Remix

Písně pro servírky

Finský film pro intelektuály, appka, se kterou se neztratíte nebo nový seriál od slavného komika. To všechno najdete v remixu březnového Čili.

  • Text: Michal Pařízek, Markéta Bajerová, Jan Studnička
AddThis

Písně pro servírky

Kapela Black Heart Procession ze San Diega byla dlouhá léta známa jen fajnšmekrům a lokální scéně. Jejich písně věnované servírkám z nonstopů, smutku a alkoholu o přízeň fanoušků tvrdě bojovaly. Zlom přišel až s posledním šestým albem Six, které v roce 2009 sklidilo velký ohlas. A krátce poté skupina přestala aktivně působit. Teď jsou ale na výjimečném turné, a tak si můžete přijít poplakat. Čekají vás křehké melodie klavíru, kvílení pily a černočerný recitativ Palla Jenkinse.

Black Heart Procession, 24. 3. Divadlo Dobeška, Praha, www.silver-rocket.org 

Komiks byl i před komiksem

Dřív, než vůbec někdo začal obrázkový seriál vnímat jako žánr, množili se v novinách, časopisech, v reklamních tiscích a letácích jeho předchůdci. Drobné obrázkové příběhy, vtipy a ilustrace z 19. století posbírali a zpracovali historici z Akademie věd. Dali dohromady svazek, který rozněžní každého fanouška žánru. Jo a dnešní kresliči by se z něj ledacos mohli přiučit.

Tomáš Prokůpek, Martin Foret: Před komiksem, Akropolis 2016, 366 stran, www.akropolis.info

Romantika v ringu

Sportovní doják s pořádným retro nádechem. Finský snímek Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho možná nebude nejlepším snímkem loňského roku, ale určitě jedním z těch nejpříjemnějších. Roztomilá komedie vyprávějící příběh sympatického boxera chystajícího se na svůj životní zápas zaujala také porotu filmového festivalu v Cannes. Olli vypadá, jako by neuměl do pěti počítat, a do mistrovského zápasu se mu pletou média i láska. Jasně, Rocky je sice jenom jeden, ale i tady se ke gongu závěrečného kola přidá happy end. A protože se na to tak pěkně dívá, tak je nám jedno, že to víme od samého začátku.

Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, Finsko, 2016, www.aerofilms.cz

Už jdu!

Až vám zase kámoška bude naštvaně volat z kavárny, kde jste, prostě si otevřete appku Glympse a pošlete jí mapu, na které v reálném čase uvidí, kudy se blížíte a jak dlouho vám to ještě asi tak bude trvat. Ušetříte si tím zbytečné zprávy a může se vám to hodit i v případě, že si dáte sraz v místě, kde byste se těžko hledaly.

Glympse, Android i iOS, zdarma

Kronika v dopisech

Slovenský písničkář, filmař a bohém Dežo Ursiny by letos oslavil sedmdesátku. K tomuhle výročí se chystá třeba velkolepě pojatá série reedic jeho dlouho nesehnatelných alb. Známé a ceněné jsou také Ursinyho dokumentární filmy, ale je třeba připomenout i jeho literární dílo. Nedávno vydaná kniha Jabloň v zime je již třetí vydanou sbírkou Ursinyho korespondence, jde o listy z rozmezí necelých dvou let, určených jeho někdejší přítelkyni Evě Rosenbaumové. Díky hutnému, ale zároveň rozmáchlému stylu jde v podstatě o jakýsi román v dopisech, kroniku začátku sedmdesátých let. Psaní často doplňují ukázky z recenzí, výstřižky z tisku a další citace. Téměř šesti set stran se není třeba bát, Jabloň v zime se čte jako detektivka.

Dežo Ursiny: Jabloň v zime, Artforum, 584 stran, www.artforum.sk 

Kultura v kasárnách

Squaty obvykle působí městským zastupitelům špatné spaní. Ale není tomu tak všude. Ve slovinské Lublani udělali z bývalé squattové zóny rovnou kulturní centrum. Nebylo to zadarmo, o rozsáhlý komplex budov, kterému se říká Metelkova mesto, se bojovalo dlouho a teprve nedávno se situace uklidnila. Squatteři nabourali prostor někdejších kasáren již téměř před čtvrtstoletím. Dnes jsou tu čtyři zavedené hudební kluby, ve kterých se odehrává většina kulturního života slovinské metropole. Je tu i několik společenských center a barů. Zásadní je pak místo Bizzarnica pri Mariči, kde se cítíte jako ve filmech Emira Kusturici. Zmíněná Mariča byla první squatterka, která se v Metelkové usídlila. A tady stále rozlévá panáky. K Mariče vás ale musí někdo zavést, jde o místo, které nenajdete na mapě ani na sociálních sítích. Když pojedete kolem, určitě se zastavte.

Metelkova mesto, Lublaň, www.metelkovamesto.org

Deprese, humor a smrt

Standuper Louis C. K. obsadil do svého seriálového projektu Alana Aldu, Steva Buscemiho a hromadu dalších lidí, u nichž znáte obličej, ale ne jméno. Bez jakékoli reklamní kampaně natočil deset různě dlouhých dílů o jednom baru v centru Brooklynu a flákl si je na web, pět dolarů za kus nebo třicet babek za sérii. A vydělal si, i když Horace and Pete není klasický Louis. Řeší se smrt, deprese, politika, homofobie, budete hodně brečet a hodně se smát, občas ve stejnou chvíli, takže budete vypadat jako usoplení maniaci. Deset z deseti.

Horace and Pete, USA, 2016, 10 epizod, www.louisck.net

AddThis
0 comments

Sporák

Máma mele králíka

„Zase králíka, každý den máme králíka,“ zní hláška ze Slunce, seno, jahody a možná si to říká každý, kdo měl babičku s králíkárnou. Ta ho ale nepřipravovala po našem: pěkně vymletého a vymaštěného. Po takovém se zapráší dřív, než stačíte říct „máma mele maso“.

Přílohy

Romantika na zámku

Kouzelné prostředí zámku Château Herálec na Vysočině uvítalo režiséra Vojtěcha Kotka, celý jeho filmařský štáb a především naši známou rodinku, aby tu společně natočili naší novou kampaň. Máme vám totiž co říct. Nejen, že máme podle nezávislého měření za celý rok 2016 nejrychlejší LTE síť v ČR, ale nově si můžete s tarifem Red+ užít neuvěřitelných 40 GB sdílených dat navíc. Fakt! Jestli nevěříte, mrkněte na stranu 74. A takhle to vypadalo při romantickém natáčení.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+