Přílohy

Škola appkou

Po sociálních sítích v posledních dnech běhá hezké video z jedné čínské školy, která vyhlásila absolutní zákaz mobilních telefonů. Každý školák, který je s ním ve třídě přistižen, musí napochodovat na stupínek a před zraky spolužáků ho vhodit do kyblíku s vodou. Jsou u toho emoce, slzy, skřípění zubů a spousta škodolibého přitakávání v diskusích. Mobily jsou přece zlo, ze kterého děti hloupnou, zapomínají, jak skákat panáka, počítat velkou násobilku, a ve škole nemají co dělat. Nebo že by měly?
AddThis

Organizace

Mobily a tablety nemusejí sloužit jen jako školní pomůcky, ale i jako nástroj k organizaci dne školy a školáka. Mezi nejoblíbenější patří aplikace Bakaláři, kterou po­­užívá řada škol a která na jednom místě soustřeďuje rozvrh, známky, úkoly, přehled o školních událostech, suplování a další a další vychytávky. 

S tím, jak jsme si zvykli vzdychat nad generací dětí s palci přilepenými na displeji, zapomínáme na to, že mobil (tablet, laptop nebo cokoli připojeného k internetu) není blbá krabička na pokémony, ale komunikační portál do světa informací. Fenomén, díky kterému jsme během pár let dokázali ve vědě, výzkumu a vývoji nových technologií poskočit o úroveň, která by bez nich trvala několik generací. Stejně jako ostatní velké vynálezy je i mobilní telefon dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud budou děti trávit vyučování na Snapchatu, moc k jejich vzdělanosti nepřispěje. Stačí ale použít jiné aplikace a rázem je z něj učební pomůcka, o které se pedagogům před pár lety mohlo jen zdát. Nejenže v sobě kombinuje encyklopedii, databanku, slovník, interaktivní tabuli, poznámkový blok, kalkulátor, rýsovací prkno a dalších asi tisíc školních pomůcek. Jeho hlavní výhodou je, že učení pomocí mobilu je pro děti neodolatelné. Když už pro nic jiného, tak pro ten slastný pocit, že konečně mohou využít schopnost napsat sto dvacet slov za minutu levým palcem jinde než pod lavicí. 

Základy pro předškoláky

Podle dostupných průzkumů přichází s mobilem do první třídy víc než polovina žáků, z čehož vyplývá, že si s ním rozumějí i předškoláci. Je proto záhodno jim do seznamu aplikací propašovat nějakou nenápadně vzdělávací. Ve spotřebitelských testech si dobře vedly například Výukové kartičky, které procvičují asociace mezi obrázky, pojmy, mluveným slovem a číslicemi, obsahují jednoduché hry jako pexeso a spoustu dalších podaplikací. Na podobném principu funguje i další oblíbená Abeceda pro děti, která se zaměřuje na procvičování znalosti písmen a tvoření slov. Rovnou osm her zaměřených na rozpoznávání tvarů, písmenek a číslic pak obsahuje balíček aplikací Předškolní brašnička, kterou doporučuje i česká společnost Mensa. 

Čeština

Appek zaměřených na záludnosti českého jazyka od velkých písmen po zavilé šakaly je spousta. V hodnocení se na předních pozicích často umísťuje například Čeština hrou, Český jazyk – pravopis, a hlavně Zatracená čeština. Ta má oproti konkurenci výhodu, že je vyvíjena jako doplněk nové řady učebnic od Zdeňka Topila a spol. 

Cizí jazyky

Ve výuce a procvičování cizích jazyků se aplikace používají snad nejvíc a čeští vývojáři v této oblasti navíc platí za špičku. Start-up Archimedes Inspiration dokonce vloni získal ocenění British Council udělované nejlepšímu řešení pro výuku angličtiny za aplikaci „Mooveez – English with movies“ (Angličtina s filmy). Jazyk si uživatel osvojuje prostřednictvím sledování filmů, u kterých automaticky naskakují interaktivní titulky v několika jazycích, klepnutím na ně lze označovat dialogy, opakovaně je přehrávat, zobrazovat překlad a po skončení kapitoly na ně navazují testy a cvičení z toho, co se měl divák naučit.

Matematika

Jestli nějaký předmět potřebuje vylepšit pověst, je to matematika. Pro nejmenší matematiky je určena appka Tam a sem s myšákem nebo sCool Matematika, ve které děti provádí animovaný doktor Popleta. Soutěživí počtáři mohou svádět jeden proti druhému bitvy pomocí balíčku her Hry pro 2 – Matematika. Existuje také spousta aplikací, které fungují jako učební a technické pomůcky. Na platformě Android běhá oblíbená appka Matematické vzorce nebo propracovaná kalkulačka a soubor matematických úloh MalMath, která kromě výpočtů dokáže přehledně zobrazit celý postup matematických operací včetně generování grafů. Užitečná může být i doslova sci-fi aplikace Photomath, která dokáže rovnici vyfotit a rozepsat správný postup jejího řešení. 

Chemie a fyzika

Mezi dostupné a osvědčené patří třeba databáze Fyzikální vzorce, androidí Chemické názvosloví nebo interaktivní Periodická tabulka. Úplně jinak a daleko zábavněji a komplexněji pojímá přírodní vědy Detektiv Kulich. Během pěti vyučovacích hodin strávených ve třídě, v terénu i v laboratoři provází žáky vyšetřováním zločinu. Naučí je například zjišťovat typ barviva ve vzorku sebraném na místě činu. Zjišťovat jeho složení na spektroskopu, dokazovat, zda voda z místa činu je mořská, či nikoli, nebo snímat otisky prstů z různých předmětů. Jestli se žáci tohoto způsobu výuky chytí, mohou v něm pokračovat i v jiných předmětech. Detektiv Kulich je totiž jen jedna z epizod projektu Tabletárium, který výukových aplikací nabízí celou řadu. 

Dějepis

V dějepisu je laťka zábavnosti vysoko nastavená komiksem Opráski sčeskí historje, takže se vývojáři nemuseli držet při zemi. Což je fajn, protože mohli vytvořit třeba Historii hrou, která obsahuje okruhy výuky dějepisu na základních a středních školách, a dá se tedy použít buď přímo jako učební pomůcka, ale i jako interaktivní databáze přehledně a zábavně sestavených informací. K dispozici je i herní mód Hádanky z české historie, ve kterých se musíte pomocí indicií dopracovat ke správné odpovědi. 

Zeměpis

Zeměpis má výhodu, že jedna z nejdokonalejších pomůcek – Google Earth – je zdarma k dispozici v každém prohlížeči a s její pomocí můžete doslova procestovat celý svět ulici po ulici. Na doplnění může sloužit kvízová hra Světová geografie, která obsahuje kromě map obrovskou databázi údajů o vlajkách, hlavních městech, obyvatelstvu, náboženstvích, jazycích, měnách a podobně.

AddThis
0 comments

Přílohy

Jak se točí třídní schůzky

K nové kampani jsme ve Vodafonu natočili i fungl nové reklamy ve škole. Mrkněte, jak to vypadá, když vás na třídní schůzce točí nejenom učitelé, ale i kamery.

Přílohy

Ty nejlepší appky, co jsme pro vás našli

Budete v hospodě za chytráky, až vytáhnete tyhle appky. Můžete je vzít i na rande. Rozhodně zabodujete.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+