Remix

Prima jako Barcelona

Festival, destrukční appka, jídlo kuchařek bez domova a další květnové věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet a ochutnat.

AddThis

Prima jako Barcelona

Barcelona. Důvodů, proč zajet do katalánské metropole, najdete bezpočet kdykoli – Gaudí, Messi, La Rambla a tak dále, na přelomu května a června k nim pravidelně přibude Primavera Sound. Hudební festival, který z klubových kapel dělá světové hvězdy a naopak, přehlídka, kvůli níž se dávno rozhádané soubory dávají znovu dohromady. Letos již posedmnácté se betonový Parc del Forum na čtyři dny promění ve veletrh toho nejzajímavějšího, co se v hudbě děje, několik set vystupujících vyjmenovávat netřeba, pro představu snad jen pár jmen – Arcade Fire, Grace Jones, Van Morrison, Slayer nebo The xx. Komu by ani tohle nestačilo, přidáváme chill-out zónu na pláži a spoustu dalších koncertů přes den po celém městě. Muzika samozřejmě není všechno, kromě toho se v Barceloně třeba taky báječně jí a pije. A vůbec, žije.


Primavera Sound, 31. 5.–4. 6, Barcelona

Žhavá trojka

Australská trojice The Necks po světě jezdí už více než třicet let, klasické trio klavír, basa a bicí od samého začátku věří na jazz, ale ve velmi nestandardním provedení. Jejich hudba bývá někdy popisována jako trance jazz, jindy jako post bop. U jejich hudby můžete stejně dobře meditovat jako se vznášet, mezi velké fanoušky patří například Michael Gira, intenzita živých koncertů The Necks se dá k jeho Swans celkem dobře přirovnat. Nemusí být vždycky rámus, aby bylo husto. Letos jim vyšlo famózní album Unfold a představí ho v Praze.


The Necks, 10. 5., Palác Akropolis, Praha

Spadla z nebe

Anglická písničkářka Jane Weaverová začínala jako čistokrevná folkařka, dnes na jejích albech najdeme kombinaci starosvětské psychedelie, repetitivních motivů a folkovou zpěvnost a čistotu. Na novince Modern Kosmology ke všem rozličným vlivům přidává Jane ještě jaksi pokoutní zálibu ve vědeckých otázkách a vesmírné nauce, aniž zapomíná na přirozenou popovou přímočarost. Tyhle písně jsou v dobrém slova smyslu divné.


Jane Weaver, Modern Kosmology 

Běh pro chlupáče

Zvíře v tísni, Útulek Libeň a Naděje pro čtyři packy – to jsou tři spolky a útulky, které zachraňují psy v nouzi a vy jim můžete taky pomoct. Stačí nasadit tenisky a proběhnout se Stromovkou. Okruh zvládnou i sváteční běžci, je dlouhý jen čtyři kiláčky. Trasu si navíc můžete i projít, a to sami nebo se psem. Za zlepšení karmy to stojí, ne?


Běhejme a pomáhejme útulkům, 21. 5., Stromovka, 15–17 hodin

Fotbal bez primadon

Nemáte někdy chuť jít se podívat na fotbal, kde se nebude simulovat, zdržovat, kde nepůjde hlavně o přehlídku účesů a kérek? Pak máte kliku, protože koncem května se v Praze koná mistrovství světa ve fotbale. Utkají se na něm studenti středních škol. Dorazí 36 týmů ze 24 zemí, z toho je 12 ženstev. Bude na co koukat a komu fandit, za Česko hrají kluci i holky. 


Mistrovství světa středních škol ve fotbale, 21.–29. 5. 2017, Praha

Vesmír v garáži

Kanadská kapela, která často mění jméno (naposledy Viet Cong, před tím Women) se po několika letech vrací do Prahy, tentokrát jako Preoccupations. Po milionu kopií The Strokes konečně kytarovka, která ukazuje nový směr a zní současně. Předskočí jim čeští správňáci +-0, tak přijďte včas.


Preoccupations, 27. 5., 19:00, Futurum, Praha

Devadesátky v galerii

Knihu Kmeny 90 mapující subkultury prvního svobodného a notně bláznivého desetiletí jsme chválili před několika měsíci. Na kolektiv Moravské galerie zapůsobila natolik, že se rozhodl subkulturám devadesátek věnovat hned několikaměsíční expozici. Galerii zaplní v polovině května fotografie, filmové záznamy, kostýmy nebo hudební nástroje, které jsou tak či onak spojeny s prvními léty po sametové revoluci, s dobou, která byla často rychlejší, než jsme si stačili uvědomit. Oproti knize čekejte spoustu exponátů navíc a pochopitelně bohatý doprovodný program. Devadesátky vydrží v Moravské galerii až do konce září. 


Kmeny 90, Moravská galerie, Brno, 14. 5.–1. 10. 

Najezte se a pomozte

Nemají domov, ale rády vaří. Tak si v Praze otevřely restauraci, která by jim mimo jiné měla pomoct na cestě z ulice. Ale nenechte se zmást, veganské jídlo tu mají luxusní, o čemž svědčí i mraky nadšených recenzí na Facebooku. A jejich jídlo si také můžete objednat na akci jako catering. Zajděte ho vyzkoušet. Není nad to jíst a pomáhat dobré věci. 


Jídelna Kuchařek bez domova, Brožíkova 6, Praha 5 

Dinosauří destruktor

Jestli máte zrovna špatnou náladu, pořiďte si zadáčo aplikaci ThumbZilla, kde si budete moct svůj vztek vybít na nevinných chudácích ve fiktivním městečku. Prstem ovládáte dinosauří tlapy, které bourají domy a zašlapují miniaturní chudáky. Geniální appka nejen pro milovníky Jurského parku.


ThumbZilla, Android i iOS, zadarmo

„Jmenovaný je silně protisocialisticky zaměřen. Jako jeden z prvních signoval v roce 1976 protispolečenský pamflet, v rámci kterého se aktivně zabýval distribucí nepřátelských tiskovin. Dále jako člen undergroundové hudební skupiny The Plastic People of the Universe se podílel na organizování srazů závadové mládeže, na kterých docházelo k masovému negativnímu ovlivňování mládeže. Rovněž propagoval ideje hippies a náboženskou ideologii. Jako jeden z předních představitelů závadového hnutí hippies a underground se společně s předními představiteli antisocialistických sil v ČSSR i v zahraničí podílel na koordinování činnosti Charty 77 a VONSu a činností závadové mládeže.“

Závadová mládež

Definitivní verze příběhu Plastic People je vyprávěna z velké části prostřednictvím palčivě skutečných dokumentů StB. Jiný jazyk, jiní lidé, stejná místa. Strhující.


Jaroslav Riedel, Plastic People a český underground, Galén, 476 stran 

Áčkaři a knížky

I když nepatříte mezi anarchisty, možná vás zajímá, jak dnešní „áčkaři“ vypadají a co si myslí. Nebo jak to vypadá v tolik diskutované Klinice. Pak se stavte na anarchistickém knižním festivalu. Třeba si pořídíte tak trochu jinou literaturu a rozšíříte si sociální rozhled. Jak píšou pořadatelé, „festival není ani zdaleka jen prodejní prezentací knih a literatury. Je především místem setkávání, kde můžete tváří v tvář potkat nejen malé vydavatele a autory, ale i nejrůznější organizace, kolektivy a uskupení z širšího okruhu anti-autoritářského hnutí.“


5. anarchistický knižní festival, 13. 5., 12–22 hod., Autonomní sociální centrum Klinika, Praha

Ryby naruby

Ryby Džundžiho Itóa jsou japonským komiksem ve stylu manga, který rozhodně nepůjčujte dětem. Jinak je už do vody nikdy nedostanete. Temný, apokalyptický horor láká na strašidelné chodící ryby, ale skutečnost je ještě daleko horší. A navíc šílený puch. Džundži Itó má na svědomí mimo jiné také slavnou Spirálu. Ryby jsou fantaskní a nepříjemná záležitost s prvky absurdního humoru. A vzhledem k míře vyděšení ani nevadí, že je třeba knihu číst odzadu.


Džundži Itó: Ryby – Útok z hlubin, Crew 

AddThis
0 comments

Sporák

Candát plave v citronu

Candát je lahodná ryba. Zvláště když je marinovaný ve všem, co je dobré, a hlavně zdravé. A podle nás tenhle salát s candátem bude chutnat i těm, kterým ryby normálně nevoní.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+