Téma

Profi hraní je začarovaný kruh

O hře Dota 2 se v současnosti mluví jako o nejlukrativnějším e-sportu, který přitahuje největší množství ambiciózních hráčů. Ondra Kovařík je jedním ze tří lidí, kteří se starají o chod dota2.cz, největšího českého portálu, který se této hře věnuje.
AddThis

Provozujete portál zaměřený na Dotu 2, což je hra, o které se teď právě mluví v souvislosti s penězi, které do e-sportů přitékají. Jak se díváte na radu: „Rodiče, nenuťte děti hrát tenis, opravdový prachy jsou v e-sportech“? 
Je fakt, že v e-sportech se dneska točí miliony dolarů. V Česku bych ale byl opatrný.

Proč? 
Na mezinárodních turnajích se sice hraje o miliony, ale u nás se pohybujeme v úplně jiných sumách. Turnaje se všeobecně dělí na ty, které se hrají po internetu, online, a ty, na které musí hráči přijet a hrát offline na místní LAN síti. Pro představu – poslední online turnaj, který se v Dotě 2 u nás pořádal, měl dotaci 10 000 korun, co se týče LAN turnajů, tak na podzim je plánované finále české ligy, kde se bude hrát o 50 000. Nejbližší LAN akce, kterou pořádá bratislavská univerzita, bude v půlce dubna. Celkový rozpočet na ceny pro jednotlivé hry je přes 200 000 Kč. Největší část jde do Counter-Striku, kromě něj proběhnou turnaje ještě v Dotě 2, League of Legends, Hearthstone, FIFA a NHL. Kromě peněz se na našich turnajích hraje o věcné ceny od sponzorů, třeba o grafické karty a podobně. Takže se zahraničím se to finančně nedá srovnávat, ale je fakt, že lidí přesto přibývá. Jen na naší stránce je registrováno přes dvacet tři tisíc lidí. Celkem bude hráčů Doty určitě daleko víc.

Kdo ligu organizuje? Jste součástí nějaké celosvětové organizace?
Nejsme organizovaní, turnaje mají na starosti jednotliví pořadatelé. S nějakou celosvětovou koordinací e-sportů je to pořád složité. Největší soutěž v Dotě zorganizoval portál joindota.com, měl ji rozdělenou na Evropu, Ameriku a Asii, účastnilo se jí více než tři tisíce týmů, včetně několika desítek českých a slovenských. Že by se ale na joinDotě nějak zajímali, co se děje na české herní scéně, to se říct nedá.

Není to tedy tak, že by Češi hráli českou ligu a z ní by vítězové postupovali do evropské a světové?
Ne. Když chce někdo hrát Dotu 2 závodně, musí postavit tým, hrát turnaje a jezdit na LAN akce a snažit se propracovat ke kvalifikaci na vyšší soutěže na vlastní pěst. Je pár lidí, kterým se to podařilo, ale jde spíš o jednotlivé hráče. Hlavně v Counter-Striku, kde mají z našich zemí největší úspěchy například Ladislav „GuardiaN“ Kovács a Tomáš „Oskar“ Šťastný. Úspěšný tým už u nás, co se Doty týče, nebyl hodně dlouho. Naposledy nás český pětičlenný národní tým reprezentoval na konci minulého roku na Ukrajině. Těsně jim utekl postup ze skupiny.

Odhadnete, kolik českých hráčů má ambice stát se aktivním e-sportovcem? 
Když budu mluvit jen o Dotě 2, tak odhaduji, že se jí věnuje kolem sta tisíc lidí. Tipnu si, že z toho je tak sto hráčů, kteří by se rádi vypracovali na profesionální úroveň a opravdu se snaží si za tím cílem jít.

Slováci a Češi hrají spolu, takže na Slovensku je to stejné jako u nás. To je vlastně jeden z viditelných přínosů herní komunity…

Proč jich tedy aspoň pár nehraje na vyšší úrovni?
Je to takový začarovaný kruh. Aby v dnešní konkurenci hráč uspěl, musí se hraní věnovat naplno, trénovat osm, deset hodin denně. Aby si to mohl dovolit, tak musí být placený, čehož nedosáhne, dokud nebude úspěšný. Pak samozřejmě ještě přibývají praktické záležitosti, jako peníze na dobrý počítač a osobní schopnosti, které z člověka dělají dobrého hráče. Schopnost soustředění se, rychlé reakce, logické uvažování, komunikace, strategie…

Čili je to jako v jakémkoli jiném vrcholovém sportu.
Ano. Jen e-sporty u nás nemají pověst aktivity, kterou by rodiče u dětí podporovali.

Možná že kdyby si e-sportem někdo dokázal vydělávat na živobytí, tak by změnili názor. Existuje někdo takový u nás? 
Kromě pár hráčů, o kterých jsme mluvili a kteří hrají Counter-Strike za zahraniční týmy, vím třeba o JohnnyCryptoNovi, který streamuje na Twitchi a má kanál na YouTube. On je dobrý hráč a navíc je i bavič, takže má na Twitchi asi sto odběratelů.

I z takhle malé skupiny se dá vydělat na živobytí?
No, předplatné je pět dolarů na měsíc, polovina z toho jde hráčovi. K tomu mu lidi posílají dary, něco dostane z reklam, něco z YouTube. Asi se to dá poskládat.

Existují u nás lidi, kteří dotváří scénu kolem e-sportů? Designéři skinů, komentátoři, trenéři, manažeři?
Máme úspěšného designéra, který si říká J4CK a dělá zbraně pro Counter-Strike a předměty do Doty 2. Měli jsme skvělou komentátorskou dvojici Dana a Vláďu z AR Studia, která se specializovala na Dotu, ale bohužel si teď dali pauzu na dobu neurčitou. Trenéry a manažery, pokud vím, nemáme, což je škoda. Hráči e-sportů začínají hodně mladí a těžko si sami uvědomí, že kromě hraní potřebují taky studovat taktiku, strategii, analyzovat záznamy špičkových hráčů. Bez toho se ale v dnešní konkurenci nedá moc uspět, protože musí soupeřit s týmy, které tohle zázemí mají. Mají jednoho trenéra na motivaci, druhého na analýzu, třetího na strategii, k tomu manažera a další lidi, kteří se o ně starají. V našich týmech se o tyhle záležitosti starají kapitáni týmů sami. Většinou to potom má dopad na jejich hraní a padá jim výkonnost.

Máte přehled, jak to chodí v zahraničí? Živí se tím někdo třeba v Polsku nebo na Slovensku? Nebo jsou to většinou amatéři? 
V Evropě se e-sportům daří hlavně ve Švédsku, na Ukrajině a v Rusku. V Polsku a Dánsku se hraje hodně Counter-Strike. Slováci a Češi hrají spolu, takže na Slovensku je to stejné jako u nás. To je vlastně jeden z viditelných přínosů herní komunity, který by mohli ocenit i rodiče. Jejich děti se během hraní po internetu naučí výborně jak slovensky, tak anglicky.

AddThis
0 comments

Téma

První liga

Jestli chcete v e-sportech něco znamenat, zapomeňte na šudlání v tuzemských turnajích a zamiřte rovnou mezi nejlepší.

Téma

Jak vydělat na e-sportech

Hrajete gamesy a chcete, aby vám to hodilo nějakou tu kačku? Tak mrkněte na náš návod, jak se toho zhostit.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+