Remix

Masaryk a ti další

V dubnovém rozjezdu se dozvíte, co byste se o kultuře měli dozvědět. Třeba na kterou kýčovitou chatu se jet zašít nebo jak se naučit jazyk skrze mobil. Dobrý, co?

  • Text: Michal Pařízek, Markéta Bajerová, Richard Šulc
AddThis

Masaryk a ti další

Podle předávání Českých lvů by se mohlo zdát, že u nás loni vznikl jen jeden film. Masaryk sice vládne všem, ale program každoroční bilanční přehlídky českého filmu jasně dokazuje, že se toho loni urodilo mnohem víc. Festival Finále Plzeň se letos koná již potřicáté, a jak se stalo dobrým zvykem, tak nedojde pouze na hranou filmovou tvorbu, ale také na dokumentární nebo televizní snímky a dokonce i na seriály. Nebude chybět ani tolik diskutovaná Hřebejkova Učitelka a celou přehlídku otevře jeho zbrusu nový snímek, první z očekávané trilogie Zahradnictví pod názvem Rodinný přítel. Ano, přátel v Plzni skutečně potkáme dost a dost. 

www.festivalfinale.cz – 20.–26. 4., Plzeň 

Zločin a trest české kultury

„Ladislav Stroupežnický je mrtvý, takže nastal ideální čas, aby se skupina Depresivní děti touží po penězích chopila jeho díla. Slunce, seno, světelný smog. Zločin a trest české kultury. Veselohra o útrapách vlastenectví v nelehké době.“ Tenhle oficiální popis mluví za všechno. Tak upalujte na Depresivní děti do Venuše ve Švehlovce.

Naši furianti, premiéra 9. 4., Venuše ve Švehlovce, Praha

Hledejte plus mínus nulu

Kapelu ±0 (čti Plus Mínus Nula) je možná na internetu složitější najít, ale o to větší je potom odměna. Svěží post punk nijak nezapírá vzory letité (The Cure) ani novější (Vietcong), ale už jen díky nadšení a sympaticky ležérním a zkratkovitým českým textům to nemůžeme brát jako nějakou kopírku. Plus Mínus Nula se potkali na studiích architektury v Liberci. Po dvoupísňovém EP z roku 2015 přišel konečně čas na dlouhohrající debut, který v Praze usazená čtveřice nahrála ve studiu Animan v produkci Tomáše Neuwertha. Jmenuje se stejně jako kapela, takže vám to hledání neusnadní. 

www.plusminus0.bandcamp.com 

Rachot po korejsku

Členové korejské kapely Jambinai sice hrají na nástroje svých předků jako haegun, piri nebo geomungo, ale zároveň milují hlasité kytary a pořádně nažhavená komba. Rachot, který z toho leze, vyhání ze sálů nejen world music experty, ale také zvědavé hipstery, kteří pátrají po exotických kuriozitách. Abum A Hermitage vyšlo na respektovaném anglickém labelu Bella Union, jehož zástupci jsou z korejské kapely tak odvaření, že jí znovu vydali také dávno vyprodaný debut Différance. A na spadnutí je prý nové album, ukázky z něj předvedou Jambinai také v Praze. 

Jambinai 12.4. Palác Akropolis

Každej den kus jazyka

Stránka Duolingo.com už na webu pár let je a naučila už taky tisíce lidí bez bolesti anglicky nebo (to už na základě angličtiny) jinému jazyku. Aplikace Duolingo pro mobilní telefony ale umožňuje ještě snazší a příjemnější učení pro všechny, kdo se nechtějí trápit s biflováním slovíček a radši sosají jazyk po troškách přímo, jako by ho rovnou používali.

Duolingo — AppStore, Google Play 

Kýčovitá chalupa

Už máte dost nedělních návštěv obchoďáku nebo čučení na telku? Chtělo by se vám na chalupu, ale žádnou nemáte? Rodinná chalupa na samotě u lesa, bez Wi-Fi i aut, zato s loukou a dobytkem, vám vytrhne trn z paty. Krásné místo uprostřed Želechovických pasek u Zlína nabízí k pronájmu za slušnou cenu tři stylové pokoje pro dvě osoby. Můžete se tam nasnídat pod lípou, poslouchat cvrčky a kochat se srnkami. Nemáte zač.

Chalupa mezi pasekami, Průkop 58, Zlín

Neočekávaný heavy večírek

Deset let. Tak dlouho čekali fanoušci kalifornské čtveřice Oxbow na její nové album. Post hardcore veteráni se na svých albech dříve dotýkali noise rocku, experimentálních okrajů jazzu nebo klasiky, novinka Thin Black Duke všechny dřívější vlivy mixuje dohromady. Frontman Eugene S. Robinson je zručným poetou a literátem, ale zároveň zkušeným boxerem, a podobně se to má s celou kapelou – Oxbow vždycky dokázali uspokojit intelektuály, aniž by slevili na síle a hrubosti svých dřevorubeckých riffů. A to úplně nejlepší přijde 20. dubna. Ten den se v pražském Futuru uskuteční neočekávaný heavy večírek, Oxbow doprovodí trojice Sumac, nejnovější projekt šéfa jejich labelu HydraHead Alexe Turnera a také Inter Arma z Washingtonu, kteří kvůli své účasti dokonce neváhali přerušit vlastní evropské turné.

Oxbow — 20. 4., Futurum, Praha, hosté Sumac a Inter Arma

 

Nářez v trolejbusu

Ve středu 19. dubna si zajeďte do Zlína. Ve třech trolejbusech zahrajou třeba Circus problem, The Atavists nebo slovenský raper Gleb. V šest večer se trolejbusy rozjedou od Sportovní haly a afterparty začne v devět v klubu Flip. 
Busfest — 19. 4. Zlín

Potápky a kristýnky

„Mezi mladými stoupenci této hudby se v první polovině roku 1940 objevila výstřední móda, jež spočívala ve značně provokativním vzhledu. Stoupenci této módy nosili podivně deformovaný klobouk, volné sako kostkovaného vzoru, úzké kalhoty, barevné ponožky a boty na vysokých podrážkách. Charakteristickým znakem příslušnosti k této skupině výstředních mladíků se staly dlouhé vlasy, jež zpravidla končily v zátylku nakulmovanou ruličkou. Příslušníkům výstřední mládeže se záhy začalo říkat „potápky“, později „páskové“, zatímco jejich ženské protějšky se nazývaly „kristýnky“ či „bedly“. Swingoví výstředníci začali při vzájemné komunikaci používat vlastní slang a pamětníci vzpomínají, že je bylo možné rozeznat podle charakteristické „ležérní“ chůze.

Petr Koura: Swingaři a potápky v protektorátní noci — 924 stran, Academia

Extrémní žánry mezi vinicemi

Opět po roce se do rakouské Kremže stěhují individua s potemnělým výrazem. Donaufestival pravidelně přiváží do malebného maloměsta v Dolních Rakousích divokou elektroniku, metal a další více či méně extrémní žánry. V letošním roce pořadatelé poskládali možná nejlepší line-up za posledních několik let. Dva víkendy na přelomu dubna a května budou patřit Einstürzende Neubauten, Deafheaven, Benu Frostovi, Silver Apples, Gnod, Gonjasufi a desítkám dalších jmen. Nezapomínejme ani na ostatní programové sekce, ve kterých se prezentuje výkvět výtvarného umění, experimentálního divadla a další neméně pikantní performance. Kremže je také pověstná svými vinicemi a extrémní hudba mezi řádky místního Grüner Veltliner za ta léta překvapivě už celkem zdomácněla. 

Donaufestival — 28. 4.–6. 5., Kremže, Rakousko

AddThis
0 comments

Sporák

Někdo to rád špenát

Většina z nás by vsadila svoje polobotky na to, že nejlepší karbanátky umí jeho máma. Až na nás. My se sázíme, že ty nejlepší dělá máma Iva a že si je zamilují žravci všeho druhu, i když jsou to špenátové karboše bez masa.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+