Téma

Včera mě pustil sednout Ondřej Vetchý

Tereza Czesany Dvořáková je filmová vědkyně a publicistka, která se zaměřuje na dějiny českého a světového filmu a kulturní politiku.
AddThis

Proč Češi obdivují herce, dají na jejich názory a považují je za autority? 
Byla bych s tím tvrzením opatrná. Může exis­tovat úplně opačný názor a člověk může herci, jakožto členy „pražské kavárny“, opovrhovat. Obecně si ale myslím, že existuje tendence adorovat a obdivovat lidi, kteří souvisí se šoubyznysem. Týká se to ale těch, kteří jsou známí z masmédií. Nemyslím si, že by nějaké obzvláštní vážnosti požívala třeba herečka z oblastního divadla, byť špičková, která se neobjevuje v televizi.

Je taková tendence zdravá? 
Já osobně si myslím, že ne. Jednak nemám důvod si myslet, že herci jsou nadlidé. Vždycky, když se z nějaké skupiny lidí dělá něco víc, tak vznikají taková ta ghetta vyvolenců, což není společensky úplně zdravý jev.

Mají herci nějaké zvláštní předpoklady být společensky činní?
Mají k tomu schopnosti. Umí souvisle a kultivovaně mluvit k velkému počtu lidí, dovedou improvizovat, dokážou interpretovat myšlenky, jsou sociálně vnímaví, empatičtí. To jsou všechno vlastnosti, které jsou pro společensky činnou, vůdčí osobnost velmi důležité. Politik a herec mají hodně společného. Možná i proto byly v českých dějinách okamžiky, kdy herci zaujímali politické postoje. A taky okamžiky, kdy jim byly politické postoje vnucovány.

Které okamžiky byly zásadní? 
Typický příklad je nucený podpis Anticharty. Komunisté potřebovali ukázat národu v přímém přenosu, že i ten Jan Werich Chartu 77 odsuzuje. Postavit na svou stranu autoritu oblíbených herců. Významný byl ale i proces obsazení Prag-Filmu a barrandovských studií za okupace, kdy české herce a filmaře zneužila německá propaganda pro své politické cíle. Němci si byli dobře vědomi, že pokud ukážou národu, že herci, elita, stojí na jejich straně, tak částečně legitimizují fakt, že nás okupují. Po válce jsme odsuzovali herce za údajnou kolaboraci s nacismem, po revoluci v roce 1989 bylo zase neúnosné, aby se na obrazovkách objevoval Vladimír Brabec. Skvělý herec, který se ale zapsal jako major Zeman. 

Dívají se tak na herce i jinde ve světě? 
Nemůžu to úplně zodpovědně posoudit. Jsou ale známé případy, které jsou těm našim podobné. Například vynikající německý herec Ferdinand Marian byl samotným Goebbelsem dotlačen k roli v antisemitském filmu Žid Süss. Po válce byl za to odsouzen a jako herec skončil. Podobné záležitosti se řešily i ve Francii a jinde. U nás je ale asi tendence považovat herce za morální autority o něco větší.

Prý byl v šoku, že ten vážený herec má v kufru ponožky a zubní kartáček…

Proč? 
Jsme malý národ, poměrně homogenní, a herci hráli v našem národním vývoji od samého počátku významnou roli. Začalo to za národního obrození, které bylo ve své první fázi zaměřené na zachování a rozšíření českého jazyka. Divadlo bylo jeho nositelem, stejně jako třeba literatura, proti které má ale výhodu, že je zároveň společenskou událostí. Přitahuje víc pozornosti, má větší dopad. Za komunismu byla prostřednictvím Zdeňka Nejedlého tato etapa našich dějin z ideologických důvodů hodně oslavovaná. Díky tomu vlastně dodnes považujeme divadlo za vysoké umění, návštěvu divadla za svátek a herce za vlivné, společensky aktivní osobnosti. 

Jsou nějaké oblasti, kde jsou čeští herci méně společensky aktivní než v zahraničí?
Je zajímavé, že se u nás nikdy nevyvinula divadelní forma politického kabaretu. V německy mluvících zemích, se kterými jsme úzce kulturně spojeni, je to přitom velmi oblíbená a živá forma, která se pak přesunula i do televize. U nás ji skoro nenajdeme. Naši herci mohou být společensky a politicky činní, ale samotná česká kultura, divadlo i film ne. 

Čím to?
Myslím si, že Češi od filmu a divadla očekávají, že se v nich budou bavit, a ne řešit politiku. Na druhou stranu jsou ale také daleko schopnější a ochotnější „číst mezi řádky“ a politické sdělení si ve filmu a divadle najít. 

Kvůli této schopnosti rádi vnímáme herce jako nositele politických postojů? 
Možná ano. Minimálně v osmdesátých letech, kdy jsme velmi citlivě vnímali, který herec není režimu úplně poplatný, a v jeho hereckém i nehereckém projevu jsme nějaká sdělení hledali. V období revoluce se pak herci k této roli sami přihlásili tím, že ve společnosti hráli velmi výraznou roli. Paradoxní je, že největší možnost ovlivňovat protirežimní hnutí měli známí herci. Tedy ti, které ten samý režim pouštěl na televizní obrazovky a do kin.

Vyžívají se sami herci v takové roli? 
Je to asi různé člověk od člověka a také se pozice herce v české společnosti v poslední době mění. Máme daleko víc mediálních kanálů, takže už neplatí, že kdo se octne v televizi, je automaticky vlivná osobnost. Už od příchodu televize Nova začali profesionálním hercům konkurovat uměle vytvářené celebrity, baviči, účastníci reality show, dnes k nim ještě přibyli lidé z prostředí internetu. Kdo je dnes známější a má možnost ovlivňovat názory veřejnosti? Televizní herec, nebo youtuber s milionem odběratelů?  Většina dnešních herců má spíš starosti s tím, jak se uživit, než jak hýbat společností. Bylo to vidět dobře právě teď před volbami. Na kandidátkách politických stran jsme moc herců neviděli. 

Takže čeští herci už budou opravdu jen herci? 
Řekla bych, že herecká komunita zjistila, kde jsou hranice jejího vlivu, a bude pravděpodobně hrát podobnou roli jako jinde v Evropě. Herci jsou tradičně liberální, citlivě reagují na snahy jejich hodnoty narušovat a dokážou se rychle a efektivně spojit k nějaké viditelné akci. Bude to ale patrně formou třeba nazpívání nějakého protestsongu, jako udělala Barbora Poláková s Davidem Kollerem. Asi to bude zdravější jak pro nás, tak pro herce, protože ta až posvátná úcta k nim není úplně normální. Nedávno jsem četla rozhovor s Igorem Chaunem, ve kterém vzpomínal, jak se potkal někde na zájezdu poprvé s Františkem Němcem. Prý byl v šoku, že ten vážený herec má v kufru ponožky a zubní kartáček jako obyčejný člověk. Mě včera pustil v tramvaji sednout Ondřej Vetchý a nijak zásadně mě to neoslnilo. Spíš mě zaujalo, že měl hezkého psa.

AddThis
0 comments

Téma

Co jim prošlo

Jelikož máme herce rádi, tak jim prostě ledacos odpouštíme...

Téma

Jací vlastně jsou?

Lidí, kteří se s herci znají a vídají je dnes a denně, jsme se zeptali, v čem jsou herci zvláštní. Co je dělí od nás, normálních smrtelníků. Výpovědi byly upřímné, a tak jsme u některých odpovídajícíh radši změnili jména.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+