Téma

Berete si zde přítomného robota dobrovolně?

Postavit robota, který umí přistát na Marsu a porazit při tom Kasparova v šachu, už dnes není žádný kumšt. Pravá výzva pro vývojáře leží v úkolu vyrobit roboty, se kterými bychom chtěli žít.
AddThis

Lidí, kteří se v tomto perspektivním oboru angažují, je hodně a jejich pilná práce už přináší své plody. Výzkumníci z Londýnské univerzity provedli vloni zajímavý průzkum na téma atraktivity robotů. Přesně 263 mužů mezi 18 a 67 lety se podívalo na dvouminutové video představující současné špičkové modely robotů designovaných tak, aby se maximálně podobaly ženám. Na otázku, zda by si takového společníka pořídili domů, odpovědělo kladně přes 40 % z nich.

Byznys s realistickými roboty má budoucnost. Výrobou umělých společnic a společníků se intenzivně zabývají čtyři velké firmy a spousta nadšených amatérů. Například pan Ricky Ma z Hongkongu si doma vyrobil realistickou silikonovou dvojnici Scarlett Johanssonové a utratil za to v přepočtu skoro milion korun. Ona i výrobky specializovaných firem jsou v současnosti sice spíš loutky než roboti, ale to se má v nejbližší době změnit. Firma Abyss Creations už pracuje na technologii, která by jejich ručně modelované krásky vybavila umělou inteligencí. Očekávají, že si se svými majiteli budou schopny povídat, rozeznávat jejich emoce, reagovat na ně a budou mít svou unikátní osobnost, kterou si každý majitel bude smět sám naprogramovat. Vše bude navíc propojeno s virtuální realitou, takže pánové budou moct své společnice vzít na výlet, aniž by při tom museli opustit byt (což se hodí, protože s chůzí mají jinak dokonalé společnice trochu problém). První modely přijdou na trh pravděpodobně už letos a všeobecně se soudí, že kolem roku 2025 už budou celkem běžné.

Co se u pásu naučíš, u pásu jako když najdeš. 

Existence takto vyspělých (a atraktivních) robotů samozřejmě vzbuzuje otázky, co s námi dlouhodobé soužití s roboty udělá. Na toto téma se dokonce pořádá pravidelná konference International Congress on Love and Sex with Robots. Názory odborníků se různí. Někteří před soužitím s roboty varují. Mezi nejhlasitější kritiky patří Dr. Katleen Richardsonová, která dokonce založila kampaň The Campaign Against Sex Robots. Poukazuje na to, že s roboty bude nakládáno jako se sexuálními otroky, soužití s nimi povede k objektifikaci pohlaví a k nárůstu sexuál­ního násilí. Připouští sice, že jejich nástupu nelze zabránit, ale právě proto tvrdí, že bude třeba zavést určité regulace. Například navrhuje, aby do robotů bylo zabudováno čidlo, které by odhalilo násilné nebo hrubé chování majitele, a požaduje, aby byla striktně zakázána výroba robotů s dětskými rysy (ti už jsou bohužel na trhu v Japonsku). Existují ale i jiné názory. Třeba že soužití s roboty bude pomáhat osamělým a starým lidem, pacientům trpícím chronickou úzkostí či posttraumatickým syndromem. Tvrdí to například švýcarský profesor Oliver Bendel. Ten navíc říká, že soužití a sex s roboty bude okrajovou záležitostí, ale zároveň upozorňuje, že s narůstající inteligencí robotů bude narůstat i potřeba přiznat jim jakási „lidská“ práva. Dr. David Levy, autor jedné z prvních studií o soužití lidí a robotů, dokonce tvrdí, že do roku 2050 bude běžné, že lidé a roboti budou uzavírat sňatky.

AddThis
0 comments

Téma

Připraveni na robokalypsu

Kdyby přišlo na nejhorší a ti plechoví hajzlíci na nás přece jen vlítli, neznamená to ještě, že je s lidstvem ámen. V popkulturních análech je k nalezení spousta návodů, jak se s takovou prekérkou vypořádat.

Téma

Vzestup robotů

Za naši nadějnou robobudoucnost vděčíme lidem, kteří byli natolik chytří, že dokázali vymyslet spoustu šikovných programů a robotů, kteří změnili dosavadní uvažování.

Podobné články: Téma

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Dojemně přehnaná show

Češi své herce milují a vztahu s nimi věnují nebývalé úsilí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Kam to dotáhli

Jesse Ventura to v USA dotáhl na guvernéra Minnesoty, Arnold na guvernéra Kalifornie a Ronald Reagan k tomu přihodil roli prezidenta. U nás ale máme taky herce velkých rolí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jací vlastně jsou?

Lidí, kteří se s herci znají a vídají je dnes a denně, jsme se zeptali, v čem jsou herci zvláštní. Co je dělí od nás, normálních smrtelníků. Výpovědi byly upřímné, a tak jsme u některých odpovídajícíh radši změnili jména.
COOKIES
Google+