Téma

Nejdražší braky

Literární vědci se braku sice posmívají, ale to neznamená, že by se na něm nedal trhnout nějaký ten peníz.

AddThis

L. F. Baum:
Čaroděj ze země oz
152 500 $

 Podivná pohádka říznutá fantasy hororem byla první knihou odehrávající se v čarovné zemi Oz, která byla o čtyřicet let později zvěčněna ve slavném filmu. V roce 2002 se v aukci prodalo první vydání se čtyřverším vlastnoručně vepsaným autorem za 152 500 dolarů.

Mary Shelleyová:
Frankenstein
95 600 $

Gotický román Mary Shelleyové je první sci-fi horor v historii literatury. Autorka ho psala během upršené dovolené na chatě lorda Byrona víceméně z legrace a první vydání vyšlo v nákladu 500 výtisků. V roce 2004 jeden z nich vydražila aukční síň Christie’s za 95 600 dolarů. 

Bram Stoker: Dracula
47 800 $

Bram Stoker psal Draculu, aby si přivydělal k platu divadelního kustoda. Kniha mu ale peníze nepřinesla a její popularita začala růst až poté, co ji F. W. Murnau použil pro film Upír Nosferatu. Díky tomu jsou první vydání Draculy vzácná. Jeden z dochovaných výtisků se v roce 2002 vydražil za 47 800 dolarů. 

Ian Fleming: Casino Royale
46 453 $

První bondovku sice čtenáři přijali příznivě, ale i sérii o agentovi 007 získal slávu až film. První vydání je dnes vzácné i  proto, že víc než půlka nákladu šla do knihoven, které opotřebované knihy vyhazovaly. Aukční portál AbeBooks prodal jeden výtisk s Flemingovým věnováním za 46 453 dolarů. 

H. G. Wells: 
Ostrov doktora moreaua
 31 070 $

H. G. Wells je považován za zakladatele moderní
sci-fi a první vydání jeho knih se prodávají za pětimístné částky. Rekord drží první vydání Ostrova doktora Moreaua,
které se v roce 2002 vydražilo za 31 070 dolarů. 

E. R. Burroughs: Tarzan 
z rodu opů
20 912 $

Román o supermanovi vychovaném opicemi poprvé vyšel časopisecky v roce 1912 a o dva roky později jako kniha. Série se postupně rozrostla až na 24 příběhů, ale nejvzácnější je samozřejmě ten první. Prodal se za skoro 
21 000 dolarů.

AddThis
0 comments

Téma

Atlas braků

Vedle knížek, co do nás ve škole hustila češtinářka, existuje ještě jiná literatura. Literatura mimo čítanky. A už v té škole se čte mnohem víc a s úplně jiným nadšením. Krváky, slaďáky, westerny a sci-fi nás zvou do světů, ve kterých chceme být.

Téma

České brakové poklady

Jediné období, kdy se v našich končinách braku dařilo, bylo posledních pět let první republiky. Nakladatel Zdeněk Holfeld vydával edici Románů do kapsy (RoDoKaps), Melantrich mu konkuroval řadou Rozruch, kontroverzní politik Jiří Stříbrný rozjel českou verzi Harlekýna pod názvem Večery pod lampou. S přicházející světovou válkou ale proti braku začali brojit náboženští konzervativci, čeští fašisté i intelektuálové a brak dostal ohlávku až do roku 1989. Dnes už zase vychází bez hranic.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+