Remix

Zakouřený popík z dovolené

Punkerka s pubertou, špionážní román i film o ňuňu kočičce. To vše tentokrát najdete v Konzumu Čilichili.

  • Klubový zpravodaj: Michal Pařízek
  • Text: Michal Pařízek, Markéta Bajerová, Jan Studnička, Helena Suchá, Richard Šulc, Petr Bláha
  • Foto: Profimedia, archiv, Žakelýna
AddThis
Warhaus

Warhaus

Zakouřený popík z dovolené

Náhody bývají někdy ošemetné. Maarten Devoldere, zpěvák belgických indierockových Balthazar, si po vyčerpávajícím turné vybíral na kamarádově hausbótu v Antverpách od domovské skupiny volno. Během několika málo týdnů, které tam strávil, ovšem stihl napsat a nahrát album vlastního (téměř) sólového projektu, který pak po zmíněné lodi pojmenoval Warhaus. Album nazvané We Fucked A Flame Into Being vyšlo loni v září a je plné chytlavého noir popu s písněmi rozkročenými někde mezi tvorbou Nicka Cavea, Toma Waitse nebo Serge Gainsbourga, přitom ovšem originálními a soběstačnými. Celé je to o mnoho zajímavější než tvorba Devolderovy hlavní kapely. Warhaus ve čtyřčlenné sestavě vystoupí v Praze. 


Warhaus, 4. 2., Café V lese, Praha www.dsmacku.com

Zahrajte si na uprchlíka ze severu 

Bohové jsou mrtví, slunce se zastavilo, přichází věčná zima a ze severu se valí armáda démonů, která ničí vše, co jí stojí v cestě. Ale vy nejste hrdina, který má dát všechno do pořádku, jste šéf karavany uprchlíků, která se snaží zachránit si svůj zmrzlej zadek. Čeká vás spousta obtížných rozhodnutí, která se vám dříve či později vymstí, náročné taktické tahové souboje a geniální vizuál se skvělým soundtrackem. Jo a dvojka je úplně stejná, jen ještě o něco lepší.


Banner Saga, 2014, PlayStation 4, Android, Xbox One, iOS, PlayStation Vita, Microsoft Windows, Linux, Mac OS

Zatoulejte se s pípou

Výčepní od Toulavé pípy v Pardubicích si to pivo opravdu hejčká. Také ho vozí z různých koutů Čech, Moravy i světa. Pípu tam nemají jednu, ale rovnou deset, jestli jsme dobře počítali, a piva na nich pěkně střídají. Ke každému vám také něco zajímavého řeknou. Pro příchozí jsou k dispozici kytary, které mají vždy přednost před jukeboxem, takže tu bývá veselo.


U Toulavé pípy, Bělobranské náměstí 9, Pardubice

Štěstí v kapse seriálových maniaků

TeeVee je v podstatě všechno, co jako správný seriálový maniak můžete potřebovat. Kromě těch seriálů, ty si musíte sehnat jinde. Jinak vás appka upozorňuje na nové epizody vámi vybraných seriálů, nabízí hromadu přídavných informací, trailery, rozhovory a také možnost odškrtávání zhlédnutých epizod. A to za tři babky.


TeeVee 3, iOS, 2,99 eur

„V Nádražní to páchlo cigaretovým kouřem, láhvemi džinu, pomádou na vlasy a lidským potem. Stejně jako jiné dupárny v okolí Riachuela to přes den byl prostorný sklad a prodejna potravin a nápojů, večer se tu hrálo a tančilo: dřevěná podlaha, která při došlápnutí vrzala, železné sloupky, stoly a židle plné mužů i žen naproti cínovému pultu, osvětlenému elektrickými žárovkami bez stínítek, s šibeničními existencemi, které se o něj opíraly lokty nebo se na něm povalovaly. Na stěně za Galicijcem, jenž obsluhoval u pultu spolu s hubenou, nevzhlednou číšnicí, která se loudavě pohybovala mezi stoly, vynikalo zaprášené zrcadlo s reklamou Pražené kávy Aquila a plakát pojišťovny Francoargentina de Suguros, na kterém byl vyobrazen gaučo pijící maté. Napravo od pultu, u dveří, kterými bylo vidět sudy sardinek a krabice nudlí se skleněnými víky, mezi vyhaslými petrolejovými kamny a starým rozvrzaným elektrickým pianem Olimpo, bylo malé pódium pro orchestr, kde tři hudebníci – bandoneón, housle a piano s klávesami nalevo popálenými od cigaret – hráli místní melodii, ve které zněl melancholický nářek.“


ŠPIONÁŽNÍ A MILOSTNÝ ROMÁN V JEDNOM


Arturo Pérez-Reverte: Tango staré gardy, 432 stran, www.argo.cz

Přijede punkerka s pubertou

V souhrnných žebříčcích za rok 2016 se album Puberty 2 americké písničkářky Mitski objevuje mnohem častěji, než se čekalo. Čtvrtá deska autorky, která dokáže skvěle zachytit váhání a rozpaky současné generace, žánrově osciluje někde mezi indie rockem a DIY punkem. Její písně jsou kouzelně prosté a velmi upřímné. Rozjívenou kytaru velice funkčně doplňují decentní elektronika a nejasné ozvěny psychedelického popu šedesátých let. Mitski k nám přijíždí zrovna v době, kdy se jejímu nejlepšímu albu dostává zasloužené pozornosti. 


Mitski, 27.2. MeetFactory, Praha www.meetfactory.cz

Výtečně opožděný debut

Ondřej Holý vystupující pod přízviskem dné, se na české scéně zavedl už před dlouhými osmi lety vydáním EP Talking With Crayons. Na dlouhohrající prvotinu se ale čekalo sakra dlouho. Novinka These Semi Feelings, They Are Everywhere je ale sladkou odměnou. Dospělá, sebevědomá kolekce, na které v hlavní roli celkem nečekaně účinkuje klavír ve spojení s jemným elektronickým předivem. Nominace na ceny Apollo a Vinyla následovaly pouhých několik týdnů po vydání.


dné, These Semi Feelings, They Are Everywhere, vydává Majestic Casual

Zasmát se (s) Japonci

Na už desátém ročníku festivalu japonského filmu a kultury se tentokrát dozvíte třeba něco o vztahu Japonců k humoru, což už je humorné samo o sobě. Chybět nebude ani tradiční Manganime, takže nepřijdete o ukázky dabingu anime.


EIGASAI 2017, 16.–22. 2., Kino Lucerna, Praha, www.eigasai.cz

Nemilosrdně upřímný provokatér

Německý fotograf Juergen Teller se prvně proslavil poněkud náhodně vzniklými fotografiemi Kurta Cobaina. Celou svou kariéru se motá někde mezi komerční a uměleckou fotografií, aniž by ovšem mezi nimi sám dělal velké rozdíly. Na scéně je už čtvrtstoletí a za tu dobu třeba narval supermodelku Kate Moss do stavebního kolečka nebo hlavu Arnolda Schwarzeneggera do krokodýlí tlamy. Je respektovaným módním fotografem, který fotil pro Marka Jacobse, Vivienne Westwoodovou nebo St. Laurenta. Sám také módu navrhuje. V pražském Rudofinu si můžete prohlédnout komplexní projekt, který sám vytvořil a v němž spojuje několik svých posledních tvůrčích sérií ve zcela unikátní celek, jen podtrhující jeho nemilosrdnou upřímnost a nezvyklé vidění světa. 


Juergen Teller: Enjoy Your Life!, do 19.3. Galerie Rudolfinum, Praha, www.galerierudolfinum.cz

Červi v klubu
V Liberci v klubu Azyl mají fakt parádní hrací automat. Červi jsou stará dosácká hra předělaná na stolní verzi. Hraje dva až šest hráčů najednou, každý řídí svého barevného červa. Vyhýbá se ostatním, blokuje, zrychluje, projíždí mezerami. Chodí jim tam na to prý davy fanoušků.


Červi, klub Azyl, Široká 302, Liberec, www.partyart.cz/cervi

Kocour hvězdou

To se takhle jeden lidský bezdomovec ujme kočičího bezdomovce a ten mu pak zachrání život, kariéru a z obou se stanou světové celebrity. Zní to jako z trapného kýčovitého braku? Jenže ono se to fakt stalo. A filmaři si to taky nenechali ujít, takže o kocouru Bobovi, králi sociálních sítí, natočili dojáček, na jehož premiéru přišla i sama vévodkyně Kate.


A Street Cat Named Bob, Velká Británie, 2016, www.fb.com/StreetCatBob

Nejúžasnější podívaná

Jestli jste neděle trávili u telky s nejkrásnějšími dokumenty sira Davida Attenborougha, nejnovější velkolepá sága o planetě Zemi, kterou má na kontě BBC (kdo taky jiný), vás nadchne. Podle průzkumů tahle novinka přilákala zpátky k televizi mnohem víc mladých než jakýkoli jiný pořad před ním. Nedivíme se – detailní záběry plavajícího lenochoda jsme si taky zamilovali. 


Planet Earth II, BBC One

YouTube kanál Adolf Hitler vs. Darth Vader 

ERBH je projekt, který vyrostl na dvou věcech – na smyslu pro humor a neskutečném hudebním talentu. Rappeři EpicLloyd a Nice Peter se prostě každý měsíc převlečou za dvě historické nebo fiktivní postavy a pustí se do sebe tím nejpřísnějším rapem, jaký je bílý člověk schopen vytvořit. A nejenom že to skvěle zní, ale pokud máte alespoň základní znalost angličtiny, budete se smát jako idioti.


Epic Rap Battles of History, www.youtube.com

Řeckojesenická pohostinnost

Kdykoliv zajedete do Jeseníku, najděte si kousek od náměstí tuhle kavárnu. Kafe mají dokonalé a při pohledu do vitrinky s lokálními zákusky nebudete vědět, co ochutnat dřív. Jo a pozdravujte od nás Eleni, to je majitelka, úžasná žena řecké pohostinnosti a temperamentu. 


Ennea caffé & shop, nám. Svobody 832/25, Jeseník www.facebook.com/enneaa

Uvařte si sami
Jestli milujete sýry a zvlášť ty švýcarské, které se vám rozpustí na bramborách tak, že se vám zblázní chuťové pohárky, zajděte do speciální restaurace Raclettka. Kromě toho, že si tu u stolku sami uděláte raclette a ugrilujete si k tomu zeleninu a maso, můžete si taky objednat třeba masové fondue. Interiér sice žádný zázrak, ale obsluha, jídlo a víno ideál. Jako doma.


Raclettka, Lublaňská 30, Praha 2, www.raclettka.cz

Domů v zinku 

„Naše vybájená mentalita je neotřesitelná – jsme spravedliví a velcí. A vždycky máme pravdu.“ Věta nobelistky Světlany Alexijevičové z úvodu knihy vypovídá hodně o sovětské i ruské mentalitě a o důvodech, proč se tak často její armáda objevuje v jiných zemích. Kniha Zinkoví chlapci je koncentrovanou podobou toho, co se dělo během sovětské okupace v Afghánistánu. Přináší pohled na válku očima přeživších i pozůstalých, kteří krutě doplatili na velmocenské ambice. Ta jim jejich sotva plnoleté syny a manžely vracela ve jménu vlasti v zinkových rakvích celých deset let.


Světlana Alexijevičová: Zinkoví chlapci, 312 stran, Pistorius & Olšanská, www.pistorius.cz

AddThis
0 comments

Sporák

Mákněte na šiškách

Sedíte si takhle doma, lednice vyjedená, ve spíži jen pár brambor, venku mráz, že byste tam ani psa nevyhnali, a o vás se pokouší dotěrná chuť na sladké. I na tyhle nepříjemné chvilky máme s naší Ivou páku – poctivé šišky s mákem, takové ty, co nám dělávaly babičky.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+