Téma

Časová osa

Jak se vyvíjela ženská krása? Tedy alespoň “oficiální” pohled na ni…

AddThis

1854

První zdokumentovanou soutěž krásy uspořádal slavný americký cirkusový impresário Phineas T. Barnum. Kromě jiného pořádal soutěže o nejkrásnějšího psa, kuře a později také soutěž o nejkrásnější děťátko, na kterou dorazilo přes 60 000 návštěvníků. Jeho první pokusy o přehlídku ženské krásy z roku 1854 ale ztroskotaly na nezájmu soutěžících. Ujal se až Barnumův nápad pojmout soutěž krásy jako přehlídku fotografií. Obdržené fotografie Barnum vydal v knize.

1880

První oficiální soutěž o nejkrásnější ženu se odehrála v plážovém letovisku Rehoboth Beach v americkém Delaware v roce 1880. Jmenovala se Bathing Beauty (Kráska v koupeli) a už tehdy zavedla věkové a tělesné požadavky, které soutěžící musely splňovat. Zúčastnit se mohly pouze bělošky, zdravé, svobodné, mladší 25 let, vyšší než 162 cm a vážící maximálně 59 kg.  

1910

Na začátku 20. století se začaly soutěže krásy organizovat po celém světě a v roce 1910 si první královnu zvolili i Češi, byť Češi žijící v Paříži. Dvacetiletou Růženu Brožovou vybírala porota podle fotografií, druhý ročník soutěže Ideální dívka Čech už byl naživo a konal se těsně před založením samostatného státu v roce 1918. Vyhrála ho Renátie Machálková. 

1928

První ročník Ideální dívky Československa byl uspořádán v dubnu 1928, kdy byla v Praze na Výstavišti vyhlášena královnou krásy Marie Kopecká. Další ročníky proběhly v letech 1937, 1938, 1939 a 1940.

1945

Organizace Miss America zavedla v roce 1945 pro účastnice soutěže možnost požádat o studijní stipendium. Chtěla tím dát najevo, že podporuje ženskou emancipaci. Miss America se dodnes honosí titulem největšího poskytovatele stipendií určených výhradně ženám ve světě. 

1947

Po protestech katolické církve byly v roce 1947 na soutěžích Miss America zakázány bikiny. Povoleny byly až po padesáti letech.

 

1951

V tomto roce se koná první mezinárodní soutěž Miss World, kterou vyhrála Švédka Kiki Håkanssonová. Několik států pohrozilo bojkotem soutěže kvůli možnosti promenádovat se v bikinách a papež Pius XII. soutěž odsoudil jako hříšnou. O rok později byly bikiny zakázány a k zákazu se přidala i konkurenční organizace Miss Universe. 

1960

V Tokiu vzniká třetí velká organizace – Miss International. Jako jediná má dlouhá léta na pořadu promenádu v bikinách, od roku 1964 jsou dokonce bikiny povinné. V roce 2001 se pak k velké trojce připojuje čtvrtá. Miss Earth má kromě propagace přirozené ženské krásy upozorňovat na ochranu životního prostředí. Na začátku šedesátých let se na Floridě objevují první soutěže krásy určené pro malé holčičky. Postupně narůstají do miliardového byznysu kritizovaného za využívání dětí.

1966

V roce 1966 se u nás pořádá první ročník soutěže Dívka roku Československa, první a tehdy jediná soutěž krásy ve východním bloku. Dívky musely prokázat všeobecný politicko-kulturní rozhled, předvést volnou disciplínu, následoval rozhovor s moderátorem a promenáda v plavkách. Vítězka Dagmar Silvínová získala broušenou vázu a zájezd vlakem do Paříže. Byla pozvána i na Miss Universe, zamítnutí přišlo přímo z prezidentské kanceláře. Po třech letech byla na příkaz sovětských okupantů Dívka roku v roce 1970 zrušena. 

1970

Na protest proti diskriminaci Afroameričanek se v roce 1968 pořádá první Miss Black America. Miss America přijala první afroamerickou soutěžící až v roce 1970, kdy Cheryl Browneová vyhrála titul Miss Iowa a o rok později soutěžila v celonárodním finále. Vanessa Williamsová je první Afroameričankou, která v roce 1984 vyhrává titul Miss America. Následoval skandál, kdy Penthouse koupil a uveřejnil její neautorizované akty a titul jí byl odebrán.  Organizátoři se jí omluvili až předloni, kdy se účastnila Miss America jako porotkyně.

1989

Miloš Zapletal obnovuje tradici soutěží krásy a zakládá Miss Československé socialistické republiky. Po rozdělení republiky zakládá úřadující Miss Silvia Lakatošová organizaci Miss Slovensko.

1996

Miss World zakládá v roce 1996 odnož nazvanou Mister World, ve které soutěží muži. Pořádá se každé dva roky, účastníci soutěží například ve vodním lyžování, horské cyklistice nebo maratonu. 

AddThis
0 comments

Téma

Divné miss

Královnu krásy volí kdekdo, na čemž vlastně není nic špatného, ale některých šíleností bychom se měli přesto vyvarovat.

Téma

Královny jsou nahé

Nastala nám zase ta chvíle, kdy se na televizních obrazovkách objeví pán v decentním obleku a za ním řada vyšponovaných a vysolárkovaných krasavic. Během následujících 100 minut budou podstupovat potupné rozhovory s celebritami, recitovat vlastní básně, tancovat a nakonec se projdou na pódiu v bikinách, zatímco ten pán v obleku bude ohlašovat rozměry jejich hrudníků, pasů a boků. Jinými slovy, bude se volit Česká Miss.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+