Téma

Královny jsou nahé

Nastala nám zase ta chvíle, kdy se na televizních obrazovkách objeví pán v decentním obleku a za ním řada vyšponovaných a vysolárkovaných krasavic. Během následujících 100 minut budou podstupovat potupné rozhovory s celebritami, recitovat vlastní básně, tancovat a nakonec se projdou na pódiu v bikinách, zatímco ten pán v obleku bude ohlašovat rozměry jejich hrudníků, pasů a boků. Jinými slovy, bude se volit Česká Miss.
AddThis
04_17-2017_cilichilli-Soumrak missek-Tema_4B

Jestli bych byla raději oheň, nebo voda? Na to nemohu odpovědět, protože jsem dívka a lidé mají emoce, kdežto oheň ani voda emoce nemají.

– Sanja Papičová na Miss Universe 2003

Soutěže Miss jsou rituál, který každý bere po svém. Jeho příznivci budou vášnivě diskutovat, jestli to vítězka měla podmázlý, protože ta druhá holka byla přece mnohem hezčí. Prostí konzumenti televizní zábavy se budou těšit, jak Karel zazpívá Lady Carneval a jak se loňská vítězka svěří, že „spolu už s přítelem nejsou, protože neunesl tu pozornost, která se k titulu pojí“. Ti ostatní, kteří náhodou zrovna zapnou televizi, si jen budou lámat hlavu, proč tohle v roce 2017 vůbec existuje. 

04_17-2017_cilichilli-Soumrak missek-Tema_5B
Nebývalo to tak vždycky. Naopak. Volba Miss bývala událostí, na kterou se čekalo celý rok a diskutovalo se o ní od chvíle, kdy se na billboardech kolem silnic objevily kandidátky a omámení řidiči začali sjíždět do příkopů. Dnes je to jedna z mnoha reality show a její sledovanost se pohybuje zhruba na úrovni vyřazovacích kol Superstar nebo Zázraků přírody. Ve světě to není jinak. První televizní přenos finále Miss America v roce 1954 sledovalo 27 milionů diváků a až do šedesátých let šlo o bezkonkurenčně nejsledovanější pořad roku. V roce 2014 mělo finále sledovanost pouhých 9 milionů, o rok později už to bylo jen 7 milionů a vloni 6. Lépe na tom byla i reality show Big Brother.

Kdybych si měla vybrat, jestli budu krásná, nebo chytrá, tak bych si vybrala krásu. Krása je přirozená, ale chytrost můžu získat ze zkušeností.

– Jeannie Andersonová na soutěži Miss Filipíny 2001

Proč už nás Miss tak nebere? Asi proto, že podléhá stejně nemilosrdnému zubu času jako všechny filmy nebo televizní pořady. Když jsme je viděli poprvé, byli jsme nadšeni. Všechno bylo nové, neokoukané a napínavé. Když ale tu samou podívanou budete sjíždět každý rok, nejenže nezažijete moment překvapení, ale především ji budete vnímat jinak, protože váš vkus se mění, ale soutěž Miss zůstává stejná. U některých filmů nebo seriálů to nevadí. Přátelům se budete chechtat pokaždé, stejně jako vás pořád bude děsit Vymítač ďábla. Tuhle vlastnost ale mají jen dobré filmy, dobré seriály, dobré televizní formáty. A soutěž Miss dobrý televizní formát není. Ani být nemůže.

04_17-2017_cilichilli-Soumrak missek-Tema_3A

Volba Miss dojíždí především na tom, že si ze samého začátku dala nemožný úkol. Soutěže krásy si odjakživa, aspoň naoko, dávají za cíl najít ideální ženu. Krásnou, duchaplnou a schopnou předvést ve volné disciplíně zajímavý tanec s hadem nebo kouzelnický trik. Jasně jsme to dávali najevo v prvních ročnících, kdy se soutěž jmenovala Dívka roku. Celý koncept hledání jediné dokonalé ženy ale dnes – bohužel a díkybohu – zastaral. Díkybohu proto, že jsme si konečně uvědomili, že žádný ideál krásy neexistuje. Bohužel proto, že bez něj zbyla ze soutěží krásy jen trapná šaráda. Nesledujeme už volbu královny, ale pár dorostenek, které se nechávají veřejně očumovat a doufají, že vyhrají právo nechat se očumovat ještě další rok. Už dávno jsme přestali předstírat, že hledáme někoho výjimečného, protože soutěžící v ničem výjimečné nejsou. Jenže se na ně hezky dívá a Libor s Leošem jsou standardně vtipní. Takže nad tím mávneme rukou a předáme štafetu dalším generacím s nadějí, že ony už tu bídu milosrdně ukončí a odloží spolu s Českým slavíkem někam do muzea popkulturních přežitků. 

Amerika je země neomezených možností, od skalnatých pobřeží Havaje až po písečné pláže Havaje.

– Pamela Kimurová na Miss World America 1992

AddThis
0 comments

Téma

Časová osa

Jak se vyvíjela ženská krása? Tedy alespoň "oficiální" pohled na ni...

Téma

Partnerce nevadí, že strávím 4 dny na jachtě s misskama

David Váňa dva roky fotí v zákulisí České Miss. Tak jsme se zeptali, jak to tam vypadá.

Podobné články: Téma

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Strč hlavu mezi kolena

Příčin, proč se létání bojíme, je spousta. Od strachu z výšek přes klaustrofobii až po nepříjemné asociace pilně krmené médii, která se po létání vozí už od doby, co spadla vzducholoď Hindenburg.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Co vám reálně hrozí

I když jsou dnešní letadla plná bezpečnostních fíčur a vychytávek, tak v nich stejně číhá nebezpečí. Často od věcí, na které byste si ani nevzpomněli.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Jak vybrat sedadlo

Ještě než se vrhnete na sedačky, je dobré vědět, že existuje ideální doba k nákupu letenky. Vyhledávač levných letenek CheapAir si dal tu práci, že zanalyzoval vývoj cen u skoro tří milionů letů a zjistil, že nejlevněji se letenky prodávají 54 dní před startem. No a když už je budete kupovat takhle hezky s předstihem, tak si můžete rovnou vybrat nejlepší místo. Podle toho, co chcete nejvíc.
COOKIES
Google+