Remix

Lynchova múza

Víme, že se každý měsíc opakujeme, ale tady zase máte kulturní přehled, který vám ukáže, čím se následující měsíce můžete zabavit, abyste se neukousali nudou.

AddThis

Deska pro superhrdinky

Kuchařky bez domova jsou jedním z projektů neziskové organizace Jako doma – Homelike, která se již od roku 2012 věnuje otázkám ženského bezdomovectví. Kuchařky si letos konečně otevřely vlastní Jídelnu a k tomu dostaly dárek v podobě benefiční kompilace Superhrdinky, na kterou přispělo jedenadvacet českých a slovenských umělkyň. Mezi ně patří například Katarzia, Lenka Dusilová, Stinka, Ille, Mucha, Bára Zmeková nebo Katarina Máliková, obal alba pochází z dílny známé výtvarnice Toybox. Kompilace vyšla začátkem října digitálně a na konci listopadu se objeví jako dvojitý vinyl, album dramaturgicky zaštítil magazín Full Moon a produkčně společnost AZCD. Superhrdinky budou pokřtěny ve čtvrtek 14. prosince v pražském music baru Futurum. Nákupem alba přispějete na Jídelnu Kuchařek bez domova. To je hezký vánoční dárek, ne? 


Superhrdinky – Hudba pro ženy bez domova, 2LP (vinyl) / digital, Full Moon Forum / AZCD pro Jako doma – Homelike, o. p. s.,

Cyberpunk v telefonu

Ze série GO, která předělává tradiční velké herní franšízy do minimalistické puzzle hry, už jsme mohli vidět třeba povedeného Tomb Raidera nebo ještě vydařenějšího Hitmana. Loňský počin Deus Ex GO je ale asi zatím nejpovedenější. Zaprvé to všechno krásně vypadá a člověk ze sebe konečně setřese ten dojem, že hraje deskovku, zadruhé cyberpunkové prostředí svědčí „hackovacímu” hernímu stylu a zatřetí nedostáváte jen tak nějaké mise, ale příběh hry volně navazuje na úspěšný áčkový hit Human Revolution a předchází ještě úspěšnějšímu áčku Mankind Divided. A když chytnete slevu, je to vaše za třicet korun. 


Deus Ex GO, Android, iOS, Windows 10 Mobile, Microsoft Windows

Kluk v křiváku

Pamatujete na loňský vizuál filmové přehlídky v Karlových Varech? Festivalu zakrytých tváří vévodil cápek v křiváku, ve kterém návštěvníci (nejen) pražských kulturních akcí poznali výtvarníka a hudebníka Jana Vytisku, jehož bez nezbytné kožené bundy nikdo neviděl už léta, dokonce ani na plakátě. Alespoň máme jasný dress code na vernisáž jeho první samostatné výstavy po pěti letech, která se uskuteční v pražské Trafo Gallery 23. října. Čekejte dekadentní plátna plná extravagantních kreatur, gotickou atmosféru a strašidelné folklorní motivy. Klukovi v křiváku patří Trafo Gallery až do konce roku.


Jan Vytiska: Paradise, do 31. 12., Trafo Gallery, Praha 

Orchestr podzimu

Jakub König alias Kittchen přiznává, že se do něj Zvíře jménem Podzim zakouslo někdy před čtyřmi lety a od té doby mu nešlo z hlavy. Projekt, který odstartoval v zásadě nevinný příchod zimy, postupně nabobtnal až na celou desku a orchestr. Charakter písní totiž potřeboval něco trochu jiného než obvyklou kittchenovskou střídmost a razanci. Kapela to navíc není jen tak obyčejná. Patří do ní mimo jiné Marie Kieslowski, Terezie Kovalová, Marie Puttnerová, Aid Kid nebo nezbytný Tomáš Neuwerth, v týmu je také producent Tomáš Havlen nebo autorka projekcí Linda Arbanová. Album vychází začátkem listopadu, tři výjimečné koncerty jsou naplánované v druhé polovině téhož měsíce, kdy už bude venku i stejnojmenná kniha, ve které Jakub König zachytil dosavadní zvířecí podzimní příběh. 


Zvíře jménem Podzim, 3. 11., Indies Scope

Stresové omalovánky

Chuck Palahniuk, kultovní autor Klubu rváčů, Snuffu nebo Strašidel, už delší dobu experimentuje s formami vyprávění. Nedávno vydal pokračování Klubu rváčů jako komiks, teď vydává soubor povídek ve velkém formátu a všechny jsou doprovázeny (anti)stresovými omalovánkami a tematicky spojené s danými povídkami. Ty samozřejmě nejsou z nějakého počítačového generátoru, ale dělají je profíci zahraničního komiksu. Třeba Lee Bermejo, který se u nás proslavil svou záporáckou sérií (Joker, Lex Luthor), se k šokující povídce o exkrementech na sociálních sítích vyloženě hodí. Zkrátka… naprosto netradičně naprosto tradiční Chuck Palahniuk se vším, co na něm můžete mít rádi.


Chuck Palahniuk: Návnada, Crew

Lynchova múza

Každý, kdo sledoval novou řadu kultovního seriálu Městečko Twin Peaks, si jistě vybaví elegantní agentku Tammy Prestonovou, kterou ztvárnila zpěvačka Chrysta Bellová. Jak už to tak u Davida Lynche bývá, její angažmá není vůbec náhodné. Zpěvačka se objevila již v jeho posledním snímku Inland Empire a vůbec bychom ji mohli nazvat jeho další múzou, režisér jí totiž produkoval hned dvě alba. Dohled nad aktuální kolekcí We Dissolve (vyšla letos v červnu) už měl ale známý producent John Parish (PJ Harvey, Tracy Chapman nebo Goldfrapp) a právě toto album Chrysta Bellová představí v úterý 21. listopadu v pražském klubu Lucerna Music Bar. Čekejte cokoli mezi Julee Cruise a Lanou del Rey. Chrystě Bellové atmosférický noir pop svědčí. 


Chrysta Bellová, 21. 11., Lucerna Music Bar, Praha

Jean-Paul Belmondo – Mých tisíc životů

Na cestě k našemu já se vážnost nebezpečně rychle rozpadá. Hrajeme si jen pro radost z vtipu. Jedna z oblíbených her, kterou hrajeme s Jean-Pierrem Mariellem a Bruno Cremerem, je předstíraná rvačka na veřejnosti, abychom polekali kolemjdoucí. Přichází k nám Bruno a řve: „Ty jsi mi odvedl ženu, ty svině!“ a předstírá, že mě tvrdě mlátí. Tvářím se, že padám, kutálím se po zemi, pak se zvedám a skáču na útočníka jako lev, který je závislý na amfetaminu. Náhodní diváci jsou omráčení mírou brutality a shromáždí se kolem raněného na zemi. Raněný však během několika vteřin vyskočí na nohy jako čertík ze škatulky a vyděsí diváky tak, že se rozletí do všech stran. 


Jean-Paul Belmondo: Mých tisíc životů, Práh

Pohádka s mrtvými, kocourem a cukrem

Udělat hru starého symbolisty tak, aby to děti pochopily, je kumšt. A jde-li o Maurice Maeterlincka, který se nebojí poslat na scénu umřelé bratříčky a sestřičky nebo oživlý cukr, tak dvakrát. Jeho Modrý pták díky režii Štěpána Pácla zasvítil fantazií a ukazuje divákům, co je to pravé divadlo, jiné než dnešní až příliš rozšířené hihi haha pitvoření pro děti. Troška patosu občas osvěží, zvlášť když se podává se vkusem a grácií. Hra měla premiéru před dvěma lety, pořád se hraje a pořád stojí za to na ni děti do Stavovského divadla vzít. Tak šup.


Maurice Maeterlinck: Modrý pták, Národní divadlo v Praze (hraje se ve Stavovském), režie: Štěpán Pácl 

AddThis
0 comments

Sporák

Svatomartinská divočina

Nadívané kejháky, kaldoun, husí jatýrka… Zkrátka husy, kam se poslední dva měsíce v roce podíváte. Co takhle protentokrát nechat opeřence hospodám a připravit svým hostům doma prvotřídní zvěřinu? Je to jednodušší, než se zdá, jen pozor, ať to svatomartinské nevypijete ještě před podléváním!

Přílohy

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+