Remix

Jak zabalit hudbu

Mrkněte do našeho kulturního přehledu toho, co byste mohli zkusit. Třeba projet instagram nejvíc sexy doktorovi planety, stáhnout si nový seriál nebo skočit na výstavu koček.

  • Text: Michal Pařízek, Markéta Bajerová, Helena Suchá, Štefan Švec
  • Foto: rchív, @doctor.mike, www.badjeffs.cz, www.prahaneznama.cz
AddThis

Špionáž u berlínských hipstrů

Vedle letošních seriálových hitů Westworld a Pustina rozhodně stojí za pozornost špionážní seriál Berlínská mise, ve kterém americký agent přijíždí do hipsterského Berlína odhalit veřejně známého whistleblowera, který stojí za únikem tajných informací CIA. Napětí hnedle za humny! 


Berlínská mise, USA/Německo, 2016, HBO

Sexy doktor

Dámy, jestli máte rády medicínu, rozhodně oceníte instagramový účet oficiálně nejpřitažlivějšího doktora planety. Dr. Mike nejen že rád posiluje a tráví volný čas se svým huskym, ale taky pomáhá potřebným a na svém profilu bojuje proti rakovině. Prostě neodolatelný zabiják času na „sockách“, kterému propadly přes dva miliony lidí.


@doctor.mike, Instagram

Ondřej Štindl – K hranici

„Stěpan odtrhl láhev od rtů a čekal, jakou další moudrost si vyslechne. Gerhard ale zase otupěle zíral do pomalu vyhasínajícího ohně. Nejistou rukou se k němu natáhl, vybral z ohniště kus dřeva, na jednom konci se ho plameny netkly, druhý červeně žhnul. Gerhard ten úkaz chvilku se zájmem studoval, maloval do vzduchu doutnajícím dřevem roztřesené obrazce. Nějak ho to ale neuspokojovalo. Odfoukl ze žhavého konce nečistotu, ještě jednou si ho změřil a přitiskl na hřbet levačky. Nehnul ani brvou, to se musí nechat, snad jenom kůže v obličeji mu zbělela ještě o trochu víc. Stěpan zaslechl drobný sykot a vdechl závan nepříjemného a známého pachu. Gerhard sevřel rty o něco pevněji a hodil klacek zpátky do ohně, dal si záležet, aby ten pohyb nebyl uspěchaný. Studoval ošklivou ránu na hřbetu ruky, trefil ji pěkně doprostředka. Nejdůležitější je přesnost.“ 


Ondřej Štindl: K hranici, Argo, 400 stran

Rozverní divočáci

Americká čtveřice Deerhoof ve své hudbě spojuje punkovou zuřivost, lahůdkový experiment a kulišárny jako od Franka Zappy, ale jejich hlavním heslem je zábava a radost. Do Prahy přijedou se stále ještě aktuálním albem La Isla Bonita a rozehráni z nedávného společného turné s Red Hot Chili Peppers. „Jejich publikum nás skutečně nenávidělo,“ nechal se v minulých týdnech slyšet bubeník Greg Saunier a tohle tvrzení může být vlastně pozvánkou.


Deerhoof, Underdogs' Ballroom & Bar, Praha, 31. 1., hosté OTK, India

Zen a krásné drobnosti

Promo materiály hovoří o vítězstvích a porážkách všedního dne, ovšem pravda je, že každý, kdo od snímku Paterson očekává byť jen pouhý náznak akce, odejde zákonitě zklamán. Kouzlo pomalu plynoucí rapsodie tkví úplně v něčem jiném, požitek ze sledování řidiče autobusu, který miluje svou hekticky aktivní ženu a ve volných chvílích, nejen na zastávkách, píše básně, má atributy až jakési zenové zkušenosti. Krása tkví v drobnostech, nechybí klasicky „jarmuschovské“ podivnosti ani fantasticky natočené scény z baru a nakonec přijde Japonec. O to větší škoda je, že se do českých kin nepovedlo přivést jeho další čerstvý snímek Gimme Danger, šťavnatý dokument věnovaný zkažené mršině nechvalně pověstné skupiny The Stooges.


Paterson, Jim Jarmusch, 113 minut, Aerofilms 

Kočičí výstava

Pokud budete mít volnou neděli, skočte se zabavit do pražského Toulcova dvora. Kromě toho, že úspěšně ukonejšíte svoje děti a dáte si dobroty, můžete si domů odvézt čičinu z umisťovací výstavy dobříňského útulku nebo se aspoň pomazlit a přispět na dobrou věc.


4. umisťovací výstava koček bez domova 8. 1., 11–18 hod., Toulcův dvůr, Praha 10 

Snídaňový ráj

Brno je hlavním městem kaváren, ale snídaně jsou samostatnou disciplínou, ve které zdaleka ne každá uspěje. Ostatně vůbec snídaňová kultura se u nás moc nepěstuje, a když, tak pouze do jedenácti. Což je škoda. O to větší překvapení čeká návštěvníka Café Placzek v Minoritské ulici v centru Brna, která nabízí tak fantastické snídaňové menu, že by člověk začínal den nejraději na několikrát. U sendvičů, palačinek nebo vajíček na desítky způsobů to všechno teprve začíná, nechybí domácí pečivo, vlastní dezerty, ale také bezlepkové nebo celozrnné varianty všeho možného a samozřejmě skvělá káva. Na kocovinu doporučujeme čerstvou grepovou šťávu, ta vám může snadno zachránit život.


Café Placzek, Minoritská 470/4, Brno,
 

Nic špatného od Bad Jeff’s

Když na pořádnou ameriku, tak jedině do pražské Americké. V restauraci Bad Jeff’s vás ohromí tradiční americké speciality netradičních chutí a ingrediencí, jako jsou třeba preclíkové krutony v salátu, chilli v jablečném koláči nebo fenyklový coleslaw k echt žebrům. 


Bad Jeff’s, Americká 32, Praha 2 

Jak zabalit hudbu

Obaly elpíček jsou už dávno samostatným uměleckým žánrem. Total Records – velkolepá výstava, umístěná až téměř do konce dubna v berlínské galerii C/O Berlin, shromažďuje slavné, kultovní, extrovertní a vůbec všelijak zajímavé obaly alb, vzácné picture disky a další memorabilie. Hluboká popkulturní sonda vrtá i do ostatních uměleckých oborů, zdaleka nejde „jen“ o hudební balení. 


Total Records, galerie C/O, Berlín, do 23. 4., 

Kytara bez knedlíků

Tak nějak nenápadně nám tady dozrála nová generace kytarových kapel, které nechybí nadhled a která naopak zcela postrádá knedlíkovitost domácího bigbítu. Pražská trojice Role o sobě říká, že s devadesátými léty nemá nic společného, a hoši mají úplnou pravdu – vzhledem k cyklům, ve kterých se hudební scéna motá, najdeme v jejich zvuku spíše ozvěny dekády předchozí. Ale pozor, žádná nostalgie! Role stojí pevně rozkročeni v současnosti, výtečné texty doplňuje uvolněná atmosféra a světově vzdušný zvuk.


Role

Praha, jak ji neznáte

Můžete být rodilý Pražák, a stejně nebudete všechna zajímavá zákoutí matky měst znát. Takže aby vaše procházky za něco stály, Petr Ryska knižně vydal svoje úspěšné tipy na netradiční výlety do zákoutí bez turistů.


Petr Ryska: Praha neznámá, Grada 2016, 232 stran

Rudo jak bota

Těžko říct, která slova tenhle komiks popíšou nejlíp: chytrý, vtipný, originální... ani jedno z toho nestačí. Rudo nabízí fantasticky černý humor bez jediné kapky krve, ironii ostrou jako břitva a k tomu českou a slovenskou současnost. Najděte si ho na Facebooku, kde je slovensky, nebo si ho pořiďte v knížce přeložený do češtiny.


Daniel Majling: Rudo, Labyrint, 250 stran

AddThis
0 comments

Sporák

Koňáček do ledvinek

Tohle je jedno z jídel, kterým u mnohých z nás zkazila pověst školní jídelna. Neprávem. Ledvinky jsou lahůdka, zvláště pak ty mladé telecí, které navíc máma Iva vylepšila kapkou koňaku.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+