Téma

Sporty budoucnosti

Zatímco mašiny za nás budou pracovat, my se budeme bavit úplně novými sporty. Mimo jiné těmi, ve kterých budou zápolit… roboti.

AddThis

Alt-Atleti

Když se podíváte na nejoblíbenější sportovní a fitness disciplíny dneška, zjistíte, že jde hlavně o individuální aktivity, které byly před pár lety zálibou pár podivínů. Nejrůznější klony skateboardu, parkour, vytrvalostní běh, crossfit, volné lezení. Za jejich vzrůstající popularitou stojí sociální sítě, které z osamoceného překonávání sebe sama udělaly formu sebeprezentace. Projekce slibují, že obliba sólo disciplín nadále poroste a bude čím dál tím víc ovlivňovat podobu sportu. Nebude se soutěžit o branky, body a vteřiny, ale o lajky a počty sledovanosti. Možná se vzdáme soutěživosti úplně a zaměříme se na jiné prožitky, které nám sport nabízí. Vytrvalci se poženou za pocity vyvolané přílivem endorfinů, volní lezci za nejefektnějším záběrem z GoPro kamery na přilbě.

Mashup sporty

Bude vznikat čím dál tím víc překrývajících se disciplín. Už dnes se pořádají mistrovství třeba v diskgolfu (trefujete frisbee diskem „jamky“, což jsou většinou kovové koše) nebo basketbalu na trampolínové podlaze.

Ekofriendly virtuální sporty

S vylepšováním VR technologií se budou sporty nešetrné k přírodnímu prostředí přesouvat do virtuálna. První krůček byl učiněn už vloni na jaře, když se dva profi jezdci Ben Collins a Matt Powers utkali ve virtuální rallye. Jeli sice v opravdových autech, ale trasa nevedla lesem a loukami, ale byla vytyčená v nevadské poušti. Jezdci měli na hlavách VR headsety, pomocí kterých jim počítač simuloval nejen okolní přírodu, ale i různé překážky, řeky, vodopády a padající skály. Jakmile první firma vyrobí dostatečně realistický simulátor automobilu (pracuje na něm několik vývojářů), přestanou terénní auta rozorávat pole a lesy nadobro. Stejný osud zřejmě čeká i závody letadel, které nahradí dostihy dronů. Ty mají svou celosvětovou ligu už dnes.

Bitky robotů

Robotické zápasy už se pořádají dlouho, mají vlastní mistrovství, komentované turnaje a desítky profesionálních týmů. Souboje jsou sice dramatické, s kotoučovými pilami a plamenomety, ale vzhledem k tomu, že jde o drobná vozítka na vysílačku, je to spíš psina. S růstem robotiky ale budou růst i zápasníci. Už dnes se rozjíždí závody zvané MegaBots, kde se mydlí čtyřmetrové kolosy vážící 12 tun, poháněné motorem a řízené dvěma lidmi.

AddThis
0 comments

Téma

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

Téma

Stadion budoucnosti

Technologie nezmění jen sporty samotné, ale i způsob, jakým je budeme sledovat, a místo, kde je budeme sledovat.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+