky baví, druhé to může snadno vyděsit. Všechny to bezpochyby zasáhne.


Krištof Kintera: Nervous Trees, Galerie Rudolfinum, Praha, do 26. 11.

AddThis
0 comments

Sporák

Nachmelená jablka

Taky vás rodiče kárali, že když budete pít na ovoce, bude vás bolet břicho? S tímhle receptem to krásně obejdete, protože pivo ani rum nebudete pít, ale jíst. A ráno vám pak špatně rozhodně nebude. Až vyzkoušíte tahle jablka v pivním těstíčku, nebudete je chtít jinak.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+