Téma

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.
AddThis

Elon Musk, šéf Tesly, SpaceX a dalších sci-fi projektů, se už dlouho zasazuje o to, abychom začali vývoj umělé inteligence regulovat. „Připadá mi, že volám na poplach, ale dokud po ulicích nebudou chodit roboti a zabíjet lidi, tak se nic nestane,“ řekl. K Muskovým obavám se leckdo staví skepticky, mezi nejhlasitější oponenty patří Mark Zuckerberg. Ten Muska označil za sýčka a prohlásil, že podle něj je opravdová umělá inteligence v podstatě nemožná. Na to, jestli má pravdu Mark, nebo Elon, si budeme muset počkat. Už dnes je ale jisté, že do pár let let roboti nahradí ohromné množství profesí.

Učíme roboty učit se

Roboti se dělí do tří kategorií. V první jsou stroje, které vykonávají úkony, jež jim předepisují programy. Tyhle mašiny budou vždycky omezené tím, co jim jejich programátoři vloží do paměti. O stupínek výš stojí roboti používající tzv. Machine Learning. Ti jsou schopni sami sebe vzdělávat. První pokus provedl Arthur Samuel v roce 1956, když naučil počítač hrát dámu. Místo aby psal program, který by popisoval všechny reakce na všechny variace hry, vložil do počítače jednoduché instrukce k pravidlům, nechal ho hrát proti sobě samému a učit se z chyb. O šest let později byl jeho program neporazitelný a jeho potomci jsou všude kolem nás – třeba Google se učí z našeho vyhledávání a nabízí nám lepší výsledky, Facebook navrhuje přátele, e-mailová schránka rozpoznává spamy. Jakkoliv jsou to složité mašinky, nedá se říct, že jsou inteligentní. Nedokážou fungovat v proměnných podmínkách – třeba řídit auto. Na něco takového je třeba Deep Learning. Při něm musí počítač fungovat jako lidský mozek. Aktivně vytváří sítě propojených „neuronů“, které zkoumají problém napříč všemi souvislostmi, testují jejich správnost, propojují osvědčené a opouštějí ty, které nikam nevedou. Je to proces tak náročný, že se jím programátoři odmítali zabývat. Počítačům prostě chyběla výpočetní kapacita. Až do nedávna.

Průlom na poli Deep Learningu zaznamenal před pěti lety Google. Andrew Ng a jeho kolegové propojili 16 000 procesorů do sítě schopné zpracovávat obrovské množství dat a učit se z nich. První „myslící“ software sice dokazoval svou inteligenci tím, že v YouTube videích vyhledával kočky, ale další generace jsou už jinde. Potomci Ngova algoritmu dokážou řídit dopravu, sepisovat pojistné smlouvy, překládat v reálném čase lidskou řeč, diagnostikovat nemoci a psát novinové články. Vážně. To vše se děje už teď. A plyne z toho otázka, kterou si zatím kladli jen sci-fi spisovatelé. V čem všem nahradí roboti člověka?

Zapomeňte na robokalypsu

Toho, že nás roboti nahradí ve všem, se bát nemusíme. Důvod vystihl Hans Moravec z Rakouska. Tvrdí, že stroje jsou sice skvělé, když jde o rychlost a přesnost, ale žalostně nešikovné tam, kde je třeba intuice, vnímavost a koordinace smyslů a pohybů.Pokud budete chtít porazit mistra světa v šachu, svěřte to robotovi. Ale když musíte po hře uklidit šachovnici a figurky zpátky do krabice, zvládne to daleko lépe dvouleté dítě. Buďme tedy v klidu a vzhlížejme do budoucnosti místo obav s nadějí. A s otázkou, čím vyplníme tu spoustu volného času, která nám spadne do klína, až roboti přeberou všechnu nudnou rachotu. 

AddThis
0 comments

Téma

Projekt robot

Henrich Kimerling, Friends. Project David, 2007. Ve své diplomce na VŠVU v Bratislavě vyměnil Henrich Kimerling sama sebe ve photoshopu na různých fotkách a nahradil se fiktivním robotem od firmy Sony. Na tomto obrázku je se svými bývalými spolužáky. Obrázek se dostal do celého světa díky internetové povídce Antran o malém robotovi. (Děkujeme Petru Bonekovi za to, že nám pomohl najít autora téhle montáže, do které jsme se zamilovali a zaboha nemohli zjistit, odkud pochází.)

Téma

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+