Přílohy

Ty nejlepší appky, co jsme pro vás našli

Budete v hospodě za chytráky, až vytáhnete tyhle appky. Můžete je vzít i na rande. Rozhodně zabodujete.

  • text: Luděk Vokáč
AddThis

Flightradar24

Aplikace, která vám na mapě ukáže pozici dopravních letadel na celém světě. Hlavně ale nad vámi, takže když uvidíte na obloze letadlo, tak můžete komukoli říct, kam letí, co to je za typ, a ukázat mu fotku. 


Android, iOS / zdarma (s nákupy nabízenými v aplikaci)

Absolutno

Libůstka, co vám pomůže šifrovat a rozšifrovat cokoliv od morseovky přes semaforovou abecedu po různé šifry z číselných řad. Prostě poňuchňání pro skauty a pro hračičky.


Android / zdarma (nákupy v aplikaci)

Sky Map

Stačí namířit telefon na oblohu a na displeji se objeví souhvězdí, planety a další objekty. Jejich zobrazení lze různě zapínat a vypínat a aplikace má i speciální noční režim. Takže prostě konečně rozeznáte všechna souhvězdí. Pro iPhony existuje podobná aplikace Sky Walk, která vám udělá i horoskop.


Android / zdarma

 

Záchranka

Záchranka je oficiální aplikace české zdravotnické záchranné služby a jako taková obsahuje řadu užitečných informací. Třeba jak někomu rychle dát první pomoc. A navíc s ní snadno přivoláte záchranku pomocí GPS.


Android, iOS / zdarma

 

Google Translate

Velmi schopná překladatelská aplikace se pořád učí nové jazyky, dnes už jich podporuje přes stovku. V některých dovede fungovat i off-line a specialitou je možnost přeložit text pouhým namířením fotoaparátu mobilu na něj.


Android, iOS / zdarma

 

Meteor

Meteor je oficiální aplikace meteoradaru Českého hydrometeorologického ústavu. Ukazuje tedy aktuální stav pohybu srážkové oblačnosti a předpověď na zhruba hodinu dopředu. Podobně praktickou appkou je taky Aladin nebo Yr, který provozují velmi šikovní norští meteorologové a díky své přesnosti si získává spoustu nadšených uživatelů i u nás.


Android, iOS / zdarma

 

PackPoint 

Balení věcí na cesty je náročná činnost, kterou má rád málokdo. Kolik triček si mám vzít? Jsou lepší kraťasy, nebo dlouhé kalhoty? Lyžařské, či sluneční brýle? Když se nemůžete rozhodnout, pořiďte si PackPoint. Stačí zadat místo, kam se vydáváte, čas a aktivity, jež tam budete provozovat. Obratem dostanete seznam věcí, které s sebou budete potřebovat, a to podle předpovědi počasí, lokality a tak dál. 


Android, iOS / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

TripAdvisor

Na cestách po světě se lze pomocí mobilu dozvědět celou řadu informací. Aplikace TripAdvisor je jednou z nejpopulárnějších cestovatelských aplikací s databází s popisem řady historických míst nebo s tipy na aktivity a restaurace v lokalitě. Speciálně pro české turisty pak funguje aplikace Mobilní Turista TvM (jen pro Android).


Android, iOS / zdarma

 

Klíč k památkám

Jakousi oficiální databází českých památek je aplikace Národního památkového ústavu nazvaná Klíč k památkám. Obsahuje popis památek včetně detailů o jejich historii, nechybí zajímavosti nebo třeba pozvánky na kulturní akce v památkových objektech. A samozřejmě základní údaje jako otevírací doby.


Android, iOS / zdarma

 

Movieloci

Někdo loví souhvězdí na obloze, někdo jde po stopách hvězd filmových. Aplikace Filmová místa (na iOS Movieloci) je databází míst, kde se natáčely různé filmy. Aplikace zobrazuje místa v mapě, kterou lze procházet, a samozřejmostí jsou základní informace o natáčených filmech včetně hereckého obsazení.


Android, iOS / zdarma

 

Peak

Aplikace Peak je určena pro trénink mozku, a to v oblastech paměti, jazyka, duševního stavu i pozornosti. Obsahuje přes 35 miniher, které mají pomoci zlepšit schopnosti uživatele využít jím mozek na maximum. Aplikace uživatele nabádá ke každodennímu tréninku a vyhodnocuje postup.


Android, iOS / zdarma (nákupy v aplikaci)

Elevate

K tréninku mozku je určena i aplikace Elevate, opět za pomoci více než 30 malých her pomáhá zlepšit různé oblasti mozkové činnosti, trochu více se však soustředí na využití angličtiny. Umí potrénovat například i matematické dovednosti. A kdybyste už měli Elevate dost, pořiďte si třeba aplikace Lumosity nebo Braingle či Fit Brains Trainer. Všechny vás zabaví na hodně dlouho.


Android, iOS / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Personal Zen

Aplikace (nebo spíš malá hra) Personal Zen slouží k velmi neobvyklému tréninku, snaží se totiž uživatele „vycvičit“ k optimističtějšímu vnímání světa. Aplikace si klade za úkol snížit míru stresu a úzkosti, kterou uživatel pociťuje.


iOS / zdarma

 

edX

Na smartphonu lze prohlubovat i celé obecnější vzdělávání. Aplikace edX umožní uživateli zapsat se do některého ze stovek profesionálních vzdělávacích kurzů z dílen světových univerzit a dalších institucí. Certifikáty o absolvování jsou samozřejmostí, většina kurzů je zdarma.


Android, iOS / zdarma

 

Coursera

Konkurencí edXu je Coursera, která rovněž nabízí kurzy v mnoha oblastech zcela zdarma. Opět je často zaštiťují přední světové univerzity. Kurzů je přes dva tisíce a uživatelé mohou v jejich rámci studovat i určitou specializaci, za takové cílené vzdělávání je ovšem nutno platit.


Android, iOS / zdarma

 

Fyzika ve škole

Středoškolská fyzika je pro nejednoho studenta oříškem, tahle appka s kolekcí základních animací týkajících se středoškolské látky ale pomůže s jejím pochopením. Nebo třeba s oživením zapomenutých znalostí.


Android, iOS / zdarma

 

Rube's Lab – Physics Puzzle

Když už jsme u té fyziky, její znalosti, stejně jako náš mozek, mohou trénovat i některé hry. Pamětníci si vzpomenou na skvělou sérii fyzikálních puzzle The Incredible Machine, na mobilech je alternativou Rube's Lab.


Android, iOS (pro Android zdarma s nákupy v aplikaci, pro iOS
za 29 Kč)

 

Šachy – Hraj a uč se

Šachy jsou jednou z her, které dovedou náš mozek potrápit opravdu pořádně. Aplikace s anglickým názvem Chess – Play & Learn dovede uživatelovy šachové schopnosti za pomoci různých úkolů a ukázkových situací vylepšit. Nechybějí ani videonávody.


Android, iOS / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Memrise: Learn a new language

Aplikací určenou ke studiu cizích jazyků je kromě známého Duolinga třeba Memrise. Uživatelé se znalostí angličtiny se v ní mohou učit francouzsky, španělsky, korejsky, japonsky, čínsky, italsky, německy, portugalsky, rusky, dánsky, švédsky, polsky, norsky, turecky či arabsky. K dispozici jsou i videa s rodilými mluvčími.


Android, iOS / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Nauč se programovat

Chcete aplikace v mobilních telefonech nejen využívat, ale někdy v budoucnu třeba i vytvářet? Pomoci v tom může aplikace Nauč se programovat, která je jakousi pomůckou pro začínající programátory s alespoň nějakou znalostí některého z podporovaných jazyků.


Android / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Autoškola 2017

Projít autoškolou může být fuška. Naštěstí existuje celá řada aplikací, které uchazeče připraví na testy, dovolí mu nastudovat dopravní značky i  základy teorie. Takovou je třeba i Autoškola 2017.


Android / zdarma (verze Prémium
za 49 korun)

 

Aplikace na houby

Česká Aplikace na houby je další alternativou pro houbaře. Umožní houby poznávat i podle různých skupin znaků, nejen vizuálním porovnáváním. No a kdybyste si přece jenom nebyli jistí, najdete ještě jednu podobnou aplikaci, která se jmenuje Atlas hub
a je i pro iPhony.


Android / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Co to tu kvete?

Další z atlasů do chytrého telefonu se věnuje květinám. Ve čtyřech krocích umožní aplikace Co to tu kvete? snadno poznat spousty květin a nabídne o nich detailní informace. Za rozsáhlejší databázi i rozšířené funkce se připlácí.


Android / Zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Yousician

Tahle appka si klade za cíl naučit uživatele hře na hudební nástroje. Konkrétně jde o hru na klavír, kytaru, basu nebo ukulele. Uživatele provede hrou od samého začátku, od prvních krůčků až ke skutečné hře.


Android, iOS / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Shazam

Zjistit, která se to právě z rádia line písnička, je hlavní úkol aplikace Shazam. Existuje k ní i řada konkurenčních alternativ, všechny ale fungují stejně jednoduše: stačí spustit, nechat aplikaci poslouchat a pak doufat, že song je v databázi. Většinou tam fakt je.


Android, iOS / zdarma

Logopedie

Název aplikace je dostatečně výmluvný. Appka pomáhá s procvičováním správné výslovnosti českých hlásek ve slovech a větách. Je určena především rodičům s dětmi, které navštěvují logopedickou ordinaci.


Android, iOS (pro Android zdarma s nákupy v aplikaci, pro iOS 89 Kč)

 

Česká gramatika

Aplikace Česká gramatika obsahuje rozsáhlé testy na procvičování českého pravopisu. Pomůže nejen s přípravou do školy a třeba k maturitě, ale také k osvěžení některých znalostí jazyka u uživatelů, kteří již mají školní docházku dávno za sebou.


Android / zdarma (nákupy v aplikaci)

 

Poučky z českého pravopisu

Každý z nás občas zapochybuje, jaké se ve slově píše i/y, zda na začátek slova hodit s, nebo z. Pomocník pro tyto situace je aplikace Poučky z českého pravopisu. Najdete zde vše od koncovek po shodu podmětu s přísudkem.


Android / zdarma 

 

Dinosauří řev

Vědecky pochybná, ale o to zábavnější aplikace, kde kliknete na dinosaura a ozve se zvuk, který vydával. Vybírat můžete z několika desítek zvířat a určitě objevíte druhy, jež jste z Jurských parků neznali. Ideální pro noční strašení lidí a paleontologické debaty u piva. 


Android, iOS / zdarma

AddThis
0 comments

Přílohy

Škola appkou

Po sociálních sítích v posledních dnech běhá hezké video z jedné čínské školy, která vyhlásila absolutní zákaz mobilních telefonů. Každý školák, který je s ním ve třídě přistižen, musí napochodovat na stupínek a před zraky spolužáků ho vhodit do kyblíku s vodou. Jsou u toho emoce, slzy, skřípění zubů a spousta škodolibého přitakávání v diskusích. Mobily jsou přece zlo, ze kterého děti hloupnou, zapomínají, jak skákat panáka, počítat velkou násobilku, a ve škole nemají co dělat. Nebo že by měly?

Přílohy

Externí mozek

Máme v něm uložené všechno. Kontakty na lidi, fotky, co si chceme pamatovat, i hudbu, kterou posloucháme. Mobil se stal naším záložním mozkem. Navíc si díky němu tuníme vlastní schopnosti třeba pro školu.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+