Téma

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
AddThis

Existuje spousta oblastí, kam výzkum robotiky směřuje, ale největší ořech je lidská řeč. Jakmile s ní budou počítače schopny přirozeně zacházet, budeme moct nejenom zahodit dálková ovládání, ale dočkáme se úplně nové zábavy. Z průzkumu agentury Amdocs vyplynulo, že nejčastějším přáním dnešních teenagerů je technologie, která by jim pomohla – alespoň virtuálně – vtělit se do postav hrdinů z knížek nebo filmů.

2017-10-CILICHILI-Robotopie_tema-10BRobotopie

Díky umělé inteligenci ale tento nápad povede ještě o krok dál a na míru uživatele bude vznikat i samotná zápletka příběhu, která se bude v reálném čase přizpůsobovat jeho reakcím a emočním odezvám (už dnes existuje v laboratořích startupu Affectiva robot, který dokáže rozeznávat lidskou náladu). Ve spojení s virtuální realitou tak vzniknou celé světy, ve kterých budeme komunikovat s jejich obyvateli a zažívat přesně to, co si sami přejeme. Firma MashUp Machine už vyvíjí aplikace, které uživatelům umožňují v přednastavených prostředích zažívat příběhy, jejichž průběh a vyústění ovlivňují sami svým chováním. Vyzkoušet je můžete na mashupmachine.io. Robot Scheherazade-IF se zase nonstop láduje pohádkami, povídkami a příběhy a na základě analýzy jejich struktur vytváří příběhy nové.

Takhle vypadají vesmírné závody. Když se na ně díváte zvenku.Takhle vypadají vesmírné závody. Když se na ně díváte zvenku.

Host do domu, manuál do ruky.

Její potomek jménem Quixote už je navíc schopen sledovat, jakým vyprávěcím liniím dávají posluchači přednost, a aktivně příběhy přizpůsobovat jejich vkusu. Na Newyorské univerzitě zase běží robot jménem Benjamin, který analyzuje filmy a na základě toho dokáže sám psát scénáře, včetně popisu prostředí, zápletek, a dokonce i dialogů. Jeden scénář byl už zfilmován. Jmenuje se Sunspring a najdete ho na YouTube. Fakt to stojí za to.

Jihokorejský zpěvák Kim Kwang-seok vypadá jako jiní popoví zpěváci. Jako hologram. Kim jím ale opravdu je. Tedy do roku 1996, kdy spáchal sebevraždu, jím nebyl. Teď vystupuje takto.Jihokorejský zpěvák Kim Kwang-seok vypadá jako jiní popoví zpěváci. Jako hologram. Kim jím ale opravdu je. Tedy do roku 1996, kdy spáchal sebevraždu, jím nebyl. Teď vystupuje takto.

Virtuální přístup kamkoliv

Abyste se dnes dostali na špičkový koncert, musíte cestovat přes půl světa a vypláznout půl výplaty, načež stojíte někde ve třístéosmdesáté řadě v bahně a nic neslyšíte. To se změní. Díky tisícům kamer budete brzy moci stát prakticky na pódiu, i když se nehnete z domu. Firma Dysonics se totiž zabývá vytvořením dokonalého 3D zvukového záznamu pro virtuální realitu. Díky její spolupráci s NextVR si budete moct za pár let vybrat jakoukoliv kapelu a podívat se na její vystoupení na jakémkoliv festivalu. Anebo si postavit kapelu vlastní z muzikantů žijících i dávno zemřelých a zahrát si s ní.

Taky vás mrzelo, když vám v akvárku chcípla rybička? Tahle vám nechcípne, téhle dojdou baterky.Taky vás mrzelo, když vám v akvárku chcípla rybička? Tahle vám nechcípne, téhle dojdou baterky.

Sáhnete si na cokoliv

Abyste uvěřili, že brečíte do mikrofonu s Curtem Cobainem, budete potřebovat něco víc než brýle a sluchátka. Nejvyšší metou je samozřejmě simulace hmatu. Speciální obleky a rukavice jsou pravděpodobně slepou uličkou a už dnes se pracuje na konceptech, které dokážou simulovat hmatové vjemy, aniž byste se kvůli tomu museli soukat do skafandru. Například firma Ultrahaptics vytváří hmatovou odezvu pomocí ultrazvuku (zažil ji každý, kdo někdy vlezl do klubu, kde jsou fyzicky cítít basové frekvence). 

Ač to tak nevypadá, tak tihle lidé jsou momentálně na bruslařské párty konané na ledovém kluzišti. Alespoň to tak díky brýlím Samsung VR vnímají.Ač to tak nevypadá, tak tihle lidé jsou momentálně na bruslařské párty konané na ledovém kluzišti. Alespoň to tak díky brýlím Samsung VR vnímají.

Kde na to vzít čas

Virtuální asistenty už známe, iPhone má třeba Siri. Jednou z nejpromakanějších technologií, které už jsou na trhu, je (samozřejmě) japonská hologramická služka Azuma Hikari. Vypadá (pochopitelně) jako okatá manga panenka v sukýnce a podkolenkách, je propojená s internetem, telefonem, ovládá domácí spotřebiče, reaguje na slovní povely svého pána, mluví s ním, a dokáže dokonce odezírat a sledovat jeho emoce a nálady. Když je dlouho v práci, tak mu posílá povzbuzující smsky a oznamuje, že už se na něj těší a vaří večeři. Odhaduje se, že už za pět let budou takoví asistenti hlavním spojovacím bodem mezi uživateli a spotřebiči v minimálně čtvrtině domácností ve vyspělém světě.

AddThis
0 comments

Téma

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

Téma

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

Podobné články: Téma

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Dojemně přehnaná show

Češi své herce milují a vztahu s nimi věnují nebývalé úsilí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Kam to dotáhli

Jesse Ventura to v USA dotáhl na guvernéra Minnesoty, Arnold na guvernéra Kalifornie a Ronald Reagan k tomu přihodil roli prezidenta. U nás ale máme taky herce velkých rolí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jací vlastně jsou?

Lidí, kteří se s herci znají a vídají je dnes a denně, jsme se zeptali, v čem jsou herci zvláštní. Co je dělí od nás, normálních smrtelníků. Výpovědi byly upřímné, a tak jsme u některých odpovídajícíh radši změnili jména.
COOKIES
Google+