Téma

Není tam Lenin

Rodiče už kdysi do školy chodili. Takže mají srovnání. A proto jsme se dnešních čtyřicátníků zeptali, čím se liší škola, do které chodí jejich děti, od té, do které chodili oni.

AddThis

Jediná změna, která nastala, je ta, že za mých let drželi rodiče při sobě a při škole. Dneska tlačí brutálně za své děti – proti škole, proti všem. Kompletně poztráceli objektivní pohled na své vlastní potomky.

– Aleš

V Jeseníkách je krásně, ale daleko. A proto otevření Montessori třídy při základní škole ve vesnici Vápenná považuju za malý zázrak. Navíc se nám podařilo do téhle třídy udat naši snivou, hravou, zvědavou holku Marju, které se v klasické základní škole opravdu nedařilo. Co víc si přát? Chtějte to, vidět svoje děcko, kterak objímá školní zeď a pláče, že opravdu nechce jít na prázdniny a že škola končí! A přitom jen stačí dát mu na výběr, co zrovna chce dělat, čím se chce zabývat, posílit jeho sebevědomí tam, kde si je jisté v kramflecích, ale i tam, kde si jisté není... Hledat talent a na něm stavět, neporovnávat, nekřičet... Nejsem žádný odborník na Montessori pedagogiku, ale nám ten směr přinesl do rodinného života klid a mír, tak se té paní Montessori klaním. 

– Eleni

Určitě se liší tím, že ta dnešní je bez politických tlaků. Nastupovala jsem do školy v roce ’78, takže si to dobře pamatuju.

– Olga

Podle mě se moc nezměnilo, učení, učení, stres, učení. Pořád se hodně píše a málo mluví. Já už bych tam nechodila ani za nic.

– Petra

 

Kromě slova „škola“ je waldorfská škola jiná snad ve všem. Vítám hlavně absenci domácích úkolů a začátky v 9 ráno. Dřívější považuju za psychické týrání všech zúčastněných.

– Ivan

 

Naše děti chodí do církevní školy, takže se v ní mimo jiné modlí. Začínají v 8.30 místo v 8.00 a taky tam nezvoní, ale učitel prostě přijde do hodiny. Děti mnohem míň sedí v lavicích po dvou. Často jsou třeba do kruhu nebo ve skupinkách. Hodně se dbá na vztahy a výrazně míň se soutěží. Jo a naše škola se vydatně snaží propojovat rodiče, pořádá spousty akcí, setkání tatínků, maminek, společné grilování, maškarní plesy a tak.

– Štefan

Jiná je společenská situace. Školy jsou odrazem společnosti. Jsou více jiné navzájem než byly. Technologie jsou jiné. To se promítá i do škol, které se s tím snaží nějak vyrovnat, třeba i potřebou je vytěsnit. Jiná je škola v tom, že neví, jaké zadání má vlastně plnit. V roce 1983 to bylo mnohem jasnější. Jiná je v obsahu i způsobu a vzdělávání, ale pro někoho překvapivě málo. Jiná je ve významu, který má. Mít školu mělo větší váhu tehdy než dnes.

– Bohumil

V té dnešní není Lenin. Ale to jeho zatrolený heslo tam i přes odstranění busty zůstalo.

– Radek

Mám dojem, že škola mých dětí (běžná státní ZŠ) poskytuje víc základní psychologické bezpečnosti – způsob, jakým učitelé komunikují s dětmi, se už dnes považuje za součást její kvality. Za dob, kdy jsme o přestávce chodili po chodbě dokolečka, by otázka po základním respektu k dítěti zněla absurdně. Běžněji než dřív se pracuje se šikanou, vídám kvalitní preventivní programy (vztahy ve třídě, kyberšikana, drogy). Kvalita výuky je v mnoha ohledech vyšší. To vše je ale možné jen za velkých kompromisů a opuštění ideje, že moje dítě bude ve škole současně stále šťastné, nikdo mu nikdy neukřivdí, klasifikace bude vždy spravedlivá, bude vždy rozumět látce do hloubky, nikdy nebude muset memorovat a v jídelně se neobjeví ochucovadlo.

– Veronika

AddThis
0 comments

Téma

Asi jsme vystresovanější

Rodiče dnešních školáků nám řekli, v čem se jako tátové a mámy liší od svých vlastních tátů a mámů.

Téma

Co stojí škola zdarma

Naše školství je sice oficiálně bezplatné, ale každý rodič ví, že do své ratolesti nasype každý školní rok pěkných pár chechtáků.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+