Téma

Královny jsou nahé

Nastala nám zase ta chvíle, kdy se na televizních obrazovkách objeví pán v decentním obleku a za ním řada vyšponovaných a vysolárkovaných krasavic. Během následujících 100 minut budou podstupovat potupné rozhovory s celebritami, recitovat vlastní básně, tancovat a nakonec se projdou na pódiu v bikinách, zatímco ten pán v obleku bude ohlašovat rozměry jejich hrudníků, pasů a boků. Jinými slovy, bude se volit Česká Miss.
AddThis
04_17-2017_cilichilli-Soumrak missek-Tema_4B

Jestli bych byla raději oheň, nebo voda? Na to nemohu odpovědět, protože jsem dívka a lidé mají emoce, kdežto oheň ani voda emoce nemají.

– Sanja Papičová na Miss Universe 2003

Soutěže Miss jsou rituál, který každý bere po svém. Jeho příznivci budou vášnivě diskutovat, jestli to vítězka měla podmázlý, protože ta druhá holka byla přece mnohem hezčí. Prostí konzumenti televizní zábavy se budou těšit, jak Karel zazpívá Lady Carneval a jak se loňská vítězka svěří, že „spolu už s přítelem nejsou, protože neunesl tu pozornost, která se k titulu pojí“. Ti ostatní, kteří náhodou zrovna zapnou televizi, si jen budou lámat hlavu, proč tohle v roce 2017 vůbec existuje. 

04_17-2017_cilichilli-Soumrak missek-Tema_5B
Nebývalo to tak vždycky. Naopak. Volba Miss bývala událostí, na kterou se čekalo celý rok a diskutovalo se o ní od chvíle, kdy se na billboardech kolem silnic objevily kandidátky a omámení řidiči začali sjíždět do příkopů. Dnes je to jedna z mnoha reality show a její sledovanost se pohybuje zhruba na úrovni vyřazovacích kol Superstar nebo Zázraků přírody. Ve světě to není jinak. První televizní přenos finále Miss America v roce 1954 sledovalo 27 milionů diváků a až do šedesátých let šlo o bezkonkurenčně nejsledovanější pořad roku. V roce 2014 mělo finále sledovanost pouhých 9 milionů, o rok později už to bylo jen 7 milionů a vloni 6. Lépe na tom byla i reality show Big Brother.

Kdybych si měla vybrat, jestli budu krásná, nebo chytrá, tak bych si vybrala krásu. Krása je přirozená, ale chytrost můžu získat ze zkušeností.

– Jeannie Andersonová na soutěži Miss Filipíny 2001

Proč už nás Miss tak nebere? Asi proto, že podléhá stejně nemilosrdnému zubu času jako všechny filmy nebo televizní pořady. Když jsme je viděli poprvé, byli jsme nadšeni. Všechno bylo nové, neokoukané a napínavé. Když ale tu samou podívanou budete sjíždět každý rok, nejenže nezažijete moment překvapení, ale především ji budete vnímat jinak, protože váš vkus se mění, ale soutěž Miss zůstává stejná. U některých filmů nebo seriálů to nevadí. Přátelům se budete chechtat pokaždé, stejně jako vás pořád bude děsit Vymítač ďábla. Tuhle vlastnost ale mají jen dobré filmy, dobré seriály, dobré televizní formáty. A soutěž Miss dobrý televizní formát není. Ani být nemůže.

04_17-2017_cilichilli-Soumrak missek-Tema_3A

Volba Miss dojíždí především na tom, že si ze samého začátku dala nemožný úkol. Soutěže krásy si odjakživa, aspoň naoko, dávají za cíl najít ideální ženu. Krásnou, duchaplnou a schopnou předvést ve volné disciplíně zajímavý tanec s hadem nebo kouzelnický trik. Jasně jsme to dávali najevo v prvních ročnících, kdy se soutěž jmenovala Dívka roku. Celý koncept hledání jediné dokonalé ženy ale dnes – bohužel a díkybohu – zastaral. Díkybohu proto, že jsme si konečně uvědomili, že žádný ideál krásy neexistuje. Bohužel proto, že bez něj zbyla ze soutěží krásy jen trapná šaráda. Nesledujeme už volbu královny, ale pár dorostenek, které se nechávají veřejně očumovat a doufají, že vyhrají právo nechat se očumovat ještě další rok. Už dávno jsme přestali předstírat, že hledáme někoho výjimečného, protože soutěžící v ničem výjimečné nejsou. Jenže se na ně hezky dívá a Libor s Leošem jsou standardně vtipní. Takže nad tím mávneme rukou a předáme štafetu dalším generacím s nadějí, že ony už tu bídu milosrdně ukončí a odloží spolu s Českým slavíkem někam do muzea popkulturních přežitků. 

Amerika je země neomezených možností, od skalnatých pobřeží Havaje až po písečné pláže Havaje.

– Pamela Kimurová na Miss World America 1992

AddThis
0 comments

Téma

Časová osa

Jak se vyvíjela ženská krása? Tedy alespoň "oficiální" pohled na ni...

Téma

Partnerce nevadí, že strávím 4 dny na jachtě s misskama

David Váňa dva roky fotí v zákulisí České Miss. Tak jsme se zeptali, jak to tam vypadá.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+