Remix

Jáchym Topol jako citlivka

Přečtěte si nové knížky, stáhněte nové aplikace a zajděte si někam za kulturou, ať vám nezakrní mozek. Doporučení najdete v červnovém Čili.

AddThis

Jáchym Topol  – Citlivý člověk

„Táta s výbojně trčícími prsy čelí zády davu, klouby kolem držadla kočárku zbělalé, strká prodavačovi tisícovku a druhou rukou nahmatává tácky s chlebem a párky, vyčká cákance hořčice a sune jídlo klukovi, ten vdechuje šťávy z masa, pivní ozón, horko z roštů, a jak uchopí tácek, již za ohlušujícího děsivého zaskřípění... pozdvihne hlavu a vidí pohnout se májku... za bolestného, vzteklého a užaslého výkřiku davu jako by samo peklo vydechlo... a vidí rozkomíhanou špici, poté mohutný, drtivý, k nim ostřemhlav letící kmen. 

Áááááách, zalkne se dav, kočárek přiražený k dřevu boudy skřípne, peň třískne o zem, odrazí se, převalí ve vzduchu, prohne se a zas padá.“


Jáchym Topol: Citlivý člověk, Torst, 360 stran

O Šaškovi bez legrace

Miroslav Šašek byl malíř, ilustrátor, spisovatel, a jestli ho neznáte, garantujeme vám, že na výstavě ve Ville Pellé ho rádi poznáte. I naprostý ilustrátorský amatér musí uznat, že jeho obrázky jsou rozkošné a dokonalé. Nemusíte se bát abstraktních dvojsmyslů a trefíte se do chuti dětem i dospělým. Rozhodně nechoďte domů bez nějaké z jeho knížek – třeba Toto není kámen (i o antických sochách se dá psát zábavně!) nebo série kreslených průvodců po světových velkoměstech, která umělec za svůj dost zajímavý život prošel.


M. Šašek let č. 59/74, Villa Pellé, Praha, do 7. 7.

Milujte je, nebo nenáviďte

Pražská trojice Wild Tides svou surfovou garáž otevřela již před několika lety a od samého začátku svojí existence výrazně polarizuje posluchače. Ti, kdo je znají, je buď milují, nebo nenávidí. Novinka Sbohem & Šáteček oba tábory definitivně rozdělí zdí. Po několika anglicky zpívaných nahrávkách se Wild Tides pustili do češtiny, notný zájem vzbudil rozjuchaný singl Do voka drát, album samotné je ale mnohem barevnější a překvapivější. Umanutý surf punk je ten tam, novinka nabízí nečekaně mnoho poloh, ke slovu se dostane elektronika nebo příčná flétna. Bezostyšně upřímná čeština Wild Tides sluší. Rozhodně jedno ze zásadních alb letošního roku.  


Wild Tides:  Sbohem & Šáteček – BiggBoss

Trochu jiná rodina

Autor a hlavní hrdina knihy Pokračovatel rodu Bully plus jeho dědeček a otec. To jsou tři hlavní postavy v knize Alexandera Münninghoffa. Bohatý rod, v jehož čele stojí holandský obchodník usazený v Lotyšsku s manželkou, ruskou hraběnkou s německým jménem, a synem, který v boji proti expanzi ruského bolševismu vstupuje do jednotek SS, se vypořádává s válkou i jejími následky. A je to hukot.


Alexander Münninghoff, Pokračovatel rodu

Metronome zkouší rozhýbat Prahu

Říká se, že Praha je na vlastní velký hudební festival prostě moc zmlsaná, a kdekdo už si na snaze v metropoli něco takového udělat vylámal zuby. A tak se minimálně půlka hudební Prahy každoročně schází v Ostravě. Zlomit se to pokouší mladý festival Metronome. Loni pod dohledem Iggyho Popa, Foals nebo The Kooks odstartoval, akce se vydařila a tak je tu druhý ročník. Tentokrát přijedou Kasabian, Sting, GusGus, Young Fathers, za domácí třeba Wild Tides, David Koller, Monkey Business, Thom Artway. A jestli chcete něco opravdu nečekaného, vystoupí tu i Ewa Farna, a to se špičkovým jazzovým kytaristou a absolventem slavné Berklee College of Music Davidem Dorůžkou. Jo a taky můžete stanovat takřka v centru. My každopádně držíme palce, velký festival v Praze chceme.


Metronome Festival 2017, 23.–24. 6., Výstaviště Praha Holešovice

Namelte si víkend

Chcete exkluzivní a klidný víkend? Parádní líbánky? Přišel vám tučný přeplatek za plyn a nevíte, co s ním? Tak určitě vyražte do Kutné Hory do Mlýnu Dänemark. Dostanete přesně to, co od ubytování v bývalém mlýně chcete. Nebo mrkněte aspoň na jejich Instagram. Předvoj vám tu udělal třeba Robert Fulghum.


Mlýn Dänemark, Po Mlýnech, 284 01 Kutná Hora

Cesta do hipsterova břicha

Nejdřív si dáte dobré kafe, veganskou chuťovku a pak si vedle sklizeného stolu zacvičíte jógu? Berlín jak vyšitej. Zajeďte si sem o víkendu do bistra New Yoga Deli. Za pár stovek autobusem, přidáte třeba muzeum Stasi a doplníte si vzdělání. Oproti Braniborské bráně a Primarku je to příjemná změna.


New Yoga Deli, Falckensteinstraße 37, Berlín

Fotofesťák

Unikátní kolekci více než dvou set fotografií z doby americké hospodářské krize známé pod názvem Farm Security Administration představí festival fotografie F! v objektu bývalé továrny Mosilana v Brně. Snímky z této sbírky patří k těm vůbec nejznámějším v historii a pro festival je připravil kurátor Radovan Kodera. Kromě toho se představí současná fotografie zastoupená maďarskými autory a studenty Ostravské univerzity, VŠVU v Bratislavě a ITF v Opavě.

Festival fotografie F!, 10. 6.–25. 6., Mosilana, Brno

Dejte Batmanovi po tlamě

Po čtyřech letech vychází pokračování soubojovky Injustice. Opět ho dělají tvůrci Mortal Kombatu, opět je to pecka a opět si můžete zahrát za dlouhou řadu hrdinů a záporáků DC univerza. Největší novinkou je vylepšování charakterů pomocí vybavení, takže si můžete vytvořit zcela unikátního Jokera a zabušit do země zcela unikátního Supermana. V kampani, v mulťáku, kdekoli.


Injustice 2, PlayStation 4, Xbox One, Android, iOS

World Music v Holešovicích

Hudba z celého světa podvacáté, Respect Music Festival slaví kulaté jubileum s jedním z nejlepších programů ve své bohaté historii. Jako každý rok hlavní část festivalu doplňuje hned několik samostatných koncertů a projekce několika výjimečných filmů. Hlavní hvězdou letošního ročníku bude pravděpodobně projekt Junun, který spojil izraelského skladatele Shye Ben Tzura, kytaristu Radiohead Jonnyho Greenwooda a indický orchestr z Rádžastánu. Rozjetému bigbandu bude zdatně konkurovat slavný Balanescu Quartet, který u příležitosti třiceti let svojí existence předvede průřez svým repertoárem, z Afriky přijede někdejší doprovodná skupina Ali Farka Tourého nebo zpěvačka Na Hawa Dumbia, dále zmiňme například divoké španělské Radio Cos nebo britské naděje futuristického jazzu United Vibrations. Domácí scénu zastupují Iva Bittová se skupinou Čikori nebo výtvarník a hudebník Petr Nikl.


Respect Music Festival, 17. a 18. 6., Výstaviště Holešovice, Praha

Bojte se!

Absolutní nirvána pro fanoušky hororových příběhů. Za nějakých osm euro měsíčně dostanete přístup k ohromné databázi strašidelných příběhů, vyprávěných čistou formou chatových dialogů. Zní to dementně, ale slibujeme vám, že nepřestanete v posteli před spaním klikat, dokud každý stín ve vašem pokoji nebude vrah a nebudete mít intenzivní pocit cizí přítomnosti. Bu bu bu!


Hooked, Android, iOS

Mládí za objektivem

Výběr toho nejlepšího z foťáků studentů střední fotografické školy COFTH najdete na výstavě s tématem Selekce v přízemí vysočanské radnice. Pokocháte se super portréty, silnými dokumentárními fotkami, fotocykly inspirovanými šedesátkami, a dokonce i intimními autoportréty. V téhle ročníkové práci prostě bude na co koukat.


Selekce, Výstava studentů SŠ – COPTH, Galerie 9, Praha, do 8. 6. 2017

Šel chlapeček na kopeček, dal si dobrý tataráček

Máte rádi tatarák? Dost možná ten nejlepší v Praze si dáte Na Kopci – s parmazánem a kapary. A místo topinek si pochutnáte na hranclích. Domácí majonéza je v ceně. A než vám donesou jídlo, můžete si zkrátit čas civěním na fotky z dětství majitelů.


Na Kopci, K Závěrce 20, Praha 5

Zjistit, co se děje

Ján Simkanič, jeden z nejchytřejších lidí na českém internetu, poskládal svoje články z posledních let, přidal shrnující esej a vyšla knížka, která aspoň trochu pořádá chaos, ve kterém všichni lítáme jako nudle v bandě. Jestli máte rádi inteligentní čtení, tady je ho dost a dost.


Ján Simkanič: Přelud svobody

Slunovrat na zámku

Hudba má na zámku v Hradci nad Moravicí (vlastně na zámcích, mají tu hned dva) tradici. V minulosti zde totiž pobývali Ludwig van Beethoven, Ferenc Liszt nebo Nicolo Paganini a dnes se tu o slunovratu scházejí alternativci a folkaři. Festival Hradecký slunovrat je relativně nový, ale během několika málo ročníků si vydobyl poměrně významnou pozici. Nádherný areál je jedna věc, pečlivá dramaturgie druhá, ale tady jsou lidé nadšení dokonce i z občerstvení. Ředitel festivalu Václav Müller tvrdí, že právě sestavení dostatečně pestré nabídky jídla je tou organizačně nejnáročnější částí programu. Dokonce tu mají i vlastní víno, speciální festivalové cuvée, z vinařství Krásná hora. Letos si ho můžete vychutnat u koncertů Priessnitz, Houpacích koní, Please the Trees a mnoha dalších.


Hradecký slunovrat, 30. 6.–1. 7. Hradec nad Moravicí,
 

AddThis
0 comments

Sporák

Blesková roláda bez chyby a lepku

Recept na tuhle roládu pamatuje hodně, ale zároveň je přísně trendy. Je totiž bezlepková. A taky rychlá, nadýchaná, ukrývá všechno dobré, zdravé i nezdravé. A pro jahody teď navíc nemusíte běhat daleko, rostou snad i v parku.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+