Téma

Cheating, fixing a doping

Jakmile se v nějakém sportu začne točit dostatečné množství peněz, začnou se v něm dít věci, které se sportovním duchem nemají moc společného. E-sporty nejsou výjimkou.

AddThis

Doping

Zamezit podvodům a úplatkům a nastolit v e-sportu vládu pevné ruky se už snažilo několik organizací. Poslední pokus podnikla firma Electronic Sports League, která patří k největším organizátorům e-sportovních akcí na světě – patří pod ni Dota 2, League of Legends a Counter-Strike. ESL se vloni rozhodla založit celosvětovou organizaci World ESports Association (WESA), která má zastřešit e-sporty, podobně jako například FIFA zastřešuje fotbal. Na správě WESA se kromě ESL podílí i přední hráčské týmy, jako jsou Fnatic, Team Envyus nebo Ninjas in Pyjamas. Společně chtějí zavést standardy v pravidlech turnajů, přestupech hráčů a jejich zastupování a rozdělování financí. Kromě toho také WESA začala spolupracovat i s mezinárodní antidopingovou organizací. Seznam zakázaných podpůrných prostředků ještě není vypracován, ale podle ohlasů z hráčské komunity je na čase, aby vznikl. Současná pravidla ESL obsahují pouze obecný zákaz hrát pod vlivem jakýchkoli drog, alkoholu či podpůrných prostředků. Zneužívání psychostimulantů je ale veřejným tajemstvím. Hráč Counter-Striku Kory „Semphis“ Friesen v rozhovoru pro Vice.Motherboard otevřeně prohlásil, že „všichni jedou na Adderallu“, což je amfetamin a psychostimulant. A jelikož si zatím WESA ve světě e-sportů nevydobyla nijak pevnou pozici, pojedou možná i nadále. 

Fixing

Lee „Life“ Seung-hyun byl ve světě e-sportů něco jako Michael Schumacher ve Formuli 1. Zázračné dítě se v profi scéně StarCraftu objevilo ve 14 letech. O rok později už Life vyhrál na první pokus a jako nejmladší hráč v historii celosvětový turnaj Global StarCraft League. Během následujících pěti let vyhrál, co se dalo, byl vyhlášen za nejlepšího Zerga v historii hry a jen na výhrách z turnajů si vydělal asi půl milionu dolarů. Na vrcholu kariéry ale přišel šok. Life byl zatčen a obviněn z přijetí úplatku za úmyslnou prohru ve dvou turnajích. V Koreji, kde se e-sporty berou velmi vážně, mu to nemohlo projít. Šel na půldruhého roku do vězení, musel zaplatit pokutu 62 000 dolarů, byly mu odňaty všechny tituly a dostal doživotní zákaz profesionálního hraní.

Cheating

Ve sportu, kde jako nářadí slouží počítač, se musí počítat i s tím, že si hráči budou chtít občas pomoct nějakým tím cheatem, tedy kódem, díky kterému získá hráč nějakou tu výhodu. Jako třeba nesmrtelnost . Dopadnout podvodníky je složité, protože dnes existují daleko sofistikovanější metody než naťukat do Dooma IDDQD. Podvádění je velkým problémem hlavně u her jako Counter-Strike, kde kromě taktiky a strategie rozhoduje o úspěchu schopnost mířit a přesně střílet. Vývojáři proto věnují spoustu úsilí tomu, aby podvodným cheatům zamezili. Přesto se občas dostanou až do nejvyšší ligy. V roce 2014 byl pomocí nového anticheatového updatu přistižen profihráč Hovik „KQLY“ Tovmassian, který používal při turnajích software zpřesňující střelbu. KQLY se zachoval v duchu „když já, tak všichni“ a prohlásil, že podobné nástroje používá až 40 % všech světových hráčů. Vývojáři proto vymýšlejí čím dál tím složitější překážky, od detekčních softwarů až po krabičku Game:Ref, která v reálném čase porovnává pohyby myši s děním na obrazovce. 

AddThis
0 comments

Téma

Nejoblíbenější disciplíny

Které hry vévodí e-sportům, jaký mají obrat a kolik diváků?

Téma

Clicky místo kliků

„Neseď už u toho kompjůtru a mazej se proběhnout ven.“ Tuhle větu zaslechlo snad každé dítě vyrůstající v době počítačové. Rodiče to mysleli dobře, protože jak známo, pohyb na čerstvém vzduchu je půl zdraví, a když v něm dítko nalezne zalíbení, existuje i šance, že coby profesionální sportovec někdy v budoucnu zajistí rodinu. Než ale začnete nahánět svou ratolest v pět ráno do vymrzlé lední haly, tak zpomalte. Možná že byste ho radši měli nechat v klidu pařit gamesy.

Podobné články: Téma

2018 | 3 | Svět ve vatě

Jsme ve vatě a budeme se mít ještě mnohem líp

Kdekdo nás straší koncem civilizace, pádem do propasti a globální katastrofou. A víte co? Jsou to nesmysly. Žijeme v nejlepší a nejsvobodnější době, která kdy byla, a dál to bude jenom lepší, pokud si to sami nezkoníme.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Mladý jsou lepší lidi a my se tváříme, že jim to přejeme

Mladí jsou čím dál chytřejší a schopnější. Pojďme na ně být pyšní!

2018 | 3 | Svět ve vatě

Válcujeme svět, protože jsme borci

Někdy si možná říkáte, že jsme malý a nedůležitý národ. A ono ne. Některé věci umíme nejlíp na světě a ostatní by bez nás byli v čudu.
COOKIES
Google+