Téma

Česká fašírka

Vyšší level nadávání na internetu je trolling. To se prostě rozhodnete někoho zničit pomocí komentářů. Pár takových akcí už proběhlo i u nás. A nutno říct, že jejich oběti si za to většinou mohly samy.

AddThis

Prý zemřel normalizační kritik Jan Rejžek, ten starý kýčař

Hoax o smrti kritika Jana Rejžka vznikl vlastně nedorozuměním. Novinář Petr Kolář na Facebooku zveřejnil status „Prý zemřel normalizační kritik Jan Rejžek, ten starý kýčař“, kterým ale jen parafrázoval Rejžkovo vyjádření o smrti Petra Hapky. Něco takového samozřejmě nemohlo uniknout jestřábům sociálních sítí, jako je Tomáš Baldýnský nebo Pavel Novotný, kteří z celkem nevinné poznámky vytvořili regulérní zprávu dne a základ velmi navštěvované stránky „Jan Rejžek RIP“. Dotčený kritik to bohužel neunesl a dopustil se fatální chyby, když po vtipálcích začal požadovat oficiální omluvu. Namísto ní se mu dostalo dalších nekrologů, načež úplně ztratil glanc a začal protistranu označovat za sparťanské kreatury a sitcomová prasátka (a to byly ty slušné nadávky). 

Neznám lepší pocit než Hašek v puse

Rájem trollů je i facebooková stránka drinku Smarty, který z nějakého důvodu zaštiťuje hokejista Dominik „není člověk, ale Bůh“ Hašek. Je potřeba podotknout, že bizarní copywriting Smartyho kreativců se od čistého trollení zase až tak neliší: „On baví je Smartyho nové heslo. Napište ho partnerce lihovou fixou na břicho, nechte si oholit hlavu a nechte si to tam vytetovat“ nebo „Snídaně se Smartym :-) sekačka od Řezníka, co zbyla od večeře s dobře uleželým bramborovým šalátem“. Příspěvek „Lepší by bylo nazvat ten drink Hašek a jako heslo mít Neznám lepší pocit než Hašek v puse“ je proti tomu celkem normální. 

Olga Lounová mi nevrátila peníze po tom, co jsem vyhořel

Pokud nevíte, kdo je to Olga Lounová, tak nejste sami, protože to neví nikdo. Respektive nikdo o ní nevěděl, dokud se tato „česká zpěvačka, skladatelka, herečka a závodnice rallye“ nerozhodla zúročit své zkušenosti v šoubyznysu a uspořádat seminář na téma Jak uspět v šoubyznysu. Původně to byl celkem chytře vymyšlený koncept, jak vyrazit pár stovek z lidí, kterým jako záruka kvality přednášejícího stačí, že (údajně) randila s Landou. Jakmile se ale popis akce, plný nesmyslných prohlášení a gramatických chyb, dostal na veřejnost, vypuklo peklo. Na akci se během pár dnů přihlásily tisíce zájemců a zahltily zeď příspěvky, z nichž některé hraničily s genialitou. Třeba návrh, že by se seminář mohl spojit s přednáškou na téma Ženské pánevní dno, protože i v něm by ráda spousta mužů uspěla. Nebo když se uživatel jménem Honza Palachů, umělec v oblasti fire-show, zajímal, jestli mu seminář pomůže se syndromem vyhoření. Olga sice akci zrušila, ale ještě dlouho poté se na Facebooku objevovaly stránky jako „Olga Lounová ze mě udělala umělce“, „Olga Lounová mi vzala možnost být umělcem“ a „Olga Lounová mi nevrátila peníze po tom, co jsem vyhořel“. Někteří pilní trollové přispívají na oficiální stránky umělkyně dodnes. 

Radka Třeštíková mě blokuje

Manželé Třeštíkovi jsou definicí českých opinion makerů. Bydlí na hip Letné v Praze, jsou fotogeničtí a fotoaktivní, sleduje je fůra lidí a oproti magorům typu FattyPillowa jsou to normální lidé. To vše z nich dělá ideální influencery pro starší a pokročilé (rozuměj pro lidi nad 30), pročež si je nedávno zvolila firma MasterCard jako protagonisty kampaně na sociálních sítích. Spočívala mimo jiné v tom, že Třeštíci vyjeli na dovolenou a zjišťovali, co je všechno k nezaplacení. Až takhle očividnou exploataci online popularity ale český internet neunesl. Status „Aleluja, poprvé za uplynulých osm dní na naší cestě s MasterCard nestrávíme celých čtyřiadvacet hodin spolu. Ležím, zírám do stropu a nechávám tu sladkou půlhodinu, aby nějak zachránila naše manželství“ odstartoval lavinu příspěvků, z nichž je nejjemnější ten od designéra Maxima Velčovského „Nevěřím, že by Tomáš nechal ženu s kreditkou půl hodiny o samotě“. Radka se navíc vzápětí dopustila fatální chyby, začala se obhajovat, mazat příspěvky, blokovat komentátory, a nakonec dokonce zrušila svůj facebookový profil (který za pár dní obnovila).

Kohout má dobrý zvuk

Vysoká škola záslužného trollení proběhla v podání nedávno bohužel zesnulé Lucie Bittalové. Ta se v roce 2014 naoko zapojila do organizace protiromské demonstrace hochštaplera Lukáše Kohouta (to je ten, co létal načerno vládními letadly). Během pár dnů na sebe dobrovolně vzala nazvučení celé akce a s Kohoutem manipulovala tak obratně, že ještě v den samotné akce věřil, že na ni dorazí dodávka s reproduktory. Pak se projednou divil on, když ho nikdo neslyšel. 

Neprojdou

Podobný, ale daleko bizarnější je případ trollení protestů proti přejezdu amerických vojenských jednotek, které organizoval exsenátor Jiří Vyvadil. Založil kvůli tomu stránku Neprojdou, která se okamžitě stala žhavým internetovým kolbištěm. Kupodivu se ukázalo, že Vyvadil absolutně nechápe, kdo s ním souhlasí a kdo si z něj dělá psinu, a jeho zmatené vedení vyvrcholilo v momentu, kdy administrací stránky pověřil spolutvůrce HateFree Jaroslava Cermana. Ten ji během pár dnů dokázal dovést do stavu naprostého rozkladu a sága jejich vzájemné komunikace je dílo, které by měl zpracovat Alois Jirásek jako pokračování Temna. Najdete v ní mnohonásobně skryté identity, diskuse nad dodávkami propagačních materiálů, a dokonce i blokádní píseň.

BONUS ZE SVĚTA:

Jak Pepsi prohrála s internetem

Jestli chcete sledovat první ligu trollingu, musíte se ponořit do bezedné žumpy internetu jménem 4Chan. Zdejší hardcore komunita je sice silně roztříštěná, ale jakmile zavětří příležitost někde řádně zaškodit, dokáže se rychle semknout do tisícihlavého stáda zlomyslných trollů. Na vlastní kůži to poznala například Pepsi, která v anketě Dub the Dew hledala nový slogan pro limonádu Mountain Dew. Díky hlasování organizovaného adminy 4Chanu anketu vyhrál slogan „Hitler did nothing wrong“. Pepsi to naštěstí vzala sportovně, soutěž zrušila a na Twitteru reagovala prohlášením „Lost to The Internet“. U nás to takhle s nadhledem zatím brát neumíme, takže když online Slavíka vyhraje Řezník, nezruší soutěž, ale jednoduše ho diskvalifikují. 

AddThis
0 comments

Téma

How to vyhrát na internetu

Kdo se pohybuje v prostředí opravdových webových diskusí, ten ví, že lidi, co se drží argumentů a logiky, by v nich nevydrželi ani tři příspěvky. Pravidla virtuální džungle zní úplně jinak.

Téma

Přímý přenos z kolbiště

Dobrý den, vážení přátelé, vítáme vás u dalšího kola přímých přenosů z internetových kolbišť. Dnešní téma je kouření v hospodách, které je právě aktuální, takže se dá čekat vysoké nasazení od obou soutěžících.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+