Téma

Sporty budoucnosti

Zatímco mašiny za nás budou pracovat, my se budeme bavit úplně novými sporty. Mimo jiné těmi, ve kterých budou zápolit… roboti.

AddThis

Alt-Atleti

Když se podíváte na nejoblíbenější sportovní a fitness disciplíny dneška, zjistíte, že jde hlavně o individuální aktivity, které byly před pár lety zálibou pár podivínů. Nejrůznější klony skateboardu, parkour, vytrvalostní běh, crossfit, volné lezení. Za jejich vzrůstající popularitou stojí sociální sítě, které z osamoceného překonávání sebe sama udělaly formu sebeprezentace. Projekce slibují, že obliba sólo disciplín nadále poroste a bude čím dál tím víc ovlivňovat podobu sportu. Nebude se soutěžit o branky, body a vteřiny, ale o lajky a počty sledovanosti. Možná se vzdáme soutěživosti úplně a zaměříme se na jiné prožitky, které nám sport nabízí. Vytrvalci se poženou za pocity vyvolané přílivem endorfinů, volní lezci za nejefektnějším záběrem z GoPro kamery na přilbě.

Mashup sporty

Bude vznikat čím dál tím víc překrývajících se disciplín. Už dnes se pořádají mistrovství třeba v diskgolfu (trefujete frisbee diskem „jamky“, což jsou většinou kovové koše) nebo basketbalu na trampolínové podlaze.

Ekofriendly virtuální sporty

S vylepšováním VR technologií se budou sporty nešetrné k přírodnímu prostředí přesouvat do virtuálna. První krůček byl učiněn už vloni na jaře, když se dva profi jezdci Ben Collins a Matt Powers utkali ve virtuální rallye. Jeli sice v opravdových autech, ale trasa nevedla lesem a loukami, ale byla vytyčená v nevadské poušti. Jezdci měli na hlavách VR headsety, pomocí kterých jim počítač simuloval nejen okolní přírodu, ale i různé překážky, řeky, vodopády a padající skály. Jakmile první firma vyrobí dostatečně realistický simulátor automobilu (pracuje na něm několik vývojářů), přestanou terénní auta rozorávat pole a lesy nadobro. Stejný osud zřejmě čeká i závody letadel, které nahradí dostihy dronů. Ty mají svou celosvětovou ligu už dnes.

Bitky robotů

Robotické zápasy už se pořádají dlouho, mají vlastní mistrovství, komentované turnaje a desítky profesionálních týmů. Souboje jsou sice dramatické, s kotoučovými pilami a plamenomety, ale vzhledem k tomu, že jde o drobná vozítka na vysílačku, je to spíš psina. S růstem robotiky ale budou růst i zápasníci. Už dnes se rozjíždí závody zvané MegaBots, kde se mydlí čtyřmetrové kolosy vážící 12 tun, poháněné motorem a řízené dvěma lidmi.

AddThis
0 comments

Téma

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

Téma

Stadion budoucnosti

Technologie nezmění jen sporty samotné, ale i způsob, jakým je budeme sledovat, a místo, kde je budeme sledovat.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+