Téma

Kokony na vzestupu

Zatímco před pár lety o módních trendech rozhodovali všemocní šéfové tlustých časopisů, dnes se trendsetterem může stát doslova každý cucák. Tady máte nevjlivnější světové cucáky uplynulého roku a trendy, které díky nim trendovaly.

AddThis

Trend: Boj proti trollům a online šikaně
Trendsetter: Skai Jacksonová (14)


Dětská hvězdička, z níž se stal mem, hned jak se připojila na twitter. Z nekonečných repostů své podobizny se nesesypala, využila ji k propagaci kampaně proti online šikaně a dokonce vyhrála virtuální přestřelku s proslulou twittertrollkou Azealiou Banksovou. V dnešním světě je to ekvivalent vítězství sv. Jiří nad zuřivým drakem a malá Skai se díky tomu stala předlohou nové komiksové hrdinky Marvelu. 

Trend: Genderová rovnoprávnost
Trendsetter: James Charles (17)


Mužský ambasador trendu za zrovnoprávňování pohlaví se do své role dostal díky zálibě v líčení a focení. Coby fotoeditor-samouk odmítl uveřejnění svého špatně nasvíceného portrétu ve školní ročence a přinesl si na opakované focení vlastní reflektor. Výsledek postnutý na Instagram proletěl světem, vynesl mu skoro milion followerů a jako prvnímu muži titulní stránku časopisu CoverGirl. 

Trend: Self-Acceptance
Trendsetter: Gaten Matarazzo (14)


Asi nejvýraznější herecký objev loňského roku, kterého si všichni zamilovali díky roli v seriálu Stranger Things, přestože trpí vzácnou kleidokraniální dysplazií, nemá vyvinuté zuby a šišlá. Díky tomu, jak se se svým hendikepem Gaten popasoval, se stal nepsaným ambasadorem za trend self-acceptance, tedy přijmutí vlastních odlišností. 

Trend: Šance pro 3. svět
Trendsetter: Sumail Hassan (17)


Šampión v rostoucím světě digitálních sportů (nesmějte se, e-sport je byznys s obratem kolem půl miliardy dolarů) se do špičky vypracoval z internetových kaváren pákistánského Karáčí. Je prý stejným fenoménem jako Michael Jordan v basketbalu nebo Michael Phelps v plavání. Díky tomu se také stal nejmladším profesionálem, který hraním her vydělal milion. Chce, aby se do první herní ligy dostalo víc hráčů z rozvojových zemí. 

Trend: Body Positivity
Trendsetter: Barbie Ferreirová (19)


Teen modelka propagující trend přirozené postavy. Proslavily ji neretušované fotky v bikinách pro kampaň aerie Real firmy American Eagle. Dnes dostává nabídky od desítek progresivních módních značek, vystupovala v YouTube sérii Teen Vogue a je nejhlasitější propagátorkou trendu „body positivity“.

Trend: Uznání transgender menšiny
Trendsetter: Gavin Grimm (17)


V posledním ročníku střední školy začal spolupracovat s American Civil Liberties Union a rozjel právní bitvu o soudní precedens o etablování práv transgender menšiny v USA. Díky jeho snaze už několik států v USA zavedlo „gender neutral“ toalety přístupné komukoliv, bez ohledu na pohlaví – kromě transgender jedinců také například i invalidům s opatrovníky opačného pohlaví nebo rodičům s dětmi. 

DIVNOTRENDY

Začerněné zuby

Trend, který vyznávali Japonci přes tisíc let. Začerňování zubů praktikovali určitě už v roce 900. Na zuby se patlala pasta získaná ze žhavého železa, které se naložilo na několik dní v lázni z vody a saké. Mňam. V roce 1870 bylo Ohaguro, jak se této zkrášlující proceduře říkalo, zakázáno. 

Kulhavé boty

Dánská princezna Alexandra, nevěsta budoucího britského krále Eduarda VII., byla svého času módní ikonou. Co si oblékla ona, chtěly všechny ženy v Anglii. Takže když začala kvůli revmatické horečce kulhat, začaly ony taky. Nejdřív to dělaly prostě tak, že si vzaly každou botu jinou. Díru na trhu ale velmi brzy zaplnily boty „Kulhající Alexandra“, které měly jeden podpatek vyšší.

Šrám na tváři

Pro Němce koncem 19. století neexistoval lepší doplněk mužské image. Jizvy proto aktivně vyhledávali. Chlapci ve školním věku se pravidelně vyzývali na souboj a doufali, že se jim podaří utržit nějaký šrám. Strháváním strupu se pak zajistilo, že po ráně zůstane i řádná jizva.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Přinášíme vám divné zprávy ze světa, který neznáte a nic z toho vás asi zajímat nebude.

Téma

Trendy, ikony a kde se vzaly

Většina z nás zaregistruje trend až ve chvíli, kdy je všude. Někdy je poměrně jasné, kde se vzal. Například zrod popularity konzervativních, blankytně modrých šatů lze snadno dohledat do okamžiku, kdy se v nich v roce 2010 objevila Kate při zásnubách s princem Williamem. U jiných módních fenoménů to tak jednoduché není.

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+