Kácíme modly

Kvanta nesmyslů

Vztah ezoteriků k vědě je složitá záležitost. Některé vědecké poznatky, například evoluci nebo kulatost zeměkoule, prohlašují naši milí šamani za podvrhy. Jiné, daleko složitější, si naopak rádi přivlastňují a ohýbají podle svých poněkud pokřivených představ. Těžko říct, co je horší.
AddThis

Jeden z předních světových fyziků a popularizátorů vědy profesor Lawrence M. Krauss si jednou povzdechl, že „žádná jiná oblast vědy neplodí tolik nesmyslných výkladů jako kvantová mechanika.“ Když se začtete do doslova kvant nesmyslů, které se na tuto vědeckou disciplínu nabalily, musíte mu dát zapravdu. V zájmu spravedlnosti je ale potřeba podotknout, že kvantová fyzika si za to tak trochu může sama. 

Kvantová mechanika je (velmi zjednodušeně řečeno) oblast fyziky popisující jevy, které probíhají v rozměrech tak malých, že v nich přestávají platit zákony klasické mechaniky popsané už v 17. století Isaacem Newtonem. I pro nejjednodušší navigaci v téhle podivné oblasti musíte mít dokonale zvládnutou klasickou fyziku od Newtona po Einsteina a hlavně se bez váhání orientovat v pokročilé matematice. Uvnitř atomů se totiž dějí tak divné věci, že dávají jakž takž smysl jen přeložené do matematických rovnic. A i tak ji spousta slovutných vědců dlouho odmítala přijmout – třeba Einstein se s ní nikdy nesmířil, přestože to byly jeho objevy, které položily kvantové fyzice základy.

Člověk má „vesmírné právo“ získat, cokoliv si přeje, a jediné, co pro to musí udělat, je přát si to dost intenzivně

Jakmile se je pokusíte vysvětlovat nedokonalou lidskou řečí, začnou z vás padat hodně zvláštní výroky. Tak divné, že sám veliký Niels Bohr, nositel nobelovky za fyziku, poznamenal: „Jestli vás závěry plynoucí z kvantové mechaniky nepobuřují, tak je to jen proto, že jste je nepochopili.“ Vážně. Kvantová mechanika vám úplně klidně dokáže, že jedna věc může existovat na několika místech zároveň, nacházet se v několika různých stavech anebo že vlastně ani neexistuje, dokud se na ni přímo nepodíváte. Takové závěry jsou normálně uvažujícímu člověku minimálně podezřelé. Existují ale i nenormálně uvažující lidé, kterým takové neurčitě-bizarní závěry naopak velmi vyhovují a kteří se mystických interpretací kvantové fyziky velmi rychle chopili. Díky nim je dnes kvantová fyzika pro ezoteriky to samé co Nikola Tesla pro vyčurané vynálezce. Dala jim k dispozici tolik vědecky znějících argumentů, že jejich pomocí mohou „dokázat“ naprosto cokoliv. Chcete příklad? 

Stačí si něco přát…

Jeden z jejích základních principů popsaný panem Heisenbergem praví (opět velmi zjednodušeně), že můžeme sledovat, kde se částice nachází, anebo můžeme sledovat, kam směřuje. Nemůžeme ale sledovat obojí zároveň. Čím přesněji změříme její pozici, tím méně budeme vědět o jejím směřování a naopak. Můžete se zlobit na ezoterika, když tuhle nádhernou vlastnost zakódovanou do samé podstaty našeho vesmíru promítne na člověka a jeho život? „Můžete se dozvědět, kam váš osud směřuje, anebo se můžete zaměřit na vaše já v tomto okamžiku. Kvantové jevy vám ale nedovolí poznat obé, toť je psáno v knize přírody,“ mrmlá tajemně a mává rukama nad zapálenou svící. Vy jste z jeho moudra tak perplex, že si necháte vyložit vaši pozici a za směřování osudu si ochotně připlatíte v další seanci. Na té se můžete dozvědět, že „vše, co si přejete, se vám může splnit, protože jste to právě vy, kdo svou vůlí a myšlenkami tvoří a ovládá svět“. Nesmějte se. Takové závěry se od kvantových šamanů opravdu dozvíte. Jestli vás zajímá jejich argumentace, tak si něco přečtěte o zajímavém jevu zvaném „kolaps vlnové funkce“. Zjednodušeně řečeno jde o to, že kvantová fyzika nahlíží na hmotu jako na vlnu, ovšem v okamžiku, kdy ji začneme pozorovat anebo měřit, vlna „zkolabuje“ a stane se z ní částice. Jasně, nedává to smysl, protože pořád mluvíme o kvantové fyzice, která smysl nedává. Šamanům a jejich obětem to ale naopak dává smysl velmi jasný: Lidské vědomí stvořilo hmotu z ničeho. Stačí si něco hodně přát a ono se to stane. 

Chcete být kvantovým milionářem? 

Dospělý člověk sice ví, že podobné úvahy jsou nesmysl, a jako důkaz mu stačí vzpomínka na libovolný Štědrý den, kdy si vroucně přál skateboard a dostal místo něj slipy a ponožky. Pokud ale dokážete podobné oslí můstky oblepit dostatečným množstvím slov a vydat je knižně, můžete vydělat miliony. Nebudete jediní. Jedna z prvních kvantových slátanin se jmenuje Tao fyziky: Zkoumání paralel mezi moderní fyzikou a východním mysticismem. Napsal ji už v roce 1975 pán s velmi kvantovým jménem Fritjof Capra. Vzbudil s ní takovou senzaci, že se neexistujícími paralelami za chvíli oháněli transcendentální meditátoři, léčitelé, věštci a vše završil chodící generátor náhodných citátů známý pod jménem Deepak Chopra. Otevřete jakoukoliv z jeho knih na libovolném místě a dočtete se, že: „Kvantové uzdravení je uzdravení těla a duše na kvantové úrovni. To znamená na úrovni, která je nepostihnutelná našimi smysly. Naše tělo je formou pole informací, inteligence a energie. Kvantové léčení je podmíněno posunem v poli energetických informací a tak dále.“
Následovníci velkého Deepaka toto kvantové kvokání rozvinuli do dokonalosti. V současnosti vede první=> ligu paní Rhonda Byrne, oblíbenkyně samotné Oprah Winfreyové. Ústřední myšlenkou jejích bestsellerů je, že každý člověk má „vesmírné právo“ získat cokoliv, co si přeje, a jediné, co pro to musí udělat, je přát si to dost intenzivně. Vaše myšlenky potom způsobí změnu v „kvantovém energetickém poli“, a jelikož je všechno propojeno „principem interkonektivity“, změní se i váš život. K lepšímu. Na její webové stránce si dokonce můžete vytisknout bianko šek, vyplnit ho na libovolnou částku a po večerech na něj zírat a přát si, aby se stal něčím jiným než kusem papíru.

Skutečně si to vyčistit

Jestli se právě řehtáte, že na takovou kravinu můžou skočit jedině v Americe, tak se uklidněte. Podobných podvodníků je dost po celém světě a naše končiny nejsou výjimkou. „Ta moje kvantová metoda se od těch všech ostatních kvantových metod liší tím, že já vycházím ze své praxe, z psychosomatické medicíny, z technik na bázi psychoanalýzy, a vysvětlujeme si, že všechno je v naší hlavě a za všechny nemoci a neštěstí si můžeme sami.“ Takto popisuje v promovideu svou kvantovou metodu tvůrce systému Techniky Kvantového Doteku Matrixu Pavel Vondrášek. Jeho Technika Kvantového Doteku tvrdí, že nás obklopuje Matrix, který můžete ovládat svou myslí a do kterého si můžete kvantově sáhnout pro „vlnku“ čehokoliv. Bohatství, zdraví, vědomostí, co vás jen napadne. Abyste se naučili sahat pro vlnky, musíte se ovšem zapsat na kurz.

Během kurzu bude před vámi veliký guru mávat rukama, sahat vám na hlavu, pouštět do vás energie a nechá vás padat do náručí ostatních účastníků 

Během kurzu bude před vámi veliký guru mávat rukama, sahat vám na hlavu, pouštět do vás energie a nechá vás padat do náručí ostatních účastníků (padá se proto, že se ve vás hroutí kvantová vlna). Celé to vypadá, jako by se Guru Jára vykašlal na odháčkovávání a dal se na pořádání teambuildingů. Přesto se evidentně najde dost lidí, kteří touží nechat si do hlavy tlouct kvanta nesmyslů o morfogenetických polích, zákonu rezonance, fenoménu vysokoenergetického připojení, propojování paralelních světů a cestování v prostoru a čase. Přijde vás to na lidových devět tisíc. Respektive na osmnáct. Kurzy byste totiž měli absolvovat dva, což odůvodňuje kvantový muž slovy: „Na prvním stupni se učíme, co to ta vlna je. Dvojka je o tom, skutečně si to vyčistit.“

Kvantová léčba milostí

Jediné, co si na kurzu vyčistíte, je vaše peněženka. Když se vám to nebude líbit, stěžovat si nemůžete. V podmínkách kurzu si velký šéf vyhrazuje právo nespokojence bez důvodu (a vrácení peněz) vyhodit a zrovna tak má smluvní právo tučně pokutovat kohokoliv, kdo by o jeho metodách referoval na veřejnosti. Zřejmě to ale nefunguje, protože to samé co pan Vondrášek slibují i pořadatelé kurzů Matrix Energie, Léčebné kódy, Kvantové léčení, Kvantové unášení, Kvantová terapie, Kvantová léčba milostí a desítky dalších. Skoro by se chtělo uvažovat, že celý kvantový zázrak je jen další formou pyramidového byznysu. Absolvujete drahé školení, na kterém se naučíte pár frází, a pak už záleží jen na vás, jestli budete mít chuť a žaludek začít jejich pomocí vydělávat na dalších důvěřivcích. „Dneska už žiju, že všechno, co chci, můžu mít teď ihned okamžitě, ve chvíli, kdy se rozhodnu, že nechci žít to, co jsem žila, a budu žít něco jinýho a přesně podle svých představ si to tam nalajnuju a hodím si to tam a prostě to mám,“ vysvětluje v propagačním videu jedna z účastnic. Že to nedává smysl? Nedává. Ale to nevadí. V silně ateistickém Česku je zneužívání vědecky znějících frází velmi výhodnou metodou oblbování lidí. Stačí libovolně poskládat pár fyzikálních termínů, opepřit to milionkrát omletými frázemi o svépomoci a osvobození se (od čehokoliv) a vždycky najdete dost naivních lidí, kteří vám budou cpát peníze. 

Nech fyziku fyzikům

Kvantová fyzika je jedním z největších intelektuálních úspěchů lidstva. Dává nám možnost nahlédnout do samého nitra hmoty. Díky jejím poznatkům jsme mohli sestrojit mobilní telefony, počítače, lasery, magnetorezonanční skenery a další praktická využití nás brzy čekají. To, že její závěry přeložené do lidské řeči zní jako výpisky ze zápisků na tripu, je sice trochu nešťastná náhoda, ale bohužel je tomu tak. Koneckonců i sami otcové kvantové fyziky jako Erwin Schrödinger, Werner von Heisenberg, Niels Bohr nebo Eugene Wigner se o jakési kvantově-filozofické výklady sami pokoušeli. Jelikož šlo o jedny z nejchytřejších lidí historie, propojování svých teorií s reálným světem brzy nechali. Pročež bychom se my, ne tolik chytří, do nějakých divokých interpretací neměli vůbec pouštět. Jestli vás to přesto pořád láká, pozorně se podívejte na následující rovnici.

Jestli na první pohled nepoznáte, že jde o popis pohybu jedné částice v třírozměrném prostoru, tak nechte radši kvantovou fyziku kvantovým fyzikům.

AddThis
4 comments
MartinZikmund1
MartinZikmund1

Už nevím, kde jsem to četl: "Od té doby, co lidi nevěří v Boha, jsou schopni uvěřit čemukoliv." Tím se nechci zastávat náboženství, ale dle mého ten výrok pěkně ilustruje, že někteří lidé potřebují věřit ve vyšší moc, ať už je její výklad sebehloupější.

podlouckymartin
podlouckymartin

@MartinDvorak Souhlasím docela s autorem v tom že _někteří_ esoterici si z kvantové fyziky opravu dělají trhací kalendář. Na druhou stranu ale autor článku trpí stejnou věcí. Vyjadřuje se k něčemu, čemu moc nerozumí a má ohledně toho ohromné předsudky. Myslím si, že esoterik by mohl snadno použít ten stejný argument a říct autorovi "nekecej do toho, čemu sám prd rozumíš, a věnuj se kvantové fyzice." 

MartinDvorak
MartinDvorak

Ale božínku, tady se nám někdo opřel do něčeho, čemu vlastně ani tak moc nerozumí, ale trochu se toho bojí, tak to raději ubije kritikou :-)

Fakt si myslíte, že ti "ezoterici" to dělají tak, že si něco "jen intenzivně přejí" a nic víc, a pak věří, že se to stane, nebo že bez placených seancí to jinak nejde? Mimochodem tomu prvnímu jevu se říká "secretování, či síkritování", čili v souladu s knihou či filmem The Secret, to opravdu spousta lidí pochopila, že přát si, či vsugerovat si, že už to mám, k získání touženého stačí. Nicméně neházejme všechny do jednoho pytle.

Článek se nám snaží vsugerovat, že život je vypočitatelný, měřitelný a po smrti už nic není, ale hlavně - že s tím nemůžeme nic dělat, takže musíme pokorně poslouchat ty, co nám říkají, že něco nějak je, na bolehlav si vem prášek, říkal doktor, že máš brát dva.

Nejsem rozhodně žádný konzument podivných seancí či něco podobného, tyto rádoby realistickokritické články, hlásající jedinou správnou pravdu však opravdu nemusím.

Reportáž

Jak se vinyl nevrátil

Sbírání gramofonových desek je krásný koníček, okolo kterého se ale točí tolik pověr a dezinformací, že často vytváří nezávisle fungující paralelní reality. Když se do nich zaplete ambiciózní agentura a uspořádá v Česku vinylový veletrh, dopadne to všelijak.

Sporák

Mákněte na šiškách

Sedíte si takhle doma, lednice vyjedená, ve spíži jen pár brambor, venku mráz, že byste tam ani psa nevyhnali, a o vás se pokouší dotěrná chuť na sladké. I na tyhle nepříjemné chvilky máme s naší Ivou páku – poctivé šišky s mákem, takové ty, co nám dělávaly babičky.

Podobné články: Kácíme modly

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Když posíláte čerty do někam

Vymítání ďábla neboli exorcismus je prastará rituální praktika s kořeny na úsvitu lidstva. Přesvědčení, že do člověka může vstoupit duch a ovládat jeho chování, najdeme v podstatě v každém náboženství. Takže pozor: jdeme na bububu.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Pohádka o velkém Nikolovi

Dvoumetrový srbský krasavec s uhrančivým pohledem, který přesto odmítal davy obdivovatelek s tím, že by ho avantýry rušily při práci. Geniální excentrik s dokonalou pamětí a schopností vizualizovat technologie před tím, než je sestrojil. Držitel více než 300 patentů v 26 zemích světa, se spoustou dalších vynálezů, které nikdy neopustily jeho laboratoř. Myslitel, který chtěl dát světu neomezený zdroj volné energie a byl kvůli tomu pronásledován a umlčen mocipány. Dámy a pánové – Nikola Tesla.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Soda s octem, na lysinu past

Jestli mluvíte anglicky a uvidíte někde napsáno „No poo movement“, asi se začnete hihňat, protože tenhle termín může docela dobře označovat lidi, kteří se rozhodli nechodit na velkou. Ve skutečnosti jde o lidi, kteří se rozhodli nemýt si hlavu. Což dává zhruba stejný smysl.
Google+