Téma

PF 2007

„2005 sláva, začal věk robotů. 2006 práce začla jít bez potu,“ zpíval v roce 1988 Dalibor Janda. O tom, co se bude dít v roce 2007, už vizionářský song Všechno na Mars nemluví, ale naznačuje jakýsi strašlivý konflikt mezi lidmi a roboty, kteří nás chtějí vystřelit do vesmíru. Můžeme se mu smát, ale přiznejme si – sami víme houby, co se bude dít dejme tomu za deset let. Vlastně víme houby i o tom, co se dělo před deseti lety.
AddThis

Schválně se teď zkuste vykašlat na novoroční předsevzetí a ohlédnout se směrem vzad. Vzpomenete si, co jste dělali před deseti lety? Nevzpomenete, že ne? A nezkoušejte to svádět na to, že rok 2007 byl naprostá nuda, kdy se lautr nic nestalo. Tenhle opomíjený outsider 21. století je naopak rokem, kdy se přepisovaly dějiny. Vezměte si, že jsme tehdy právě vstupovali do Schengenu. Že jsme věřili hypotékám a neotřesitelnosti finančních trhů. Netušili jsme, co to je Anonymous nebo proč by měl někdo okupovat Wall Street. Vypadalo to, že se války na Středním východě chýlí ke konci, a že se něco děje na Ukrajině, jsme moc nevnímali. Občas jsme zpozorněli, třeba když se začalo proslýchat, že na prezidenta USA hodlá kandidovat nějaký mladý Afroameričan. Kde a s kým bychom ale takové zprávy probírali? Facebook nedávno opustil univerzitní prostředí, Twitter měl jeden rok, nikdo nevěděl, co je to hashtag, a na diskusních fórech na Okounu se probírala spousta jiných a daleko zajímavějších záležitostí. Třeba jestli budou ty nové Visty padat stejně jako XPéčka. Jak se Steve Jobs zbláznil, když se nám snaží prodat telefon bez tlačítek. Nebo jestli je Brumbál fakt gay a co teď budeme číst, když vyšel poslední díl Harryho Pottera. A prorazí teď česká muzika konečně do světa, když ta Markéta Irglová vyhrála Oscara a děcka v SuperStar tak krásně zpívají, a dokonce anglicky?

Podívat se o deset let zpátky je zvláštní zážitek. Člověku to připomene, že by si měl dávat majzla na to, co se kolem něj děje. Jinak by totiž mohl propásnout možnost stát se svědkem něčeho zásadního. Například se proslýchá, že v roce 2007 byl na vltavském břehu spatřen zarostlý chlapík v ošoupané flanelce, jak zírá zasněně do dáli. Tenkrát jsme ho považovali za normálního bezďáka, a přitom to mohl být praotec hipstr snící o náplavce, jejíž sláva se Krymské bude dotýkat.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

V dalším Rozjezdu se nedozvíte nic, co by stálo za řeč.

Téma

Co se stane u nás

Škoda Roomster vyhrává cenu za automobil roku, rozohní nás výstava Bodies a hádáme se o radar...

Podobné články: Téma

2017 | 5 | Harddiskobolos

Clicky místo kliků

„Neseď už u toho kompjůtru a mazej se proběhnout ven.“ Tuhle větu zaslechlo snad každé dítě vyrůstající v době počítačové. Rodiče to mysleli dobře, protože jak známo, pohyb na čerstvém vzduchu je půl zdraví, a když v něm dítko nalezne zalíbení, existuje i šance, že coby profesionální sportovec někdy v budoucnu zajistí rodinu. Než ale začnete nahánět svou ratolest v pět ráno do vymrzlé lední haly, tak zpomalte. Možná že byste ho radši měli nechat v klidu pařit gamesy.

2017 | 5 | Harddiskobolos

Kolik máš APM?

Deset hodin denně, šest dní v týdnu - tak vypadá trénink špičkových e-sportovců.

2017 | 5 | Harddiskobolos

Jak vydělat na e-sportech

Hrajete gamesy a chcete, aby vám to hodilo nějakou tu kačku? Tak mrkněte na náš návod, jak se toho zhostit.
COOKIES
Google+