Téma

Koloběh trendů

Trendy se nevyskytují jen tak zničehonic. Pro svůj vznik potřebují impuls, prostředí, ve kterém se mohou vyvíjet, a především lidi, kteří je pohání kupředu. Podle toho, kdy se lidi zapojují do módních trendů, se dělí do pěti skupin. Na příkladu vzestupu obliby pánských kapesníčků to vypadá zhruba následovně:

AddThis

Inovátoři (Innovators)

Koncem devadesátých let se kapesníčky nenosily, protože trend udávali adolescentní dotcom milionáři a triko ani rolák nemají kapsičku. Jakmile bublina webu 1.0 v roce 2001 praskla, začaly se do světa byznysu vracet obleky. Aby se mladí manažeři aspoň nějak vymezili proti image kravaťáka, začali nosit barevné košile, vzorované kravaty a nejavantgardnější si vzpomněli na kapesníček. 

 

Časní adoptéři (Early Adopters)

Mezi roky 2003 a 2004 vzrostly prodeje obleků skoro o čtvrtinu. V této době vyčuhuje kapesníček z kapsičky saka asi 3 % džentlmenů, kteří se do trendu celkově zapojí. Není jich moc, ale právě oni mají rozhodující vliv na to, jestli se trend ujme, nebo vyšumí. 

Časná většina (Early Majority)

V roce 2004 se kapesníčky objevily v kolekcích návrhářů, jako jsou Tom Ford nebo Thom Browne. Do prodeje je zařadily první řetězce a v roce 2005 o nich napsal jeden z nejvlivnějších módních bloggerů Scott Schuman (The Sartorialist). Kapesníček se stal novinkou, kterou se prezentuje zhruba 35 % pánů. 

Pozdní většina (Late Majority)

V roce 2007 má premiéru seriál Mad Men, který nasbírá obří sledovanost. Hlavní hrdinové jsou oblečeni do obleků s kravatou a kapesníčkem. Z kapsičky vykukuje i Jamesi Bondovi v Quantum of Solace (v Casino Royale z roku 2006 ho ještě neměl). V nabídce ho v této chvíli mají už všechny prodejny pánského oblečení a do trendu se zapojilo dalších asi 40 % mužů. 

Opozdilci (Laggers)

V roce 2010 už je kapesníček mainstreamem. Koupilo si ho posledních zhruba 20 % pánů dbajících módy. Inovátoři v této chvíli už dlouho razí další módní trend a na tváři jim začínají rašit plnovousy. 

Divnotrendy


 

Štekle do nebe

Zárukou důstojnosti a krásy byly v renesanční Florencii boty či spíše pantoflíčky na co možná nejvyšší platformě, i přes půl metru vysoké. Tento trend se rozšířil i do botníku místních mužů. Přestože se v nich blbě chodilo a zbytek světa je považoval za směšné či „hříšně marnivé“, katolická církev mlčela. Možná proto, že v nich nebylo možné tančit, což byl přece jen taky velký hřích.
 

Jed v očích

Blín je hodně jedovatá rostlina. V renesanční Itálii si ženy kapaly šťávu z něj do očí. Rozšiřovala totiž zornice a tak zvyšovala jejich atraktivitu. Také ale rozmazávala vidění a zvyšovala tep. Sem tam některá žena oslepla.
 

Výdutě na penis

Za vlády anglického krále Eduarda IV. muže nadchla myšlenka, že by poklopec mohli vyšperkovat jakýmsi předchůdcem suspenzoru ve tvaru velikého penisu. Legendární zhýralec Jindřich VIII. pak tuhle módu dotáhl do komických extrémů. Vše skončilo s jeho smrtí a nástupem královny Alžběty. 
 

Hromosvod na klobouku

Vynález hromosvodu v 18. století neposunul pouze vědu, ale i módu. Pařížské dámy najednou začaly trpět kolektivní hrůzou z toho, že do nich uhodí blesk, a proto si všude s sebou nosily mobilní hromosvod. Na klobouku. Železný proutek z něj vedl až na zem. Neexistuje žádný záznam o tom, že by to fungovalo.

AddThis
0 comments

Téma

Trendy, ikony a kde se vzaly

Většina z nás zaregistruje trend až ve chvíli, kdy je všude. Někdy je poměrně jasné, kde se vzal. Například zrod popularity konzervativních, blankytně modrých šatů lze snadno dohledat do okamžiku, kdy se v nich v roce 2010 objevila Kate při zásnubách s princem Williamem. U jiných módních fenoménů to tak jednoduché není.

Téma

Trendy kousky ála Čilichili

Podívejte se, tohle byste možná nosit nechtěli, ale my jsme to vymysleli jako trend a ty by se měly následovat, ne?

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+