Remix

Stoprocentně neautorizováno

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

AddThis

Stoprocentně neautorizováno

Berlínská výstava britského streetartového výtvarníka, vystupujícího pod značkou Banksy, nemohla přijít v lepší čas. Už dvacet let se řeší, kdo se za tajemným jménem skrývá. Na konci června se elektronický hudebník Goldie podřekl v rádiu a za Banksyho označil svého spoluhráče z Massive Attack Roberta Del Naja. Jistě, nikdo nic nepotvrdil, ale... Výstava The Art of Banksy v berlínském prostoru Felix sdružuje víc než osmdesát děl včetně těch nejslavnějších, hodnota expozice je odhadována na více než 20 miliónů liber. Většina exponátů pochází ze soukromých sbírek a organizátoři se rádi chlubí tím, že v tomto složení společně nikdy vystaveny nebyly a už ani nebudou. Výstava je stoprocentně neautorizovaná, ale to k Banksymu patří.  


The Art of Banksy: 15. 6.–15. 9., Felix, Berlín 

 

Chutnej burger

O tom, že veganské jídlo neznamená jenom fazole z konzervy, přesvědčuje nový fast food Chutnej ve Vršovicích. Potěší velká nabídka burgerů a pro fajnšmekry nechybí ani pizza Hawai. 


Chutnej Fast Food: Voroněžská 19, Praha 

Hra s kýčem

Mike Hadreas urazil během deseti let poměrně dlouhou cestu. Pod jménem Perfume Genius začal kdysi své první nahrávky zveřejňovat ještě na sociální síti MySpace, až dospěl k bombastickému elegantnímu popu, který zahraniční recenze jeho aktuálního alba No Shape neváhají srovnávat s Davidem Bowiem. Novinku představí Perfume Genius na srpnovém koncertě v pražské MeetFactory, těšit se můžeme na zasněné melodie, gospelové nápěvy a křehké tóny piana, vše doprovázené bohatými smyčcovými plochami. Perfume Genius si rád hraje s kýčem, vyrovnává tak niterná a výsostně osobní sdělení ve svých textech. Na jeho premiérovém českém koncertě vystoupí také ceněná kanadská písničkářka Lydia Ainsworthová. 


Perfume Genius: 15. 8., MeetFactory, Praha

Kolumbijská satira

„Naprosté soustředění se pokazilo jen ve vzácných případech, kdy byla kresba obtížná a nedařila se: to se pak Mallarino zavíral v koupelně pro hosty s Playboyem v levé ruce a po rychlé masturbaci dokázal dovést bitvu s kresbou do vítězného konce. Na závěr vždy vstal, couvl o krok a přehlédl papír jako generál své bojové šiky; potom se podepsal, a teprve v tu chvíli se kresba stávala součástí skutečnosti. Jakýmsi užitečným kouzlem nemyslel při kreslení karikatur na jejich možné důsledky, jako by je nikdy neměl nikdo vidět, jako by existovaly jenom pro něho, a teprve při podpisu si Mallarino pokaždé uvědomil, co právě udělal a kresbou vyjádřil.“


Juan Gabriel Vásquez: Reputace, přeložila Anežka Charvátová, Praha, Paseka, 184 stran

Doma jako na Jadranu

Dovolenou v Chorvatsku vám to neprodlouží, ale co se jídla týká, alespoň vám tu vytvoří dokonalou iluzi. Na chorvatské pochoutky si totiž můžete zajet do pražských Modřan. Stylová rybí restaurace Deco vám naservíruje kromě pražmy nebo mořského vlka taky perfektní krevety, humra, sépie nebo kalamáry. Oceníte super servis a chorvatskou rodinnou atmosféru.


Deco Restaurant: Komořanská 15, Praha, po–ne 11.30 až 23.00 hod.

Umění na hřbitově

Když se budete v srpnu toulat na Strakonicku a zatoužíte po umění, zajeďte si do Volyně. Mají tam galerii – a ne jen tak ledajakou. Jmenuje se Na shledanou, což se vám bude zdát divné jen do té doby, než zjistíte, že se nachází v echt osmdesátkové obřadní síni na místním hřbitově. Umělcům tu nabízejí pobyt v inspirativním prostředí a díla, která z toho vzejdou, pak vystavují. Momentálně tu najdete práce Venduly Chalánkové, kterou mnozí označují za nejvtipnější umělkyni u nás. Maluje třeba na solární panely nebo elektrospotřebiče. A aby toho nebylo málo, galerie používá k prezentaci i virtuální realitu, takže se nad hřbitovem můžete klidně prolítnout. A to už stojí za to.


Galerie Na shledanou: hřbitov Malsička, Volyně 

Galerie ve skříňce

V Kostelci nad Orlicí měli starou vývěsku. Takovou tu vývěsku, kde se většinou dočtete o Ježíšovi nebo najdete fotky turistického oddílu Veverušek. Ale v téhle  začali dělat výstavy – tak je jednou plná fotek a jindy tam najdete třeba instalaci z mechu.  


Galerie Skříňka: I. J. Pešiny, Kostelec nad Orlicí

Filmy na kolonádě

Málo se ví, že první čtyři ročníky populárního karlovarského filmového festivalu se ve skutečnosti odehrály v nedalekých Mariánských lázních. Právě na tuhle tradici se odhodlali navázat lidé kolem spolku Švihák, kterým leží na srdci kultura v sice malebných, ale přece jen poněkud zapomenutých lázních. První ročník Marienbad Film Festivalu se uskutečnil loni a líbil se, na konci srpna se tedy filmy na kolonádu vrátí. Soutěžní program je zaměřen na novinky českého experimentálního a nezávislého filmu a přichystáno je hned několik světových premiér. V nesoutěžních sekcích se můžeme těšit na retrospektivní přehlídku českého avantgardního filmu, kolekci rakouských snímků a několik světových klasik. Samozřejmostí je také bohatý doprovodný program, a kdo chce, může si užít i lázeňské procedury.


Marienbad Film Festival: 29. 8.–2. 9., Mariánské lázně

EMA s ostrým jazykem

Americká písničkářka EMA, tedy Erika Michelle Andersonová, má notně prořízlou pusu. Na každém ze svých alb ukazuje, že jí současné dění není lhostejné, závažná témata balí do industriálně elektronických motivů s přímočarým popovým závojem. Novinku Exile in the Outer Ring věnovala svým spoluobčanům z amerických zapadákovů, jejichž osud jí leží na srdci. S novým albem ale narazila. Její label Matador ho označil za moc radikální a odmítl ho vydat. Album proto nakonec vyjde u evropské značky City Slang a EMA ho mimo jiné představí na říjnovém koncertě v MeetFactory.


EMA – Exile in the Outer Ring: City Slang 

Mesiáš na prázdniny

Na první pohled to není atraktivní téma. Dějiny podivné židovské sekty z 18. století by si jako čtení na dovču vybral málokdo. Ale stačí se začíst a už v tom plavete. Židé, co se rozhodli, že Mesiáš už dorazil, a proto dělali všechno obráceně (o šábesu pracovali a systematicky porušovali i všechna ostatní přikázání), se před třemi sty lety skutečně toulali Evropou. Důležitou základnu měli třeba v Brně. A Olga Tokarczuková jejich příběh vynesla na světlo. Mistrovsky.


Olga Tokarczuková: Knihy Jakubovy aneb Velká cesta přes sedmero hranic, pět jazyků, tři velká náboženství a nespočet menších. Vyprávěna zemřelými a doplněna autorkou metodou konjektury, čerpající z mnoha různých knih a také podnícena představivostí, která je největším přirozeným darem člověka, přeložil Petr Vidlák, Brno, Host 2016,
853 stran 

Fidget Spinner zdarma

Abyste drželi krok s nadcházející vládnoucí generací, měli byste si pořídit fidget spinner neboli prstuli, jak zní krásný český novotvar. Ale zároveň nechcete být za dětinu, takže je lepší ukrýt fidget spinner do telefonu. A je takhle ještě lepší, protože nejenom že vám to počítá otáčky i rychlost za minutu, ale taky můžete sdílet svoje úspěchy na socky a hrát se svou prstulí arkádový gamesky. Prostě pecka. Moderní pecka.


Fidget Spinner: Google Play, AppStore, zdarma

Řecko v Davli

Skvělá řecká taverna má v meníčku kromě klasik, jako jsou musaka, gyros a tzatziki, taky speciální pomazánky, jehněčí kebab s koriandrem a paprikami nebo libůstky v podobě plněných kalamár a fazolí na různé způsoby. Ušetřete za letenku a zajeďte si pochutnat na řecké kuchyni v Davli kousek za Prahou, kdykoli se vám zamane. Vlakem jste tam za chvíli.   


Taverna Thessaloniki: Vltavská 168, Davle

AddThis
0 comments

Sporák

Dokonalý broskvost!

Je léto. Takže po většinu času i vedro, že by se dalo dezertní vidličkou krájet. Když už ji máte po ruce, je dobré se s ní zabořit i do něčeho jiného, nejlépe sladkého, osvěžujícího a hlavně ne moc složitého na přípravu. Kdo by se s tím v tomhle počasí taky pekl. Jednoduchým řešením je tenhle skvostný nepečený broskvový dezert, na který budete každou chvíli chodit do lednice.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+