Zoom

Festivalové průšvihy

Festivalová sezona už letos odezněla, takže si můžete oddychnout a zrekapitulovat, co se zase událo. A jestli si myslíte, že nejhorší, co se vám může na fesťáku přihodit, je, že nepřijede Krajčo, tak se pletete.

AddThis

Glastonbury 2005

Britové jsou národ, který jen tak něco nerozhodí. Svědčí o tom fakt, že sveřepě jezdí na festival, během něhož pravidelně propukne průtrž mračen. Prostě si natáhnou holínky, pláštěnku, a aby uslyšeli naživo Adele, tak si klidně ustelou v bahně. V roce 2005 jim ani nic jiného nezbylo, protože obří průtrž proměnila areál v regulérní metr hlubokou řeku. Přes 130 000 mokrých Britů přesto vydrželo až do konce a celá malá nepříjemnost způsobila jen devět zranění.

FYRE 2017

Když se do pořádání festivalů pustí rapper Ja Rule a hochštaplerský promotér Billy McFarland, nemůže to dopadnout jinak než na Fyre. Festival pořádaný v idylickém prostředí bahamských Exuma Islands sliboval exkluzivitu a luxus a za VIP vstupenky se platilo až 12 000 dolarů. Když natěšení plejbojové a párty děvy dorazili na ostrov, čekaly je ale místo luxusních bungalovů pouze zflikované řady vratkých stanů a lahůdky od michelinských šéfkuchařů se proměnily v toast se sýrem v plastové přepravce. Navíc se ukázalo, že kvůli finančním problémům odřekla účast polovina vystupujících a vše dovršila tropická bouře, která spláchla ostrov a uzavřela letiště i přístav. Hordy hladových a naštvaných celebrit se několik dní ploužily po ostrově a zuřivě si vylévaly zlost na sociálních sítích, dokud se do věci nevložila bahamská vláda a neodvezla je z ostrova pryč. Legrace má dohru u soudu, kde se bude bojovat o to, na koho padne Černý Petr v podobě náhrady stamilionových škod.

Riotstock 1972

Legendární Woodstock se do historie festivalů zapsal tak hluboko, že spousta průšvihů vznikla z úporné snahy ho napodobit. Jedním z nejhorších byl fesťák Erie Canal Soda Pop, který organizátoři inzerovali přízvisky typu „tři dny míru a hudby“ nebo „větší a lepší než Woodstock“. Maraton těžkotonážních koncertů od Black Sabbath po Eagles ale tak vyděsil starostu městečka Evansville, že ho na poslední chvíli zakázal. Organizátoři se nenechali odradit a přesunuli událost do opuštěné oblasti kolem Bull Island, která měla tu výhodu, že neměla majitele, a tu nevýhodu, že ji tvořily převážně bažiny. Na místo se v první den nahrnulo skoro 200 000 lidí (čtyřikrát víc, než se očekávalo), vzápětí začalo lít jak z konve, voda zalila přístupové cesty i samotný areál, přestala fungovat technika zvuková i sanitární a stánkařům došlo pivo. I ty kapely, které se na místo vůbec dostaly, odmítaly vystoupit a program plný prostojů naštval uvězněné diváky tak, že přes víkend areál vyrabovali a nakonec ho podpálili.=

Když Red Hot Chili Peppers spustili svou verzi Hendrixova Fire, vzali to fanoušci doslova a založili v kotli požár.

Woodstock 1999

Organizátoři dalšího pokusu o oživení Woodstocku se z neslavného Riotstocku poučili a místo v bažinách uspořádali festival na letišti. Pročež samozřejmě přišla úporná vedra, během kterých tekl jak asfalt, tak nervy všech zúčastněných. Hlavně proto, že ochranka zabavovala návštěvníkům lahve s vodou a na místě je prodávali za 4 dolary, což je asi, jako by se na Otvíráku prodávalo pivo za tři stovky. Nakrknutost dehydrovaného obecenstva dál zvyšovaly problémy s programem a výstřelky účinkujících – jako když Insane Clown Posse stříleli do obecenstva svazky stodolarovek. Když Red Hot Chili Peppers spustili svou verzi Hendrixova Fire, vzali to fanoušci doslova a založili v kotli požár. Festival nakonec musela rozhánět ozbrojená státní garda. 

Poo Girl

Až vám bude na festivalu nejhůř, vzpomeňte si na Charlottu Taylorovou. Ta se v roce 2009 vypravila na festival v Leedsu a užívala si ho až do chvíle, kdy se jí začalo chtít na záchod. Neznalá správného způsobu úlevy v toitoikách si při vstávání shodila do díry kabelku a v zoufalé snaze ji zachránit zahučela hlavou dolů do plného septiku. Než lidem přešlapujícím ve frontě došlo, že je něco špatně, uplynulo celých 20 minut naplněných bojem o holé přežití. Charlottu naštěstí stačili vytáhnout, opláchnout před zraky všech vodou z hadice, načež si ta statečná dívka řekla, že se stanou i horší věci, a šla si užívat zbytek festivalu.

AddThis
0 comments

Pokec

Rozhovor o hovně

„Když nejde o život, jde o...“ Realita však známý bonmot Jana Wericha převrací naruby. Mizerná hygiena kolem vyměšování je jednou z nejčastějších příčin úmrtí a nemocí ve „třetím světě“. Každé zlepšení má efekt. Antropoložka Helena Humňalová zkoumá sanitační zvyklosti v Asii a v Africe a její výzkum pomáhá zachraňovat lidské životy i lidskou důstojnost.

Fenomén

HOL–LI–WOOD

Možná se vám stává, že jdete do kina na pořádný blockbuster – takový ten hodně barevný film ve 3D, ve kterém všechno vybuchuje a od kterého nečekáte duchovní povznesení, ale jenom zábavu. Jak tak sedíte a polykáte popcorn, začne vám připadat, že i přes vaše nízké intelektuální nároky to producenti trochu přehánějí. Děj nedává smysl. Sem tam se zdá, že chybí nějaká scéna, vtipy vás tlučou po hlavě, místo aby lechtaly bránici, a 3D vypadá přirozeně jako umělý nehet v oku. Když jdete z kina, máte pocit, že ten film nebyl vyloženě blbost, ale že byl natočený pro někoho s dost jinou představou o tom, jak má film vypadat. Není to náhoda, protože filmy se mění. A hlavní důvod těch změn je Čína.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
Google+