Remix

Róna po dvaceti letech

Zajděte v létě na výstavu nebo koncert, abyste mohli machrovat před ženami, jak jste kulturní. Úspěch garantujeme.

AddThis

Hip hop do jazzu

Seattleská dvojice Shabazz Palaces patří od svého založení v roce 2009 mezi přední hiphopové inovátory, ostatně Ishmael Butler byl (pod svou tehdejší přezdívkou Butterfly) členem slavných Digable Planets, kteří začátkem devadesátých let vrátili hip hop zpět do široké náruče jazzu. Jazz nechybí ani ve světě Shabazz Palaces, stejně jako avantgardní elektronika, industriál, silné postoje a láska k laciným sci-fi románům. Shabazz Palaces oživují žánr mohutnými přesahy a jsou důstojnými nástupci legendárního Sun Ra. V polovině července jim vychází hned dvě alba zároveň a na konci října se po několika letech znovu představí také u nás. Shabazz Palaces vystoupí v Divadle Archa v rámci festivalu Struny podzimu, tedy pokud do té doby neodletí na nějakou vzdálenou planetu hlásat afrofuturismus.


Shabazz Palaces: Quazarz: Born on a Gangster Star 
Shabazz Palaces: Quazarz vs. The Jealous Machines

Sub Pop, shabazzpalaces.bandcamp.com

Róna po dvaceti letech 

Ještě neutichl rozruch kolem výstavy Františka Skály a už se o slovo hlásí jeho kolega z Tros Sketos a další z Tvrdohlavých, výtvarného spolku, který mimochodem letos oslavuje třicáté výročí od založení. Jaroslav Róna se vrací do domu U Kamenného zvonu, kde před dvaceti lety proběhla jeho první velká výstava. Nová expozice nazvaná prostě Jaroslav Róna 1997–2017 na tu původní v mnohém navazuje, vystaveny jsou hlavně autorovy sochařské a výtvarné práce, ale nechybí ani videoinstalace a další interaktivní obsah.


Jaroslav Róna 1997–2017, dům U Kamenného zvonu, 23. 6.–29. 10., ghmp.cz

Barevné světy v kapse 

První Monument Valley byla revoluce v mobilních adventurách. Jednoduché a intuitivní ovládání, dojemný děj a hlavně vizuální orgie rámované motivem optických klamů… a přestože se to tvářilo jako odpočinková hra, nevypnuli jste ji po tom, co jste vylezli z autobusu. A nevypnuli jste ji, ani když jste přišli do práce. Zalezli jste si na záchod a prolézali barevné světy, dokud jste nedošli do konce. To nejlepší, co můžeme o dvojce říct, je, že je stejná jako jednička, možná technicky trochu vymazlenější. Paráda.


Monument Valley 2, zatím jen na iOS, 150 Kč

Pojišťovák v leopardím saku 

Jeroným Moucherot je pojišťovák, co žije v džungli, občas jezdí podmořským vlakem a bojuje s trpaslíky, z nichž jen někteří jsou šmoulové. Tenhle bláznivý komiks vám nečekaně rozšíří ponětí o tom, co všechno je možné dostat z tvořivé hlavy, když se opravdu zbaví zábran. Jo a je to hlína. 


Francois Boucq: Dobrodružství Jeronýma Moucherota, přeložil Richard Podaný, Crew 2017 

Magický průvodce městem pod pahorkem 

„Nakukuje mezi regály, vyptává se lidí a nakonec všechna patra prolézá po čtyřech. Musí deštník najít. Je to důležité. Někde tady bude. Nezbývá než obhlédnout každé místo. Všude jsou ženské nohy – tlusté, štíhlé, holé i v punčochách. Obcházejí kolem, sukně šustí. Ženy krásně voní. Každá svou svébytnou vůní. Žádný pach potu, jenom květinové vůně a okouzlující parfémy, které dají zapomenout na původní cíl, nebude-li se mít člověk na pozoru. Lidé na Olliho vrhají podezíravé pohledy. Někdo nahlas vysloví domněnku, že člen církevní rady leze po zemi, aby nakukoval členkám souboru pod sukně. Kdosi mu podpatkem přišlápne ruku. Někdo další zlobně zasyčí. Olli utrží několik kopanců do zadku. Ženy mluví o zvrhlosti kdysi váženého muže, předstírají soucit a navrch se chichotají. Muž od rodiny, představte si, leze po čtyřech a hledá starý deštník...“ 


Pasi Ilmari Jääskeläinen: Magický průvodce městem pod pahorkem, Paseka

Od blues po hip hop 

Tak zní podtitul výstavy Rhythm & Roots, která je k vidění v amsterdamském Tropenmuseum. Kurátoři představují dějiny afroamerické hudby v celé šíři, k vidění jsou prastaré africké nástroje stejně jako kytara B. B. Kinga nebo křivák Elvise Presleyho. Kurátoři v expozici ukazují díky promítaným záznamům, filmům a dalším interaktivním exponátům zřejmá i zcela nečekaná propojení, kterými hudební svět oplývá. Nechybí obaly alb, fotografie, kostýmy, jukeboxy a další memorabilie, vzhledem k tomu, že je výstava věnovaná hlavně hudbě, tak jsou samozřejmostí také sluchátka a fantastický soundtrack, který se mění podle polohy návštěvníků v muzeu. Během jednoho odpoledne tak můžete procestovat jednu velkou kapitolu dějin populární hudby.


Rhythm & Root, Tropenmuseum, Amsterdam, 13. 5. 2017–7. 1. 2018

Vyprávění na fesťáku 

V průběhu obřích Colours se v Ostravě koná ještě jeden festival. Jmenuje se  Meltingpot a nehraje se na něm a nezpívá. Tady lidé mluví. Tedy ti, co mají co říct. O současné politice, ekonomice, vědě, designu, umění nebo filozofii. Vystoupí třeba světově proslulý americký genetik a propagátor „prosmání se k dobrému manželství“ Mark Gungor, informatik Sugata Mitra z Indie, který inspiroval tvůrce filmu Milionář z chatrče a svým projektem samoorganizované výuky „Hole in the Wall“ umožnil milionům dětí studovat, dále slavný český cestovatel Miloslav Stingl nebo jeden z nejznámějších koučů osobního rozvoje Dan Millman z USA. Přijedou novináři, hudebníci, spisovatelé, ekonomové, ochránci lidských práv i specialisté na národní bezpečnosti. Ty všechny si můžete na Colours dojít poslechnout. Nebo je potkat pod pódiem. „V kulisách industriálního areálu Dolních Vítkovic se díky propojení Meltingpotu a Colours setkávají osobnosti, jejichž světy jsou zdánlivě vzdálené. Fakt, že si třeba student v areálu může neformálně popovídat s nositelem Nobelovy ceny před pódiem, kde hraje skvělá kapela, činí ze synergie obou akcí velký zážitek,“ vysvětluje Antonín Parma z pořádající neziskovky Meltingpot, z. s. 


Meltingpot, 19.–22. 7., Dolní Vítkovice, Ostrava, www.meltingpotforum.com

AddThis
0 comments

Sporák

Dokonalý broskvost!

Je léto. Takže po většinu času i vedro, že by se dalo dezertní vidličkou krájet. Když už ji máte po ruce, je dobré se s ní zabořit i do něčeho jiného, nejlépe sladkého, osvěžujícího a hlavně ne moc složitého na přípravu. Kdo by se s tím v tomhle počasí taky pekl. Jednoduchým řešením je tenhle skvostný nepečený broskvový dezert, na který budete každou chvíli chodit do lednice.

Podobné články: Remix

2017 | 6 | Atlas braků

Jáchym Topol jako citlivka

Přečtěte si nové knížky, stáhněte nové aplikace a zajděte si někam za kulturou, ať vám nezakrní mozek. Doporučení najdete v červnovém Čili.

2017 | 5 | Harddiskobolos

Prima jako Barcelona

Festival, destrukční appka, jídlo kuchařek bez domova a další květnové věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet a ochutnat.

2017 | 4 | Soumrak missek

Masaryk a ti další

V dubnovém rozjezdu se dozvíte, co byste se o kultuře měli dozvědět. Třeba na kterou kýčovitou chatu se jet zašít nebo jak se naučit jazyk skrze mobil. Dobrý, co?
COOKIES
Google+