Kácíme modly

Soda s octem, na lysinu past

Jestli mluvíte anglicky a uvidíte někde napsáno „No poo movement“, asi se začnete hihňat, protože tenhle termín může docela dobře označovat lidi, kteří se rozhodli nechodit na velkou. Ve skutečnosti jde o lidi, kteří se rozhodli nemýt si hlavu. Což dává zhruba stejný smysl.
AddThis

Hnutí No poo stojí na dedukci, že šampony jsou záměrně vyráběny tak, aby vám škodily. Škody páchají výrobci především tím, že do nich přilévají chemii, která ohrožuje naše zdraví a způsobuje smrtelné choroby a také zbavuje vlasy přirozené mastnoty, čímž nutí tělo produkovat mastnoty více, aby se její úbytek nahradil. Abyste se nadměrné mastnoty zbavili, musíte používat víc šamponu, a motáte se tak v začarovaném kruhu, z něhož – to dá zdravý selský rozum – těží zlé kosmetické korporace.

Co neumíte vyslovit, to vám škodí

Jak to se zdravou selskou logikou bývá, není podepřena ničím kromě selského uvažování. Když ji na chvíli nahradíme uvažováním racionálním, začnou se nám její argumenty rozpouštět jako mastnota na skalpu. Zkusme to nejdřív na staré dobré klasice: „Je to chemie a chemie škodí.“ Když otevřete stránky propagátorů No poo, zjistíte, že chemikáliemi přímo přetékají, bublají spravedlivým rozhořčením a pění zlobou nad bezohlednou ziskuchtivostí kosmetických korporací. Odhalených škodlivin je celá řada, ale nejčastější viníci jsou tito:

Detergenty čili rozpouštědla

Čisticí složka šamponů je zásadité rozpouštědlo. Což zní hrozivě, protože rozpouštědlo je něco, čím se čistí motory a drbou podlahy. V realitě to nic strašného není a šampony fungují v podstatě jako obyčejné mýdlo. A jak že to funguje mýdlo? Inu tak, že ho tvoří dvě složky – tuk a sůl (chemicky je mýdlo „směs solí vyšších mastných kyselin“). Při styku s vodou mýdlo vytvoří droboučké shluky zvané micely, které se tukovou částí navážou na nečistoty a solnou částí na vodu, která je odplaví do odpadu. Rozpouštědla v šamponech fungují úplně stejně a jediné riziko, které vám hrozí, je, že zásadité čisticí složky ne­utra­lizují přirozeně kyselou pokožku a otvírají vlasová lůžka, která tak mohou být náchylnější k poškození. Pročež také šampony obsahují kyselou složku, která výsledné pH vrací do rovnováhy.

SLS

Jestli mají bojovníci proti šamponové mafii jednoho arcinepřítele, tak je to laurethsulfát sodný. Pravděpodobně proto, že se to těžko vyslovuje – a základní poučka bojovníků proti chemii zní: „Co neumíte vyslovit, to vám škodí.“ Ať je to, jak chce, SLS je podle propagátorů No poo děsivě škodlivý jed, respektive žíravina, která kromě jiného poškozuje zrak a způsobuje rakovinu. Než poběžíte do koupelny vyhodit všechny šampony, tak se uklidněte, protože SLS je pouze pěnidlo a složením se opět nijak moc neliší od mýdla, jehož funkci napomáhá (čím víc bublinek, tím lépe mýdlo myje). Rakovinu nezpůsobuje, pověsti mají pravděpodobně kořeny v sedmdesátých letech, kdy se v některých šamponech objevila kontaminace nitrosaminy – látkou vznikající při zpracování a skladování bílkovin. Ty jsou považovány ve velkých dávkách za karcinogenní, ale vyskytují se přirozeně v uzených masech, sýrech a v pivu. V každém případě jejich přítomnost byla způsobena látkou ELS (ethanolamine lauryl sulfát), kterou právě z toho důvodu SLS nahradil. Vtipné je, že jedním z nejčastějších materiálů pro výrobu SLS je kokosový olej, což je naopak látka, na kterou přírodní lidé přísahají jako na všelék. Navíc pokud šamponům se sulfáty nevěříte, existuje spousta šamponů a ostatní kosmetiky, které je neobsahují.

…většina odpůrců šamponů si vlasy ve skutečnosti myje. Jen k tomu nepoužívají šampon, ale „zaručeně přírodní“ prostředky…​

Parabeny

Pod tímto názvem se skrývají konzervanty, které zabraňují množení bakterií. Za škodlivé se považují proto, že údajně způsobují alergické reakce a (světe, div se) rakovinu. Množství lidí s alergickou reakcí na parabeny se ale pohybuje v jednotkách procent, což platí pro konzervační látky obecně, a všeobecně se má za to, že z hlediska zdravotního nebezpečí je mnohem horší nekonzervovat vůbec. Co se týče rakovinotvorných rizik, ta byla zkoumána u konzervantů používaných v antiperspirantech, ale nebyla nikdy prokázána. Prokázán byl pouze fakt, že parabeny podporují estrogenní aktivitu v těle, čímž by mohly mít nepříznivý vliv i na rakovinné bujení. K dosažení nežádoucích efektů by ale podíl parabenů v šamponu musel dosahovat asi 25 %. Ve skutečnosti je obsah asi 0,01–0,03 %. A opět – existují i šampony bez parabenů.

Zaručeně přírodní

Jestli už se nebojíme chemikálií, můžeme přikročit k začarovanému šamponovému kruhu, tedy k tvrzení, že mytí vlasů podporuje nadměrnou tvorbu mastnoty. Když tuto úvahu předložíte trichologovi – odborníkovi studujícímu vlasy a skalp – řekne vám, že mazové žlázy produkují mastnotu neustále. Míra maštění vlasů je silně individuální záležitost a způsob a frekvence mytí ji ovlivňuje minimálně. Pokud se vám vlasy hodně mastí a přestanete si je mýt, dosáhnete jediného: že se vám na nich bude hromadit tuk, nečistoty a pot. Ačkoliv se vám to No poo lidé budou snažit namluvit, vlasy žádnou zázračnou samočisticí schopnost nemají a ani důkladné masírování kartáčem vás špíny nezbaví. Pokud si nebudete hlavu mýt, zaděláváte si na spoustu problémů od nepříjemného zápachu přes kvasinkové infekce až po kožní záněty a ztrátu vlasů. Což je také důvod, proč jsou hardcore odpůrci mytí v No poo komunitě v menšině a většina odpůrců šamponů si vlasy ve skutečnosti myje. Jen k tomu nepoužívají šampon, ale „zaručeně přírodní“ prostředky, které jsou podle jejich názoru z nějakého důvodu zdravější než normální šampon.
Nejčastějším receptem na mytí hlavy přírodním a zdravým způsobem je kombinace zažívací sody rozpuštěné ve vodě (nahrazuje šampon) a jablečného octa (nahrazuje kondicionér). Kdyby byli zběhlí v chemii, věděli by, že roztok, který si stříkají na hlavu, má pH kolem 10, a je tedy vysoce zásaditý. Naše pokožka je ale kyselá (pH kolem 5,5) a zásah silně alkalickým nálevem je pro ni šok, stejně jako další ďaha od kyselého roztoku jablečného octa, který sodovku neutralizuje. No poo aktivisté sice tvrdí, že to není problém, protože je to přírodní, ale dermatologové tak nadšení nejsou, stejně jako nejásají zklamaní experimentátoři, kteří ukazují na blozích své poničené a lámavé vlasy.
Moc se také nepíše o tom, jak se zbavit zápachu, který po sobě ocet zanechává. Většinou se mluví o přidání citronové šťávy, která roztok ještě dále okyselí a může způsobit blednutí vlasů (naše babičky si citronovou šťávou dělaly domácí melíry). Další recepty jsou ještě podivnější. Používají se například míchanice rýžové mouky, vody a koňaku. Jiní přísahají na med, vodu a esen­ciál­ní oleje, vajíčka s citronem, žitnou mouku s kávou, majonézu nebo marocký lávový jíl, který kromě mytí vlasy i detoxikuje, ať už to znamená cokoliv. Receptů je zkrátka bezbřehé množství, stejně jako je bezbřehá ochota lidí věřit všemu, k čemu je přilípnutá nálepka „přírodní a bez chemikálií“. 

Těsto s kafem

Když si to shrneme, tak šampony nejsou bublající hrozby plné jedů, ani nejsou záludně vyráběné tak, aby se nám po nich vlasy co nejvíce mastily. Pozor – nikdo netvrdí, že každý šampon se hodí pro každé vlasy. Naopak. Pokožka hlavy je velmi citlivá, a jestli máte se svou hřívou problémy, určitě si zajděte k dermatologovi, aby vám poradil, jak a čím o vlasy pečovat. 
Vyzkoušet si No poo metodu vám samozřejmě nikdo zakázat nemůže, ale mějte na paměti, že se vaše vlasy opravdu nezačnou zázrakem čistit samy od sebe. Stane se jenom to, že si místo šamponu budete na vlasy stříkat sodovku s octem, popřípadě ucpávat odtok ve sprše těstem a lít si na hlavu kafe.

AddThis
0 comments

Reportáž

Lepší bejt hajzl než panic aneb Příběh pickupera

„Lidi jako my se od zbytku populace vždycky lišili. Vždycky jsme byli elita, který ostatní záviděli a přáli si být jako my. A to už od počátku lidstva. Co si myslíte, že bylo vyrytý na tabulkách v Sumeru? O čem myslíte, že je Bible? A o čem se filozofovalo ve starým Římě?“ Týpek v kožené bundě, který právě začal svůj proslov, dramaticky rozpřáhne ruce.

Fenomén

Když mají muzikanti veletrh

Colours Of Ostrava se stávají největším hudebním festivalem u nás. Patří k nim i různé doprovodné akce. Muzikanti tam například mají něco jako konferenci nazvanou Crossroads. Před vlivnými lidmi světového hudebního byznysu se představují kapely od nás i od sousedů a ucházejí se o možnost zahrát si za hranicemi. Na práci týmu Crossroads se podílí i dramaturg Colours Jiří Moravčík, tak jsme se zeptali, co znamená, když mají hudebníci byznys zasedání.

Podobné články: Kácíme modly

2018 | 10 | Holky & koně

Když mají vaše děti v těle buňky cizího chlapa

Těhotenství je fascinující proces nejen pro rodiče, kteří tapetují zdi svých facebookových přátel ultrazvukovými portréty prvně žužlaných palečků. Aby se plod vůbec mohl vyvíjet, musí lidské tělo překonat spoustu překážek. Třeba vyměnit si s matkou kvanta buněk, které nachytala bůhvíkde.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Když posíláte čerty do někam

Vymítání ďábla neboli exorcismus je prastará rituální praktika s kořeny na úsvitu lidstva. Přesvědčení, že do člověka může vstoupit duch a ovládat jeho chování, najdeme v podstatě v každém náboženství. Takže pozor: jdeme na bububu.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Pohádka o velkém Nikolovi

Dvoumetrový srbský krasavec s uhrančivým pohledem, který přesto odmítal davy obdivovatelek s tím, že by ho avantýry rušily při práci. Geniální excentrik s dokonalou pamětí a schopností vizualizovat technologie před tím, než je sestrojil. Držitel více než 300 patentů v 26 zemích světa, se spoustou dalších vynálezů, které nikdy neopustily jeho laboratoř. Myslitel, který chtěl dát světu neomezený zdroj volné energie a byl kvůli tomu pronásledován a umlčen mocipány. Dámy a pánové – Nikola Tesla.
Google+