Téma

How to vyhrát na internetu

Kdo se pohybuje v prostředí opravdových webových diskusí, ten ví, že lidi, co se drží argumentů a logiky,
by v nich nevydrželi ani tři příspěvky. Pravidla virtuální džungle zní úplně jinak.

AddThis

1. začátek je vším

Hned první vaše slovo musí protivníka zatlouct do klávesnice. Možné je útrpné „Víš co, ty chytráku“, ale klidně se nežinýrujte a odpalte diskusi šrapnelem „Ježiš to sou zas hovna“. Dobré je taky naznačit, že ačkoli je vám názor nějakého půlmozka úplně šumák, tak ho pro dobro lidstva přece jen musíte přesvědčit, že se mýlí: „Víš, mně je to vlastně jedno, ale jestli nechceš být za debila, tak…“

2. nikdy neodcházejte

Je jedno, co se řeší a jaké jsou argumenty. Kdo má poslední slovo, vyhrává.

3. předstírejte autoritu

Můžete si ji vymyslet: „V posledním čísle Nature píšou, že kouření je vlastně zdravý,“ ale pozor. Váš zdroj musí být dost nekonkrétní, aby ho nešlo najít, a zároveň dost důvěryhodný, aby ho oponent nechtěl dokladovat stylem „Linkuj, nebo to neexistuje“. Nejlepší je předstírat experta sám. „O matice mě fakt nepoučuj, mám doma sbírku integrálů.“

4. falešná integrita

Obviňte protivníka, že se nechová v souladu se svými názory. Odpůrkyně sexismu si například nesmí holit nohy. Člověk, který obhajuje charitu, musí mít v bytě nastěhované bezdomovce, a zastánce práv zvířat nemá právo nosit kožený pásek, stejně jako ekolog jezdit autem.

5. nesmyslná přirovnání

Čím divnější analogie dokážete vymyslet, tím snáze jimi svého protivníka rozhodíte. Například:
„Když chceš zakazovat kouření, tak bys měl taky pozabíjet ježky. Protože když vdechneš ježka, tak taky umřeš.“

6. ad hominem

Když se vám nedaří v předmětu sporu, prostě ho opusťte a zaútočte přímo na protivníka. „Tlustý paprase tvýho typu by tu fakt nemělo debatovat o jídle.“ V naprosté většině případů se chytne a začnete si normálně vyměňovat urážky, takže z prohry je remíza. No a když nepomůže nic, přirovnejte ho k Hitlerovi.

7. a vy zase mlátíte černochy

Když vám někdo něco popravdě vyčte, nejlepší je neodpovídat a na oplátku ho obvinit z něčeho jiného. "Jo tak tepelný elektrárny smrděj? A že vrtule zabíjejí ptáky ti je jedno, viď?"

8. memy a gify

Jestli se vaše oběť ještě cuká, uštědřete jí občas ránu z milosti obrázkem, kde pán ukazuje vzhůru a pod ním je nápis „Hele. Debil!“, popřípadě animací, jak Robert Downey jr. koulí očima. Mezitím už se můžete rozhlížet po nové oběti, které je potřeba vysvětlit, jak to na světě doopravdy chodí. 

9. šikmá plocha 

Každý protivník se dá vyřídit tím, že zveličíte to, co navrhuje, do absurdna: „Jasně, takže nejdřív zakážeš kouřit v hospodách, pak na ulici a pak začneš kuřáky střílet. Seš totalitní sráč.“ To je argument šikmé plochy. No a když si soupeře nebo nějaký jeho názor úplně vymyslíte, říká se tomu slaměný panák: „Všichni, co si myslej, že jedna vykouřená cigareta člověka zabije, jsou magoři a o životě nevědí vůbec nic.“

10. jednotlivý případ

Jednotlivý případ, který nic nedokazuje. Klidně si ho vymyslete. Věci ze života mají přece vždycky váhu: „Zrovna včera to moje žena našila do zdi v garáži, protože si spletla zpátečku s dvojkou. Ženská se nikdy nenaučí pořádně řídit.“

11. falešný kompromis

Má tu výhodu, že to vypadá, že nabízíte smíření, i když navrhujete naprostou nehoráznost: „Dobře, vy říkáte, že Hitler byl vrahoun, a já si myslím, že dal lidem práci a hrdost. Můžeme se shodnout na tom, že to byl autoritativní vládce, který měl své dobré i špatné stránky, jako každý jiný?“

12. falešná souvislost

Z toho, že se nějaké věci dějí současně, nebo po sobě, vyvodíme, že spolu musejí souviset. „Když se objevily počítače, český děti začaly bejt horší v testech z matiky. Výpočetní technika zhoršuje školní výsledky.“

13. prohlaste se za vítěze

Na internetu vyhrává ten, kdo je nezvratně přesvědčen o své pravdě. Když tedy napíšete „LOL, vyhrál jsem, jdi se zahrabat debyle“ a doplníte to řadou smajlíků, stal jste se vítězem internetu. Může se zdát, že zpochybňujeme pravidlo „kdo má poslední slovo, vyhrává“, ale není to tak. Sice už je pod vaši důstojnost pokračovat s poraženým nýmandem v diskusi, ale to neznamená, že byste na jeho smrtelné křeče nemohli reagovat. Od toho tu jsou.

Verze pro útlocitný

Pokud se vám ekluje faulovat, tak sice prohrajete, ale chcete-li mít aspoň nějakou šanci, zkuste tohle:

1. Odpovídejte včas

Čím déle zůstává původní názor bez odezvy, tím více se v něm autor utvrzuje.

2. Houfujte se

Přidejte se k těm, co sdílejí váš názor, a argumentujte ve skupinách.

3. Vyřešte to rychle

Šance na přesvědčení rapidně klesají po zhruba čtyřech odpovědích.

4. Linkujte

Podporujte své argumenty linky na odborné články.

5. Necitujte soupeře

Obvykle ho jen utvrdíte v názoru, že vám dochází argumenty a chytáte ho za slovo.

6. Vyvarujte se emocí

Argumentujte klidně a srozumitelně.

7. Názor napište v delším textu

Ale nepřehánějte to. Jedna věta zpravidla působí jako urážka, článek přes tři obrazovky zase nikdo nebude číst.

8. Najděte slepou skvrnu

Namísto abyste se snažili vyvrátit oponentovy argumenty, poukazujte na skutečnosti, které on opomíjí, a budujte svou argumentaci kolem nich.

Povinná literatura

Všechny tři texty se při troše šikovnosti dají vygooglit a jako shrnutí doporučujeme heslo Argumentační klam na Wikipedii.

Arthur Schopenhauer: Eristická dialektika

Klasická učebnice argumentačních faulů. Osmatřicet funkčních podražení, kterými dostanete protivníka na kolena. Pozor, poslední překlad je skoro sto let starý, takže se hůř čte.

Karel Čapek: Dvanáctero figur zápasu perem

V knize Marsyas čili Na okraj literatury má Čapek krátký a dodnes funkční přehled podkopnutí, která obvykle stačí k vyřízení každého protivníka. 

Martin Malý: Trvale udržitelná kráva

Tisíckrát citovaný blog misantrop.info obsáhle a srozumitelně shrnul všechny špinavosti, co se dají v debatě udělat, a jako bonus ještě rozšířil 12 Čapkových figur. 

AddThis
0 comments

Téma

Jak e-vyhrát v e-bitce

Na příštích stránkách si řekneme, jak v internetové diskusi roznést soupeře na kopytech, rozšlapat ho na kaši a zadupat do země. Předtím ale musíme zjistit, proč do facebookových a komentářových válek vůbec vstupujeme. Co nás na tom tak láká?

Téma

Česká fašírka

Vyšší level nadávání na internetu je trolling. To se prostě rozhodnete někoho zničit pomocí komentářů. Pár takových akcí už proběhlo i u nás. A nutno říct, že jejich oběti si za to většinou mohly samy.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+