Téma

PF 2007

„2005 sláva, začal věk robotů. 2006 práce začla jít bez potu,“ zpíval v roce 1988 Dalibor Janda. O tom, co se bude dít v roce 2007, už vizionářský song Všechno na Mars nemluví, ale naznačuje jakýsi strašlivý konflikt mezi lidmi a roboty, kteří nás chtějí vystřelit do vesmíru. Můžeme se mu smát, ale přiznejme si – sami víme houby, co se bude dít dejme tomu za deset let. Vlastně víme houby i o tom, co se dělo před deseti lety.
AddThis

Schválně se teď zkuste vykašlat na novoroční předsevzetí a ohlédnout se směrem vzad. Vzpomenete si, co jste dělali před deseti lety? Nevzpomenete, že ne? A nezkoušejte to svádět na to, že rok 2007 byl naprostá nuda, kdy se lautr nic nestalo. Tenhle opomíjený outsider 21. století je naopak rokem, kdy se přepisovaly dějiny. Vezměte si, že jsme tehdy právě vstupovali do Schengenu. Že jsme věřili hypotékám a neotřesitelnosti finančních trhů. Netušili jsme, co to je Anonymous nebo proč by měl někdo okupovat Wall Street. Vypadalo to, že se války na Středním východě chýlí ke konci, a že se něco děje na Ukrajině, jsme moc nevnímali. Občas jsme zpozorněli, třeba když se začalo proslýchat, že na prezidenta USA hodlá kandidovat nějaký mladý Afroameričan. Kde a s kým bychom ale takové zprávy probírali? Facebook nedávno opustil univerzitní prostředí, Twitter měl jeden rok, nikdo nevěděl, co je to hashtag, a na diskusních fórech na Okounu se probírala spousta jiných a daleko zajímavějších záležitostí. Třeba jestli budou ty nové Visty padat stejně jako XPéčka. Jak se Steve Jobs zbláznil, když se nám snaží prodat telefon bez tlačítek. Nebo jestli je Brumbál fakt gay a co teď budeme číst, když vyšel poslední díl Harryho Pottera. A prorazí teď česká muzika konečně do světa, když ta Markéta Irglová vyhrála Oscara a děcka v SuperStar tak krásně zpívají, a dokonce anglicky?

Podívat se o deset let zpátky je zvláštní zážitek. Člověku to připomene, že by si měl dávat majzla na to, co se kolem něj děje. Jinak by totiž mohl propásnout možnost stát se svědkem něčeho zásadního. Například se proslýchá, že v roce 2007 byl na vltavském břehu spatřen zarostlý chlapík v ošoupané flanelce, jak zírá zasněně do dáli. Tenkrát jsme ho považovali za normálního bezďáka, a přitom to mohl být praotec hipstr snící o náplavce, jejíž sláva se Krymské bude dotýkat.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

V dalším Rozjezdu se nedozvíte nic, co by stálo za řeč.

Téma

Co se stane u nás

Škoda Roomster vyhrává cenu za automobil roku, rozohní nás výstava Bodies a hádáme se o radar...

Podobné články: Téma

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Čeká nás robotopie

Vzestup myslících strojů bude buď nejlepší, nebo nejhorší věc, která se lidstvu přihodí, říká Stephen Hawking.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Budou roboti makat za nás?

Kdybyste se měli rozhodnout, jestli zaměstnáte člověka, nebo na jeho místo posadíte robota, kterou možnost byste zvolili? Robota, že ano? Nebojte, v roli zrádců lidské rasy nejste sami. S výhodami zaměstnávání robotů se totiž dá těžko polemizovat. Pracují přesně, rychle, nechodí na záchod ani na cigáro a neotravují s dovolenou.

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Nové verze zábavy

Víc než polovina mileniálů se v průzkumech vyjádřila, že před televizí dává přednost YouTube. Kromě kanálů se přitom mění i samotná zábava. V budoucnosti ji budou mít v rukách a hlavách sami uživatelé. Budou její součástí, budou ji v reálném čase ovlivňovat, vstupovat do ní a prožívat ji všemi smysly. Roboti nám dají čas zábavu si užít, a ještě ji sami připraví.
COOKIES
Google+