Remix

Shame nejsou ostuda

I v lednu máte kam jít, co zhlédnout a co si přečíst. Abyste nemuseli dělat složitý kulturní výběr, dali jsme si s ním práci za vás. Takže co za to stojí?

AddThis

Shame nejsou ostuda

Oblíbená hra ostrovních hudebních novinářů „Hledáme nejlepší mladou kapelu Británie“ má další pokračování. Jiholondýnská pětice Shame, tvořená dvacetiletými spolužáky, navazuje na Gang of Four, The Fall nebo Sleaford Mods. Není to žádná revoluce, jen evoluce v mimořádně žhavém a hitovém balení. Ale pokud zoufale čekáte na to, co na ostrovech uměli vždycky, tedy skloubit jasný názor s citem pro hit a uměním napsat jednoduchou tříakordovku, která vás rozhoupe, dejte jim šanci. Songs of Praise, debut Shame, vychází 12. ledna. Spousta energie, punkové riffy a hubatý zpěvák. První velká deska roku 2018?


Shame: Songs of Praise

Sýček z jihu

Na jihu Čech se zrodil Sýček, kapela, která stojí za pozornost. Klíčová slova jsou garáž, psychedelie, noise. Nedávno vydali první album, nazvané lakonicky I. Nahrával Hromi (Five Seconds to Leave), masteroval David Zeman (Kalle). Málokdy se domácím psychedelikům povedlo na nahrávku tak věrně přenést koncertní energii, zvlášť v případě debutu. 


Sýček: I.

Pohov v Luníkově

Hledáte kousek venkova a navrch kousek od Prahy? Zajeďte o víkendu na statek Luníkov – celý historický objekt stylově zrekonstruovali, vybudovali domácí zahrádku, přidali k tomu dobrou restauraci, stylové apartmány a saunu s vířivkou. Pořádají tu navíc svatby, teambuildingy a semináře o zdravém životním stylu a pěstování rostlin. Nám se tam líbilo i v zimě – je tu klid jak v kostele, hromada knih a her na požádání. Místní svíčkovou doporučujeme.


Statek Luníkov, Luníkov 11, Žižice

Seriál pro autisty

Jestli máte rádi kvalitní seriály z lékařského prostředí tak jako my, rozhodně nepřehlédněte novinku od scenáristy Davida Shorea, který naše životy na léta paralyzoval závislostí na Dr. Housovi. Tentokrát vytvořil příběh mladého geniálního autisty, který se rozhodl být doktorem, což se kolegům z elitního amerického špitálu moc nezamlouvá. Mladému asociálovi tak hází klacky pod nohy, ale ten umí zapeklité případy řešit lépe než oni.


The Good Doctor, stanice ABC, vysílán od září 2017

Paměti, co trhají bránici

Je mu 84 a ještě pořád vede ambulanci na Homolce. Pacienti profesora Josefa Hyánka milují. Tenhle pediatr a biochemik získal několik ocenění, zachránil tisíce dětí a kromě toho je neskutečně vtipný, vitální a má v zásobě tolik historek, že by to vydalo na celou sérii knížek. K naší radosti teď ale vydal aspoň jednu. U jeho popisu rodného Valašska a lékařské praxe nejen na moravských dědinách se dojmete i pobavíte. Nechybí ani historka s Janem Masarykem...


Josef Hyánek: Lépe bych život už znovu neprožil, Galén, 186 stran

Šoubyz ve squatu

Se showcase festivaly, což jsou takové, kde se mladí a nadějní umělci představují odborné i laické veřejnosti, se v posledních letech roztrhl pytel. Původně zajímavý model během několika let vyrostl do vlastního, nyní už poněkud zacykleného odvětví. Ale existují výjimky. Čtvrtý ročník festivalu MENT se uskuteční na přelomu ledna a února ve slovinské Lublani. Skromná akce dokázala během pouhých tří ročníků vzbudit zájem nejen odborníků, ale hlavně místní veřejnosti. Je to tím, že akcentuje domácí hudební scénu a skvěle využívá místní lokace. Konferenční část se odehraje v kulturním centru Kino Šiška, koncertní pak ve známém squatterském komplexu Metelkova. Pozorovat šajby z hudebního byznysu, jak se noří do punkových klubů v někdejších kasárnách plných graffiti, je skutečně zážitek. Za hvězdy jsou letos Young Fathers nebo Algiers, za nás jedou například Manon meurt.


MENT, 31. 1.–2. 2. 2018, Lublaň, Slovinsko

Všechny koncerty světa

Dobře, možná Songkick znáte, pak nečtěte dál. My tuhle aplikaci (a taky webovky) objevili teprve nedávno. Jestli nechcete, aby vám ještě někdy utekl koncert vaší oblíbené kapely nebo lístek na něj, tak přesně tohle potřebujete. Zadáte svoje město a další, do kterých jste ochotni za svými favority dojet, ať už doma, či ve světě, a taky umělce, o které stojíte, a Songkick už je hlídá za vás. O každém koncertě se dozvíte, hned jak bude oznámený, takže vaše šance, že neprošvihnete lístky, se zvyšuje. A pokud jí to dovolíte, aplikace projede i vaše iTunes, Spotify a podobně a nabídne vám zařazení i těch interpretů, na které jste zapomněli. Jak prosté. 


Songkick, iOS, Android, zdarma

Marek Švehla: Magor a jeho doba

„Výtvarníci z Křižovnické školy navíc nad Jirousovými zájmy o rockovou hudbu ohrnovali nos. Plastikům říkali posměšně cvičené opičky, protože se jim zdálo, že dělají vše, co jim jejich vedoucí řekne. Tak doslova to samozřejmě nefungovalo, přinejmenším v hudbě měli hlavní slovo Hlavsa nebo Janíček. Na druhou stranu se u nich těšil Jirous obrovskému respektu, který u křižovníků nacházel v neskonale jemnější, skryté formě. Pro širším vzděláním nepolíbené Plastiky se Jirousovy názory stávaly čímsi jako majákem ukazujícím směr hlavně v umění nebo literatuře. Pro Plastiky navíc pivní debaty křižovníků nebyly snadným prostředím. Univerzitně většinou vzdělaní a věkově starší umělci byli plní ironie a osobité poetiky, v níž nebylo lehké se orientovat. Komu se to nepovedlo, brzy vypadl.“


Marek Švehla: Magor a jeho doba, Torst

Frustrace ještě nikdy nebyla tak zábavná

Jasně, tahová taktická artovka Darkest Dungeon teď bude slavit už dva roky, ale my už to taky ty dva roky hrajem. Zdědit po otci staré panství a pokusit se ho vyčistit od lovecraftovských potvor je totiž pořád stejná zábava jako na začátku, protože to furt nemáme hotový. Je to extrémně těžká, nefér a frustrující hra, na kterou si ale jednou za měsíc vzpomenete a uvaříte na ní dalších deset hodin svého času. Navíc se pořád vydávají nové mody, DLCéčka a dá se hrát skoro na všech platformách, takže… vzhůru do temnot! 


Darkest Dungeon, Android, iOS, Microsoft Windows, Mac OS, Linux, Nintendo Switch, Playstation 4, Playstation Vita

Návrat odnikud

Německý režisér tureckého původu Fatih Akin zazářil snímky jako V červenci, Proti zdi nebo Na druhé straně. V posledních letech se mu ale příliš nedařilo. Novinka Odnikud však znamená návrat v plné síle. Akin se pohybuje v důvěrně známém prostředí turecké menšiny v Německu a téma pravicového extremismu namířeného proti menšinám si říká o pozornost. Famózní režie a vynikající Diane Krugerová, která za roli Katji zaslouženě obdržela Zlatou palmu na loňském festivalu v Cannes, dávají zapomenout na poněkud vyděračskou premisu. Sugestivní a hluboký zážitek, který s vámi zůstane dlouho po odchodu z kina.


Odnikud, Německo/Francie, 106 min. 7,1 Imdb

Víkend u Jestřábů

V jednom z nejromantičtějších zákoutí východních Čech najdete Jestřebí hory, o kterých jste dost možná nikdy neslyšeli, ale rozhodně stojí za to si je projít. A to zvlášť v zimě, kdy jsou místní lesy plné válečného opevnění obzvlášť magické. Ubytování doporučujeme ve vyhlášené radvanické chatě Jestřebí bouda, která je 700 m n. m. a starají se o ni nadšenci z Klubu českých turistů Úpice. Vyspěte se za 220 korun za noc, projděte se na rozhlednu Žaltman a pak si dejte oběd za osmdesát, skvělou domácí medovinu a točeného Krakonoše. 


Jestřebí bouda, Radvanice, okres Trutnov

AddThis
0 comments

Sporák

Turek chytá lilky

Spousta lidí si pod pojmem turecké speciality představí akorát kebab a turecký med. Přitom je kuchyně z Blízkého východu pestřejší než anatolský koberec. S Turkem Bedirem jsme se chvíli vyžívali v lilku. A co nám z toho vyšlo? Turecká kuchyně je jednoduchá, lahodná a dobře stravitelná – vyzkoušejte sami.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+