Přílohy

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.

AddThis

Láska skrz mluvící medvědy

Jste-li fanoušek Hvězdných válek a před pár hodinami vyletěl do světa nový trailer, tak je rozhodně větší zábava nad ním ve skupině podobně ujetých geeků slintat než čučet z okna tramvaje, jak venku prší. Jestli nevěříte, tak se zeptejte Trevora, toho času studenta univerzity v Indianě, který v roce 2007 ve facebookové skupině hledal spoluautora své fanfiction. Přihlásila se mu Sophie, Angličanka žijící v Leedsu, a společně začali pracovat na zásadním románu o mluvících medvědech a princeznách s laserovým mečem na čele (nebo o čem že to vlastně Star Wars jsou). Po třech měsících spisování a dopisování se už znali tak dobře, že se rozhodli potkat se i v offline realitě a dali si rande v Berlíně. Tam se do sebe tak zamilovali, že proti všem lidovým moudrostem udrželi vztah na dálku další čtyři roky. Poté si řekli, že Darth Maul to vem, a přestěhovali se společně ne do daleké galaxie, ale do New Yorku, zasnoubili se a vzali.

Sociální sítě pátrají

Zamilované historky jsou sice roztomilé, ale sociální sítě dokážou asistovat i v závažnějších situacích. Jeden z nejdivnějších příběhů se šťastným koncem se odehrál v roce 2014 v porodnici v kanadském Québecu. K čerstvé mamince Mélisse McMahonové tehdy přišla mladá žena v nemocniční uniformě a odnesla si její šestnáctihodinovou dcerku s tím, že ji musí zvážit. Když se nevracela, spustila Mélissa poplach, načež se ukázalo, že domnělá sestřička odjela z nemocnice i s dítětem. Celá nemocnice se s policií zapojila do pátrání. Po pár minutách měli snímek únoskyně a jejího auta stažený z bezpečnostní kamery a z žádosti o její identifikaci se na sociálních sítích stal jeden z nejrychleji se šířících virálů v dějinách. Během hodiny byla fotografie doslova všude a zanedlouho se policii ozvala paní Charléne Planeová, která v únoskyni poznala svou sousedku. Když zásahová jednotka dorazila na místo, motor auta fiktivní zdravotnice byl ještě teplý. O několik minut později už byla malá Viktorie na cestě zpátky k mamince a únoskyně mířila za katr.

Co Facebook spojí...

Schuler a Celeste Bensonovi se dali dohromady za ještě podivnějších okolností. Ve věku, kdy se lidská komunikace pomalu stěhuje na internet, není nic divného na tom, že se dva lidi seznámí ve společné skupině, na chatu nebo v seznamce. Tohle ale začalo tak, že si Schuler jednoho rána zapnul telefon a zjistil, že je přihlášený na úplně cizí facebookový profil, který patří jakési Celestě. Neznal ji, neměli spolu žádné společné známé, nesdíleli žádnou skupinu a žili asi 1500 km od sebe. Schulerovi se nedařilo z cizího profilu odhlásit, takže pro jistotu napsal na zeď pár vzkazů a jak on, tak Celeste požádali helpdesk, aby problém vyřešil. Když už bylo vše v pořádku, poslala Celeste Schulerovi žádost o přátelství, asi aby mu poděkovala, že neprolezl její soukromá alba a nerozvěsil je po internetu. Když se začali bavit po messengeru, zjistili, že mají kupodivu spoustu společných zájmů, a po pár měsících online konverzací se domluvili, že se sejdou. Čtyři měsíce poté se už k sobě nastěhovali a o dva roky později se z nich díky chybě Facebooku stali manželé.

Penny letí domů

To Colt a Kendra Brownovi se na Facebook obrátili ve chvíli, kdy začali postrádat svou fenku jménem Penny. Ta byla zvyklá s Coltem chodit do práce, ale cestou mu zmizela a domů se nevrátila. Když prohledali celé okolí, založili na Facebooku skupinu „Vraťte nám Penny domů na Vánoce“ a doufali, že se ozve nějaký náhodný svědek, který fenku někde zahlédl. Kupodivu se tak opravdu stalo. Nejdřív je kontaktoval člověk, který viděl řidiče kamionu, jak do auta nakládá osaměle pobíhajícího psa a odjíždí. Brownovým se podařilo přes dalšího svědka vypátrat řidičovu firmu a následně i jeho telefon, ten ovšem nikdo nebral. Když už ztráceli naději, přišla jim zpráva od veterináře ze skoro 4000 km vzdáleného Pittsburghu. Psal, že náhodní kolemjdoucí našli na parkovišti opuštěnou fenku a podle čipu je to Penny. Útulek ovšem neměl finance na to, aby psíka poslal zpátky, a Brownovi se už pomalu chystali na několikadenní výlet napříč Spojenými státy. Díky facebookové skupině, která v tuto chvíli měla už přes 25 000 členů, se ale do věci vložily aerolinky Alaska Airlines. Vyzvedli Penny, na své náklady ji přepravili k páníčkům do Washingtonu, a dokonce to opravdu stihli do Vánoc.

Hledá se Al

Facebook ale umí i jiná pátrání. Ne každému se v životě stane, že se jednoho dne dozví, že jeho starší sestra je ve skutečnosti jeho matka. Jyll Justamondová si tohle závažné sdělení vyslechla, když jí bylo deset. Matka ji porodila v 18 letech, a jelikož se necítila dost zralá na výchovu dítěte, přemluvila své rodiče, aby tu zodpovědnost převzali na sebe a malé Jyll nic neprozrazovali. Že na to rodiče přistoupili, je trochu děsivé. K jejich cti lze ale přičíst fakt, že z Jyll vychovali psychicky odolnou slečnu, které z té podivné zvěsti nejenže nepřeskočilo, ale začala se okamžitě shánět i po svém otci. Sestro-matka o něm bohužel věděla jen to, že se jmenoval Al, byl původem Ital a pracoval jako barman v klubu Neary's ve městě Palisades Park v New Jersey. Deset let poté už bar samozřejmě neexistoval. Jyll ale našla na Facebooku skupinu rodáků z Palisades Park a na Ala se zeptala. Přišla odpověď, že musí myslet Ala Annunziatu. Ten Jyll odpověděl na žádost o přátelství a nesložil se ze zprávy, že je asi jejím otcem. Test DNA vše potvrdil, Jyll a Al od té doby žijí jako dcerka s taťkou a doufají, že se jednoho dne nedozvědí, že jsou ve skutečnosti sourozenci.

Šaty v pátrání

Nehledají se ale jen děti a příbuzní. Třeba když si vezete domů své vysněné svatební šaty... Je samozřejmé, že si jich chcete řádně užít a při každé zastávce je vytáhnete na světlo a pokocháte se jimi. Horší pak je, když krajkovou nádheru zapomenete položenou na cizí kapotě a odfrčíte pryč. Tahle blamáž se stala snoubencům Jennifer a Stevenu Cunninghamovým, kteří si vezli šaty z New Yorku až do Ohia. Naštěstí Jen neztratila hlavu a vylepila fotku svatebních šatů na všechny sítě, kam mohla. Ze zoufalé zprávy se stal virál a  zanedlouho se jí ozval náhodný svědek, který viděl šaty viset na plotě u výjezdu z benzínky. Když se jel podívat zpět, naštěstí tam ještě stále visely. Poplatek za kurýra na vzdálenost 600 km sice nebyl nejlacinější, ale svatba byla zachráněna.

AddThis
0 comments

Remix

Lynchova múza

Víme, že se každý měsíc opakujeme, ale tady zase máte kulturní přehled, který vám ukáže, čím se následující měsíce můžete zabavit, abyste se neukousali nudou.

Přílohy

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Externí mozek

Máme v něm uložené všechno. Kontakty na lidi, fotky, co si chceme pamatovat, i hudbu, kterou posloucháme. Mobil se stal naším záložním mozkem. Navíc si díky němu tuníme vlastní schopnosti třeba pro školu.
Google+