Téma

Divné miss

Královnu krásy volí kdekdo, na čemž vlastně není nic špatného, ale některých šíleností bychom se měli přesto vyvarovat.

AddThis

Miss mrtvola

Představte si, že zem ovládli zombíci a po ulicích Kalifornie se potulují ženské s krvavou rozšklebenou pusou a rozsápaným obličejem. A přesně to se jednou za čas opravdu děje. Na soutěži Inland Empire Zombie Beauty Pageant takové ženy soutěží o to, která je „nejkrásnější“. Stylizují se do oblíbených hororových postav a soutěží ve třech kolech – nechybí promenáda v plavkách, volná talentová disciplína a přehlídka v „róbách“. 

Mr Ugly

Když už jste tak šerední, že se vás druzí štítí, můžete z toho udělat svou přednost. Třeba tak, že se přihlásíte do soutěže o nejšerednějšího muže Zimbabwe a aspoň se o vás chvíli bude mluvit po světě. Popularita téhle kontroverzní soutěže odehrávající se každoročně v nightclubu neustále stoupá. A ošklivost nestačí. Soutěžící nevábného vzhledu musejí taky zaujmout promenádou před početným publikem a v klasickém kole odpovídají na řadu zajímavých otázek, které mají prověřit osobnost šeredů. Vítěz vyhrává kromě oblečení a peněz i jídlo. Je ovšem velmi těžké uspět, protože „korunku“ neustále drží šampion William Masvinu. Čert vem Mr Universe, tady vyhrávají opravdoví chlapi!

Miss šlapka

V jednom hollywoodském baru se každý rok odehrává soutěž o nejhezčí Miss Hooker (kulantně řečeno je to žena volných mravů prodávající svoje tělo). Leccos napoví už jména soutěžících – v minulosti se o korunku nejkrásnější prostitutky utkaly například Miss Anthropy a Miss Whiskey Apocalypse.

Důvodem, proč pětina Američanů nedokáže na mapě najít Spojené státy, je, že někteří z nich nemají mapu.

– Lauren Caitlin Uptonová na soutěži Miss Teen USA 2007

Miss krásné morálky

Soutěže krásy se pořádají i v zemích, kde ženy musí chodit kompletně zahalené. Porotě to poněkud komplikuje situaci, v Saudské Arábii to například vyřešili tím, že soutěž probíhá celé tři měsíce. Během nich členové poroty u účastnic hodnotí morální a rodinné hodnoty a vztah k sociálním otázkám. 

Plastická

Soutěž Miss umělé krásy je původně čínská záležitost, ale v roce 2009 se jeden ročník pořádal dokonce i v Maďarsku. Každá z uchazeček se musela prokázat certifikátem od lékaře, že opravdu alespoň jednu operaci prodělala. Jinak se stanovisko na umělé zkrášlování různí. V amerických kolech jednotlivých států je běžné, že vítězka obdrží poukaz na neomezené kosmetické úpravy, ve Francii se naopak za jakýkoliv zásah do přirozeného vzhledu trestá diskvalifikací. 

Miss upír

Když v roce 1970 uváděl klasik béčkových horrorů Dan Curtis do kin svůj nejnovější počin House of Dark Shadows, napadlo ho podpořit reklamní kampaň tematickou soutěží krásy. Přehlídka Miss American Vampire se stala nečekanou senzací a zúčastnily se jí desítky temných krásek. Vítězkou se stala Sacheen Littlefeather, herečka indiánského původu, která publicitu využila pro kampaň na obranu práv indiánů. Byla natolik přesvědčivá (a krásná), že jí tři roky poté Marlon Brando přepustil místo na pódiu předávání cen Americké filmové akademie. Sacheen za Marlona převzala Oscara za roli ve filmu Kmotr a pronesla protestní řeč odsuzující malé zastoupení svého etnika v hollywoodských filmech. 

Miss opice

Podobnou taktiku jako Dan Curtis zkusili i producenti skomírající pentalogie o Plantě opic a její čtvrté pokračování Dobytí planety opic podpořili soutěží Miss Beautiful Ape. Přehlídku, na které vystupovaly účastnice v bikinách a gorilí masce, vyhrála Dominique Greenová a za odměnu si mohla v pátém pokračování Bitva o planetu opic
zahrát opici.

Miss držení těla

V padesátých a šedesátých letech pořádala asociace amerických chiropraktiků soutěž Miss Perfect Posture, tedy Miss bezvadného držení děla. Namísto promenády v róbách a recitování se na ní měřila páteř olovnicí, posuzovaly rentgenové snímky, účastnice se vážily na dvou váhách (při ideálním držení těla je výsledek na obou váhách stejný). 

Miss Kuřačka

Stačí si chtít uhnat rakovinu a hned jste ideálem krásy. V soutěži Miss kuřačka hledají nejpřitažlivější kuřačku cigaret v daném roce. Podmínkou účasti je nechat se nafotit pro web kuracky.cz. Soutěžící se vyhledávají v terénu a počet pravidelně vykouřených cigaret nehraje roli. Hlasování probíhá anketně na základě fotek, které mají vyprávět příběh kouření v různých situacích – od „zapálení po típnutí.“ Deset finalistek, kterým žváro nejvíc sluší, získává karton oblíbených cigaret, korunku, kytku, certifikát a „atraktivní“ zapalovač s logem projektu. Musí se ovšem zúčastnit finálového galavečera. Nikde se ale nepíše, jestli probíhá v pivnici bez odvětrávání...

Miss Barbie Venezuela

Ve Venezuele se pořádá nějaká soutěž krásy zhruba každých deset minut. Vymysleli si přehlídku krásy i pro panenky. Každou plastovou barbínu na soutěž připravují celé týmy stylistů, kosmetických odborníků, kadeřníků a designérů. Vítězka samozřejmě postupuje do mezinárodní soutěže. 

Miss NASA

Pokusy zavést soutěže krásy do akademického prostředí probíhaly v NASA v šedesátých a sedmdesátých letech. V roce 1973 ovšem soutěž skončila skandálem, když kdosi seznam účastnic vyměnil za seznam jejich mužských kolegů. Pánové projevili trestuhodný nedostatek smyslu pro humor, hystericky obvinili neznámé „feministky“ z výtržnosti a urážky a na vyšetření případu povolali policii. 

Miss Transgender

V řadě soutěží o titul bojují ženy, které se narodily jako muži. Jiné soutěže jim naopak účast nepovolují. V kanadském kole Miss Universe dokonce v roce 2012 diskvalifikovali jednu z favoritek za to, že se narodila jako muž. Dívka soutěž zažalovala, vymohla si účast ve finále a vyhrála titul Miss sympatie. Přísná pravidla ale panují i v opačném gardu. Například loňská Miss Transgender UK byla dodatečně diskvalifikována, když se na veřejnost dostaly její fotky v trenýrkách. Podle stanov musí totiž účastnice žít v soukromí jako žena a ne se za ni jen převlékat. 

Jumbo Queen Contest

Tradiční thajská soutěž, která volí ženu, jež co nejlépe ztělesňuje grácii, eleganci a velkolepost národního zvířete – slona. 

Miss nášlapná mina

Soutěž, kterou v roce 2008 uspořádal norský režisér a konceptuální umělec Morten Traavik, aby upozornil na katastrofální situaci v minami zamořené Angole. Účastnicemi byly Afričanky, které přišly o končetiny při výbuchu nášlapné miny. 

V jakém roce světové historie bych chtěla žít? 42. O tomto období jsem četla, ale chtěla bych to zažít nejen v knihách, ale i ve skutečnosti. Navíc bych nemusela jako žena přímo do války.

– Alice Sabatiniová na Miss Itálie 2015

Miss krásné oči, nohy, těla

Existují i soutěže, kde se nehodnotí ženy jako celek, ale jen jejich části. V Miss Lovely Eyes jsou to oči a zbytek porotci neuvidí. V Anglii a Francii zase byla populární klání o nejkrásnější dolní končetiny. Na snímku z roku 1930 jsou účastnice soutěže Faceless Beauty v Anglii, ve které se hodnotilo pouze tělo, hlava zůstala stranou.  

AddThis
0 comments

Téma

Recept na světovou miss

Zprůměrovali jsme vítězky všech světových Miss (Miss World, Earth a Universe) za poslední dekádu a zjistili, jak má taková univerzální krasavice vypadat, aby jí do vlasů zamotali korunku. Statistika nuda je, má však cenné údaje.

Téma

Časová osa

Jak se vyvíjela ženská krása? Tedy alespoň "oficiální" pohled na ni...

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+