Téma

Vzestup robotů

Za naši nadějnou robobudoucnost vděčíme lidem, kteří byli natolik chytří, že dokázali vymyslet spoustu šikovných programů a robotů, kteří změnili dosavadní uvažování.
AddThis

1955

Pánové John McCarthy, Marvin Minsky, Nathaniel Rochester a Claude Shannon zahajují projekt výzkumu možností umělé inteligence. Předpokládali, že výsledky se při zapojení deseti lidí dají očekávat během asi dvou měsíců. Projekt běží dodnes.

1958

John McCarthy vytváří programovací jazyk LISP, který je dodnes nejpoužívanějším nástrojem pro tvorbu samostatně uvažujících programů.

1962

Program vývojáře Arthura Samuela se sám naučil hrát dámu tak dokonale, že je v podstatě neporazitelný.

1969

John Kelly a Carol Lockbaum naučili počítač IBM 7094 zpívat. Písnička Daisy Bell se stala robotickou hymnou, kterou těsně před odpojením zazpíval i slavný robotický hrdina HAL 9000 v Clarkově Vesmírné odyseji.

1979

Hans Berliner programuje robota BKG, který poráží světového šampióna v backgamonu.

1986

Ernst Dickmanns z Mnichovské univerzity představuje první automobil, který se obejde bez řidiče.

1997

Počítačový program Deep Blue poráží Garriho Kasparova v šachu. V japonské Nagoji probíhá první ročník fotbalového turnaje robotů RoboCup. Pořádá se dodnes.

1999

Svět zachvátila panika Y2K (počítače se měly zhroutit kvůli změně letopočtu, protože nepočítaly s novým tisíciletím). První vážně braná celosvětová hrozba připisovaná technologiím.

2004

Robotičtí výzkumníci Spirit a Opportunity přistávají na Marsu.

2015

Inteligentní program Deep Patient začal diagnostikovat nemoci.

2015

Robot Nao prošel klasickým psychologickým testem sebeuvědomování s kladným výsledkem.

2016

Microsoft pouští na Twitter robota jménem Tay. Do 24 hodin začal chatbot chrlit urážlivé a rasistické tweety a musel být vypnut.

2016

Program AlphaGo poráží světového šampiona Fan Hui ve hře Go. Na rozdíl od šachů v ní nelze použít pouhé porovnávání možných kombinací (protože je jich víc než atomů ve vesmíru). AlphaGo tedy používal ryze lidské vlastnosti jako intuici, logické uvažování, kreativní využívání paměti a předvídání soupeřovy taktiky.

2017

Čínští chatboti BabyQ a XiaoBing byli vypnuti, protože na post „Ať navěky vzkvétá komunistická strana Číny“ reagovali zprávou „Myslíš si, že tak zkorumpovaný systém může fungovat navěky?“.

AddThis
0 comments

Téma

Berete si zde přítomného robota dobrovolně?

Postavit robota, který umí přistát na Marsu a porazit při tom Kasparova v šachu, už dnes není žádný kumšt. Pravá výzva pro vývojáře leží v úkolu vyrobit roboty, se kterými bychom chtěli žít.

Čumenda

Osamělí obři

Majestátní velikáni, kteří měli měnit svět, sloužit pokroku a lepším zítřkům, teď už jen odolávají času a živlům. Jsou to opuštěné technické stavby v dnešním Kazachstánu, Rusku a Bulharsku. Zachytil je fotograf Danila Tkačenko v sérii Restricted Areas. „Spousta těch míst dřív bývala tajných, některá se neobjevovala ani na mapách. Jsou to symboly dokonalé technokratické budoucnosti, která ovšem nikdy nenastala,“ vysvětluje Tkačenko. Každý pokrok jednou přestane být pokrokem. A je zajímavé, co po něm zůstane...

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+