Sporák

Karbanátky paní nadlesní

Že jsou karboše moc obyčejné? Pak zkuste tyhle ze zvěřiny, a hlavně do nich nezapomeňte přihodit houby. Vytáhněte honem mlýnek na maso, ať se do nich můžete zakousnout. My jsme se o poslední sousto poprali. Fakt.
AddThis
09_17-2017_cilichilli-Rodice_k_tabuli-Sporák_3B

• Děláme houby

Cibuli, očištěné houby a slaninu nakrájejte na kostičky a orestujte na oleji. Můžete přidat stroužek česneku (ale menší, aby nepřebil vůni hub) a zjemnit kapkou smetany. Dochuťte kořením na zvěřinu, solí, pepřem a můžete přidat i hrst nasekané petrželky. Pak nechte směs vychladnout.

09_17-2017_cilichilli-Rodice_k_tabuli-Sporák_4B

•• Mícháme všechno

Umelte si maso a ochuťte je dvěma špetkami soli, pepřem, polévkovou lžící koření na zvěřinu, lžící worcestrovky a třemi špetkami drceného kmínu. Pak do směsi přimíchejte jedno celé vejce a dva žloutky, strouhanku (zhruba tři hrsti, aby hmota držela pohromadě), vychladlou houbovou směs a ručně to všechno prohněťte.
09_17-2017_cilichilli-Rodice_k_tabuli-Sporák_6B

••• balíme a smažíme

Z masové směsi udělejte koule tak akorát do dlaně a lehce je splácněte. Výsledné placičky obalte v trojobalu (klasicky mouka-vejce-strouhanka) a dozlatova smažte na rozpáleném oleji. Když si k nim osmahnete předvařené brambůrky ve slupce s rozmarýnem a lehce je osolíte, máte véču hotovou.

* TIP

Ke zvěřině patří brusinky a ke karbošům v některých domácnostech majolka. Zkuste tyhle dvě ingredience smíchat. Přidejte sůl, pepř, kapku worcestrovky, koňaku a máte výtečný kompromis, který hodně rychle mizí z omáčníku.
AddThis
0 comments

Fenomén

Filmové paralelní vesmíry

Ponořte se s námi do filmového vesmíru. Je možná ještě hlubší než ten normální, kterému stejně nikdo nerozumí.

Remix

Pokec se smrtí a jiné obrázky

Věci, které jsme objevili a které stojí za to v září vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo třeba objet.

Podobné články: Sporák

2018 | 8 | Chodiči

Uplácejte si tortilly

Tradiční mexická kuchyně je rychlá, úsporná (tedy používá minimum surovin), často bezlepková a nepohrdnou jí ani vegani. Pro mexické ingredience už navíc nemusíte chodit daleko, seženete je na internetu i ve větších sámoškách. My jsme byli nadšení z tzv. sopes, minitortillek se vším možným dobrým, které si náš hostitel Eduardo dělává k snídani. Mrkněte na jeho umění v kuchyni. Nebo kuchyni v umění? Eduardo je totiž umělec.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Ogórkowa sezóna

Žádné pirohy ani bigos… Když jsem se našeho polského hostitele ptala, co z jejich rodinné kuchařky nám uvaří, vytáhl z lednice sklenici okurek. Pokud prý chceme ochutnat něco, co se jí v mnoha polských domácnostech, ale není to tak světoznámé jako třeba žurek, pak je to jednoznačně „zupa“ z kvašáků. Polévky jsou v Polsku totiž hodně oblíbené – zasytí, vydrží a skoro nic nestojí. Pokud si ji tedy neuděláte stejně vydatnou, jak tomu bylo u nás.

2018 | 5 | Ti druzí

Tohle zelí je maso

Tentokrát jsme se nechali pozvat do česko-srbského ráje kulinářského umění. Láska k jídlu je u Rada a Tomáše vidět v každém koutě bytu. Dokonce i na záchodě. Tam si můžete číst recepty. Už jen sledovat tenhle pár vařit je zážitek. Hlad a chuť zabořit se vidličkou do srbské sarmy, zelných závitků s mletým masem, se zvyšuje s každým poodkrytím pokličky. Přípravu máte cobydup, na výsledek si ale chvíli musíte počkat – stojí to za to!
Google+