Téma

Nejdražší braky

Literární vědci se braku sice posmívají, ale to neznamená, že by se na něm nedal trhnout nějaký ten peníz.

AddThis

L. F. Baum:
Čaroděj ze země oz
152 500 $

 Podivná pohádka říznutá fantasy hororem byla první knihou odehrávající se v čarovné zemi Oz, která byla o čtyřicet let později zvěčněna ve slavném filmu. V roce 2002 se v aukci prodalo první vydání se čtyřverším vlastnoručně vepsaným autorem za 152 500 dolarů.

Mary Shelleyová:
Frankenstein
95 600 $

Gotický román Mary Shelleyové je první sci-fi horor v historii literatury. Autorka ho psala během upršené dovolené na chatě lorda Byrona víceméně z legrace a první vydání vyšlo v nákladu 500 výtisků. V roce 2004 jeden z nich vydražila aukční síň Christie’s za 95 600 dolarů. 

Bram Stoker: Dracula
47 800 $

Bram Stoker psal Draculu, aby si přivydělal k platu divadelního kustoda. Kniha mu ale peníze nepřinesla a její popularita začala růst až poté, co ji F. W. Murnau použil pro film Upír Nosferatu. Díky tomu jsou první vydání Draculy vzácná. Jeden z dochovaných výtisků se v roce 2002 vydražil za 47 800 dolarů. 

Ian Fleming: Casino Royale
46 453 $

První bondovku sice čtenáři přijali příznivě, ale i sérii o agentovi 007 získal slávu až film. První vydání je dnes vzácné i  proto, že víc než půlka nákladu šla do knihoven, které opotřebované knihy vyhazovaly. Aukční portál AbeBooks prodal jeden výtisk s Flemingovým věnováním za 46 453 dolarů. 

H. G. Wells: 
Ostrov doktora moreaua
 31 070 $

H. G. Wells je považován za zakladatele moderní
sci-fi a první vydání jeho knih se prodávají za pětimístné částky. Rekord drží první vydání Ostrova doktora Moreaua,
které se v roce 2002 vydražilo za 31 070 dolarů. 

E. R. Burroughs: Tarzan 
z rodu opů
20 912 $

Román o supermanovi vychovaném opicemi poprvé vyšel časopisecky v roce 1912 a o dva roky později jako kniha. Série se postupně rozrostla až na 24 příběhů, ale nejvzácnější je samozřejmě ten první. Prodal se za skoro 
21 000 dolarů.

AddThis
0 comments

Téma

Atlas braků

Vedle knížek, co do nás ve škole hustila češtinářka, existuje ještě jiná literatura. Literatura mimo čítanky. A už v té škole se čte mnohem víc a s úplně jiným nadšením. Krváky, slaďáky, westerny a sci-fi nás zvou do světů, ve kterých chceme být.

Téma

České brakové poklady

Jediné období, kdy se v našich končinách braku dařilo, bylo posledních pět let první republiky. Nakladatel Zdeněk Holfeld vydával edici Románů do kapsy (RoDoKaps), Melantrich mu konkuroval řadou Rozruch, kontroverzní politik Jiří Stříbrný rozjel českou verzi Harlekýna pod názvem Večery pod lampou. S přicházející světovou válkou ale proti braku začali brojit náboženští konzervativci, čeští fašisté i intelektuálové a brak dostal ohlávku až do roku 1989. Dnes už zase vychází bez hranic.

Podobné články: Téma

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Dojemně přehnaná show

Češi své herce milují a vztahu s nimi věnují nebývalé úsilí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Kam to dotáhli

Jesse Ventura to v USA dotáhl na guvernéra Minnesoty, Arnold na guvernéra Kalifornie a Ronald Reagan k tomu přihodil roli prezidenta. U nás ale máme taky herce velkých rolí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jací vlastně jsou?

Lidí, kteří se s herci znají a vídají je dnes a denně, jsme se zeptali, v čem jsou herci zvláštní. Co je dělí od nás, normálních smrtelníků. Výpovědi byly upřímné, a tak jsme u některých odpovídajícíh radši změnili jména.
COOKIES
Google+