Téma

Romantice škodí realita

Renčina červená knihovna je místo na internetu, kam chodí pro tipy, recenze a doporučení fanynky romantické literatury. Fanoušci vlastně taky. Málokdo ví o tomhle žánru víc než Renča.
AddThis

Jak vznikla Renčina červená knihovna? 
Vznikla v době, kdy jsem hodně cestovala a potřebovala jsem se ve vlaku nějak zabavit. Z toho, co nádražní knihkupectví nabízí, jsem si vybírala hlavně červenou knihovnu. Tedy romantické knížky pro ženy. Postupem doby jsem jich nasbírala tolik, že si ze mě manžel začal dělat legraci. Tvrdil, že si stejně nepamatuju, co v nich je, a že bych si měla psát čtenářský deník. Někdy v roce 2007 jsem ho vzala za slovo a založila si blog, který se později rozrostl. Dnes na něj chodí kolem pěti set návštěvníků denně, bývalo to víc.

Proč jste řekla „červená knihovna“ a pak „romantické knížky pro ženy“? Má červená knihovna stigma? 
Má, ale nevím přesně proč. Pro mě je červená knihovna forma pohádek pro dospělé. Všechno je v nich krásné, ideální, všechno dobře dopadne a nevím, co by na tom mělo být špatného. Chápu výtky kritiků, že jsou si knihy podobné, že nemají propracované postavy, že je spisovatelé píší jak na běžícím pásu. Na druhou stranu je těžké vyčítat literatuře, že se drží úspěšného schématu. A že je tak populární, že se musí psát co nejrychleji, aby stačila poptávce čtenářů.

Které jsou u nás podle vás kvalitní autorky a kolik se jich dokáže psaním uživit? 
Na Slovensku je velmi dobrá Jana Pronská, které vyšel překlad i v češtině. Slovenské romance u nás vůbec vychází častěji než české. Naše autorky by se daly spočítat na prstech jedné ruky a i ony by se nejspíš označení „červená knihovna“ bránily.

Romantické knize škodí příliš reality. Utápění se v historických faktech, technických detailech… 

Co podle vás musí splňovat dobrá romantická kniha? Existuje nějaký soupis pravidel, podle kterých je vy a vaši přispěvatelé hodnotíte?
Sice se tvrdí něco jiného, ale romantická literatura je hodně různorodá a je těžké najít obecná pravidla. Ideální je, pokud se s ní dokážeme ztotožnit. Společný prvek je vlastně jen to, že příběh musí dobře dopadnout.

Neznamená to ale, že čtenář předem ví, jak příběh skončí? Je tahle jistota důvodem, proč se romantické knihy čtou?
To, že vím, jak příběh skončí, neznamená, že vím, jak bude probíhat. V detektivce víme, že bude na konci odhalen zločinec, v romantické knížce zase, že se hlavní hrdinové dají dohromady. Dobrý autor dokáže i přes toto omezení napsat knihu s originálním, zajímavým a čtivým příběhem. Na druhé straně ale může vzniknout naopak kniha špatná. Tak to ale funguje ve všech žánrech. 

Existuje něco, co se v ní naopak nesmí objevit? 
Kromě špatného konce? Romantické knize škodí příliš reality. Utápění se v historických faktech, technických detailech, které přímo nesouvisí s plynutím příběhu.

To by mohlo naopak bavit muže, ne? Existuje nějaký podžánr romatické literatury pro ně?
Od svých známých, které pracují v knihovnách, vím, že si romantické knihy půjčuje hodně mužů. Sice tvrdí, že je berou pro manželky, ale knihovnice vědí své. 

Vyvíjí se romantický žánr?
Určitě. Knihy jako Pravá krev, Stmívání, Hunger Games nebo 50 odstínů šedi spustily nové trendy a umožnily autorům psát nové zápletky, vytvářet neokoukané hrdiny a světy. Před nimi se nepsaly knihy o upírech a vlkodlacích ani o sadomasochistickém vztahu hlavních hrdinů. 

AddThis
0 comments

Téma

Petr A. Bílek o humusu, ze kterého roste umění

Když jsme profesora Petra A. Bílka poprosili o rozhovor o braku, varoval nás, že je to téma na sérii přednášek. Každou odpověď tedy berte jako návod k samostudiu.

Téma

Atlas braků

Vedle knížek, co do nás ve škole hustila češtinářka, existuje ještě jiná literatura. Literatura mimo čítanky. A už v té škole se čte mnohem víc a s úplně jiným nadšením. Krváky, slaďáky, westerny a sci-fi nás zvou do světů, ve kterých chceme být.

Podobné články: Téma

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Dojemně přehnaná show

Češi své herce milují a vztahu s nimi věnují nebývalé úsilí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Kam to dotáhli

Jesse Ventura to v USA dotáhl na guvernéra Minnesoty, Arnold na guvernéra Kalifornie a Ronald Reagan k tomu přihodil roli prezidenta. U nás ale máme taky herce velkých rolí.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jací vlastně jsou?

Lidí, kteří se s herci znají a vídají je dnes a denně, jsme se zeptali, v čem jsou herci zvláštní. Co je dělí od nás, normálních smrtelníků. Výpovědi byly upřímné, a tak jsme u některých odpovídajícíh radši změnili jména.
COOKIES
Google+