Téma

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.
AddThis

V japonských automobilkách už dnes pracují bez dozoru roboti v třicetidenních nonstop cyklech a odhaduje se, že plně robotická linka potřebuje jen desetinu financí proti lince ovládané lidmi. Doba, kdy se roboti rozšíří i do dalších odvětví, se počítá spíše v měsících než letech či desetiletích. Která zaměstnání jsou na řadě jako první?

Na toto téma publikovali už před čtyřmi roky dva výzkumníci z Oxfordu Carl Benedikt Frey a Michael A. Osborne práci The Future of Employment (Budoucnost zaměstnání). V jejím závěru najdete seznam 702 zaměstnání seřazený podle procentuální pravděpodobnosti, že je do dvaceti let nahradí roboti. Seznam je super zajímavý, protože kromě jasných kandidátů, jako jsou telemarketéři, turističtí průvodci nebo pokladní v supermarketech, předpovídají takřka jistý zánik i právnickým asistentům, sportovním rozhodčím, a dokonce šéfkuchařům. Jestli chcete mít nějakou jistotu, že se vaše děti uživí, pošlete je studovat rekreační terapii, krizový management, divadelní choreografii nebo archeologii. A možná se po nějakém džobu ze seznamu poohlédněte také, protože to možná nebude trvat ani tak dlouho, jak Carl a Michael předpokládali. Roboti nás nahrazují už dnes.

Co můžeš udělat dnes, můžeš dnes udělat ještě milionkrát stejně.

V prosinci 2016 oznámil jeden z největších světových investičních fondů Bridgewater Associates, že celý každodenní management od HR po strategická rozhodnutí bude mít na starosti robot.

Startup Narrative Science nechává roboty procházet internet, vyhledávat a třídit sportovní výsledky a psát o nich (velmi slušné) novinové články.

Japonská pojišťovna Fukoku Mutual Life Insurance propustila 30 % svých zaměstnanců a nahradila je inteligentními roboty. Investice se jim vrátila do dvou let a efektivita vzrostla o třetinu.

Jednou měř a jednou řež.

Na zaoceánských výletních lodích už několik let pracují robotičtí barmani Makr Shakr. Dokážou naprosto přesně namíchat dva koktejly za minutu, pracují nonstop a díky vnitřní databázi receptů je nezaskočí v podstatě žádná objednávka.

Řetězec Pizza Hut zavedl už před skoro rokem jako číšníka robota jménem Pepper. Působí zatím v Asii, ale velmi se tam osvědčil. Dokáže přivítat zákazníky, uvést je ke stolu, vzít od nich objednávku, přijmout platbu a nerozhodným jedlíkům poradit s výběrem. Bývalý generální ředitel McDonald’s Ed Rensi se na to konto nechal slyšet, že jestli se v USA zvedne minimální mzda nad 15 dolarů na hodinu, začne firma nahrazovat pracovníky roboty také. Už dnes v San Francisku fungují roboti, kteří dokážou upéct 400 dokonalých burgerů za hodinu.

Když dva dělají totéž, je to totéž.

Roboti budou mít v gastronomii asi daleko větší zastoupení, než se může zdát, a nemusí jít jen o obracení karbanátků. Firma Kawasaki vyvinula robota, který připravuje suši. NASA objednala pro astronauty od startupu BeeHex 3D tiskárnu pizzy a výsledek je tak super, že půjde na běžný trh. Největší úlet je robot Moley. Jde o kuchyňskou linku, z níž čouhají dvě robotické ruce, které uvaří jídlo z databáze asi 2000 receptů a uklidí po sobě. Ruce se pohybují podle algoritmů vzniklých nasnímáním rukou pravých šéfkuchařů a pokrmy jsou prý dokonalé. Letos půjde na trh.

V lékárně univerzitní nemocnice v San Francisku zase testují robota – lékárníka. Zatím namíchal podle zadaných receptů 350 000 dávek léků a neudělal přitom ani jedinou chybu. Spolehlivě také hlídá, zda připravovaný lék nebude mít v kombinaci s jiným přípravkem nežádoucí účinky.

Jestli sjíždíte televizní seriál Suits, tak asi víte, že advokátní koncipienti tráví většinu svého času prolézáním nekonečného množství dokumentů a záznamů soudních řízení. Anglosaské právo totiž funguje na systému precedentů a nalezení soudního rozsudku, který podporuje argument právníka, může znamenat vyhraný proces. Pro vzrušující proces čtení tisíců stránek textu jsou ale samozřejmě lepší roboti. Specializované advokátní asistenty nabízí firma Blackstone Discovery v Silicon Valley.

Výjimka ruší pravidlo.

Roboti se asi budou uplatňovat i v dalších stadiích právních procesů. Už dnes rozhodují o podmínkách kauce u čekatelů na soud v americkém New Jersey a ve státě Wisconsin byl u soudu jako důkaz použit osobnostní profil vytvořený inteligentním algoritmem. Eric L. Loomis jím byl vyhodnocen jako hrozba pro společnost a odsouzen na šest let za útěk před policií.

V roce 2015 se skupina výzkumníků v newyorské nemocnici Mount Sinai Hospital rozhodla naládovat obrovskou nemocniční databázi obsahující záznamy 700 000 pacientů do počítače a nechat ji přechroustat inteligentním algoritmem. Program Deep Patient pak nechali posuzovat například laboratorní rozbory nebo skeny z CT. Zjistili, že dokáže až s neuvěřitelnou úspěšností diagnostikovat širokou škálu nemocí od zárodků nádorových onemocnění po schizofrenii.

Letos v létě bylo vypuštěno na trh první robotické album. Podílela se na něm zpěvačka Taryn Southern, která upravovala několik aranží, ale jinak má veškerou hudební produkci na svědomí robot zvaný Amper. Jejich společné album IAMAI (jsem umělá inteligence) je hlasité, nenápadité a hudebně naprosto průměrné, což z něj dělá ideální produkt současné pop music.

Top 10 zaměstnání, ve kterých vás roboti jen tak nenahradí

Rekreační terapeut


Supervizor v továrnách


Pečovatel o duševně nemocné a závislé pacienty 


Specialista a supervizor u hasičů, policistů, detektivů


Dietetik


Choreograf


Praktický lékař


Specializovaný chirurg a zubař


Psycholog


Učitel na základní škole


Jevištní designér

Top 10 zaměstnání, kterým roboti zvoní konec

Řadový úředník


Pracovník ve fotolabu


Asistent v daňovém účetnictví


Koordinátor logistiky


Řadový sepisovatel v pojišťovně


Výpočetní technik


Opravář odpadních systémů a kanalizací


Správce databází


Telemarketér


Sportovní rozhodčí

AddThis
0 comments

Téma

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.

Téma

Sporty budoucnosti

Zatímco mašiny za nás budou pracovat, my se budeme bavit úplně novými sporty. Mimo jiné těmi, ve kterých budou zápolit... roboti.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+