Téma

Trendy, ikony a kde se vzaly

Většina z nás zaregistruje trend až ve chvíli, kdy je všude. Někdy je poměrně jasné, kde se vzal. Například zrod popularity konzervativních, blankytně modrých šatů lze snadno dohledat do okamžiku, kdy se v nich v roce 2010 objevila Kate při zásnubách s princem Williamem. U jiných módních fenoménů to tak jednoduché není.

AddThis

Máminy džíny

Džíny šité z elastického denimu a s vysokým pasem mají tak zajímavou historii, že stojí za podrobnější popis. Až do roku 2003 to byly prostě normální džíny a nechvalnou image symbolu asexuality získaly až v parodii na módní reklamy v pořadu Saturday Night Live. Od chvíle, kdy je Tina Feyová označila nálepkou Mom Jeans (máminy džíny), byly vysoké pasy na džínách skoro tabu. Když se v nich v roce 2009 objevila na veřejnosti Jessica Simpsonová, vzbudilo to takový rozruch, jako by vyšla na ulici nahá. Kletba máminých džínů byla zlomena až díky přerodu Hannah Montany na Miley Cyrus. Bývalá Disney princezna během něho dělala cokoliv, aby se o ní psalo, a když už neměla co svlékat a na koho vyplazovat jazyk, vytasila se s trumfovým esem v podobě vysokopasých plísňáčů. Bulvár se jí nejprve vysmíval, ale během deseti měsíců už je nosil kdekdo. 

 

E! 01/2012

Cyrusovou viděli na rande s přítelem Liamem Hemsworthem a neměla šťastnou ruku s výběrem džín. Vypadala, jako by vystoupila ze stroje času, který odstartoval v roce 1985.

Yahoo News 02/2012

Miley znovu vytáhla máminy džíny. Je milé, že je devatenáctiletá hvězdička tak spokojená se svým vkusem, ale srdečně doufáme, že se z těchhle džín nestane módní trend. 

Celebuzz.com 10/2012

Anne Hathawayová, Miley Cyrus, Kourtney Kardashian’s Denim Flashback: 11 celebrit v „máminých džínách“.

A JE HOTOVO

Ke konci roku 2012 byl přerod nenáviděného střihu na módní trend hotový. V roce 2013 už největší módní řetězce jako Urban Outfitters, H&M nebo ASOS uvádí na trh střihové řady, které mají Mom Jeans přímo ve jménu. Prodávají se po tisících. Proč? Možná proto, že v nich Cindy Crawfordová vypadala tak super v reklamě na Pepsi z roku 1992.

Malé černé

Popularita Little Black Dress neboli „malých černých“ pochází pravděpodobně z klasického hollywoodského trháku Snídaně u Tiffanyho. Dnes nesmí chybět v žádném dámském šatníku, protože (ať si to přiznává, či ne) každá dáma touží vypadat jako Audrey Hepburnová.

 

BAREVNÉ HOLÍNKY

Pochází ze vzrůstající popularity festivalu v Glastonbury, který se z kdysi nezávislého podniku přetvořil na největší festivalový kolos na světě. Bohužel se pořadatelům doposud nepodařilo zajistit lepší počasí, takže se statisíce návštěvníků každý rok brodí po kolena bahnem. Vzít si do toho marastu holínky dává smysl a nikdo by si toho vůbec nevšímal. V roce 2005 ale obletěla svět fotka Kate Mossové, jak si to vyšlapuje sajrajtem oblečená do zlatistých šatiček naostro a obutá do mohutných wellingtonek. V té chvíli bylo jen otázkou času, kdo dá jako první holínkám nějakou ňuňu vizáž, aby líp pasovaly se zbytkem outfitu.

OBOČÍ NA BREŽŇĚVA

Za odklon od vytrhaných linek a návrat k přírodně naježenému obočí může herečka a modelka Cara Delevingneová. Když máte přes milion následovníků na Instagramu, tak po vás pojmenují i trend nárůstu obočových implantátů nazvaný Delevingne efekt. Je docela možné, že trend přibývání tělesného ochlupení bude pokračovat dál. Vloni se například probíral případ twitterové přestřelky kolem fotky texaské body-positivity aktivistky @iranikanjari. Přitom nešlo o nic zásadnějšího než o pár chloupků na břiše. 

PUNK LOOK

Úzké, potrhané džíny, těžké boty a křivák v sobě mají takový nádech rebelie a volnomyšlenkářství, že se tak nějak ignoruje, že je do Evropy přinesla snobská módní návrhářka Vivienne Westwoodová. Ta koncem sedmdesátých let randila s hudebním producentem Malcolmem McLarenem, se kterým jezdili objevovat progresivní hudební a módní scénu do New Yorku. Malcolm si z tamější (ve světovém měřítku naprosto marginální) punkové scény přivezl fascinaci rozladěnými kytarami a naštvanými texty, z čehož vyprodukoval Sex Pistols. Vivienne se zase inspirovala rozdrbaným vzezřením, ostrými liniemi, kůží, gumou, řetězy, kovovými cvoky a dalšími odkazy na fetišismus. Ne náhodou své výtvory prodávala v butiku pojmenovaném SEX. Chodili sem nakupovat Sex Pistols, Siouxsie and the Banshees, Adam Ant a vůbec všechny punkové ikony, které dodnes vzývají bojovníci proti systému. 

AddThis
0 comments

Téma

Kokony na vzestupu

Zatímco před pár lety o módních trendech rozhodovali všemocní šéfové tlustých časopisů, dnes se trendsetterem může stát doslova každý cucák. Tady máte nevjlivnější světové cucáky uplynulého roku a trendy, které díky nim trendovaly.

Téma

Koloběh trendů

Trendy se nevyskytují jen tak zničehonic. Pro svůj vznik potřebují impuls, prostředí, ve kterém se mohou vyvíjet, a především lidi, kteří je pohání kupředu. Podle toho, kdy se lidi zapojují do módních trendů, se dělí do pěti skupin. Na příkladu vzestupu obliby pánských kapesníčků to vypadá zhruba následovně:

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+