Téma

Atlas divných spolubydlících

Ano, my víme, že vaši spolubydlící jsou andělé, co vám ráno přinesou snídani do postele, platí za vás nájem a na narozeniny vám uspořádají v bytě koncert Richarda Krajča. Jenže všichni takové štěstí nemají a na privátech se to hemží všelijakou cháskou.

AddThis

Zloděj

Člověk, který sdílení bytu chápe jako sdílení všeho. S klidem vám sežere štrúdl od maminky, vypůjčí si pár stovek z peněženky, co máte schovanou ve stole, a bude bezostyšně flirtovat s kýmkoli, koho si do bytu přivedete. Výčitky ani výhrůžky nezabírají, jediná možnost je všechno zamknout nebo nosit s sebou. A doufat, že kleptománii zaměří na někoho jiného a přinese domů třeba hezký nový televizor. 

Prase

Člověk, který svou pouhou přítomností v bytě způsobuje nekontrolovatelný růst hub v koupelně, srsti v odtokovém kanálku sprchy a slizce nahnědlých skvrn všude jinde. Jeho pokoj je rodištěm lidstvu dosud neznámých substancí a plynů a nádoby ve vaší společné lednici by mohly být z fleku označeny jako biologická zbraň třetího stupně. 

Ti to dám pozdějc

„Hele, tak zaplať nájem tentokrát ty a já ho zaplatím příště, ne? Jo, a mohl bys prosímtě koupit toaleťák a mejdlo? A kilčo bys mi půjčil? Já příští tejden beru, tak ti to pak dám.“ 

Pejskař

Takový ten pocit, když vstáváte v pět ráno a berete cizího psa na procházku, protože by vám jinak zase načural do bot.

 

Tichošlap

Víte, že tu je. Když jste u sebe v pokoji, slyšíte jeho opatrné našlapování v kuchyni. Občas ho dokonce zahlédnete, jak vyplašeně mizí za dveřmi svého pokoje. Není to duch, protože i soužití s opravdovým duchem by vám přinášelo více lidské interakce. Opatrně se ohlédněte. Nestojí vám právě za zády?

Umělec

Pustíte si ho do bytu s tím, že za ním budou chodit modelky. Ve skutečnosti to budou bledé bytosti neurčitého pohlaví, které budou do hluboké noci žvanit v kuchyni, hulit balené cigarety a krást vám jídlo z ledničky. Kromě toho se budete bát uklidit, abyste náhodou nezlikvidovali nějakou uměleckou instalaci. 

Vzkazopis

Když jednoho dne nenajdete na ledničce nalepený pasivně agresivní vzkaz, jdete se potichoučku podívat, jestli váš spolubydlící náhodou nezemřel. 

Slídil

Byl otravný i v dobách předinternetových, kdy za vaší nepřítomnosti prolézal váš pokoj a zkoušel si vaše spodní prádlo. Dnes vám navíc přes sdílenou wifinu šmejdí v počítači a v historii prohlížeče zkoumá, jaké stránky jste sjížděli ve čtyři ráno, když jste přišli z mejdanu. 

Dramatik

Jeho/její život je nekonečnou řadou pohrom a katastrof a vy jste jediný hromosvod a utěšitel, kterému se může svěřit. A to si jako myslíš, že si za to můžu sám/sama? Tak to ti fakt dík. To přesně potřebuju poslouchat, ty necitlivej hajzle!

Žrout

Sorry, já ti to ale říkal. Nic v tý lednici nenechávej, já všechno sežeru. 

DJ

Whooomp, whooomp, umc, umc. Normální lidi platí těžký love, aby ho slyšeli performovat. Umc, umc, whooomp, whooomp. Vy to máte zadarmo. Ve dne i v noci. Whooomp, whoooomp. Umc, Umc.

Hulič

Celkem milý týpek, ale žít s ním je silně aromatická zkušenost a od chvíle, kdy přitáhl do svého pokoje tu divnou bednu, vám podezřele narostly účty za elektřinu. 

Poustevník

Je pořád doma. 365 dní v roce neopustí byt. Pozitivní je, že se většinou zdržuje u sebe v pokoji. A že to bývá většinou ajťák, takže aspoň funguje jako nonstop helpdesk. Proč nonstop? Protože JE FURT DOMA!!!

Exhib

Marně vzpomínáte, kdy jste naposled vkročili do kuchyně, abyste tam nenachytali nahatého spolubydlu, jak v předklonu zkoumá obsah ledničky. Rovněž marně vzpomínáte, kdy jste naposled dostali chuť na vajíčka s klobáskou. 

Obsesivní uklízeč

Že s ním žijete, poznáte ve chvíli, kdy se přistihnete, že snídáte nad dřezem i v práci a začíná vám vonět Domestos.

Dlouho jsem pátral, proč se nám tak často ztrácí z kredence sklenice. Když jsem jednoho dne uklízel a rozhodl se vysmejčit i u spolubydlícího v pokoji, našel jsem jednu sklenici pod jeho postelí. Až po okraj naplněnou močí. 

Hekal

Jedinec, o jehož milostném životě víte tolik podrobností, že vás napadá, jestli náhodou nejedete v nějaké formě švédské trojky.

Někdo, s kým to jiskří

Je hrozně milej. Vždycky, když je vám mizerně, tak si udělá čas a vytáhne vás z chandry. A když přijde z fitka, tak úplně krááásně voní. Proč vám vlastně všichni tvrdí, že začínat si něco se spolubydlícím je cesta do pekel? 

Pařmen

Mít v bytě sem tam večírek je fajn. Když se ale mezery mezi jednotlivými večírky zkracují a pařby se slévají do nekončícího alkoholového oparu, možná vás napadne, že jste radši měli jít přece jen bydlet do toho kamrlíku u sedmdesátileté tetičky, co vám dohazovala maminka.

AddThis
0 comments

Téma

Ti, co s vámi sdílí telku

Pro scenáristy sitkomů není vděčnějšího prostředí než byt, který spolu sdílí nesourodí jedinci. Většina děje se odehrává v jedné místnosti, čímž se šetří rozpočet, všichni protagonisti jsou hezky pohromadě a kvůli jejich povahovým rozdílům mezi nimi vznikají třecí plochy, čímž vzniká humor. Není divu, že dějiny televizní zábavy se spolubydlícími přímo hemží.

Čumenda

STRACH, kam se podíváš

Prádelny, bary, obchody, kavárny, obýváky – svítící televizní obrazovky se zprávami plnými nemocí, terorismu a válek najdete ve Spojených státech doslova na každém kroku. Jakou silou vlastně znepokojivé zprávy působí na lidské podvědomí? Žijí Američané v úzkosti, které nelze uniknout? Stírá kabelovka hranice mezi tím, co je imigrace, co terorismus a co třeba epidemie eboly? Tyhle otázky si položil fotograf Michael P. Amato ve své sérii Fear Culture, USA. Podle něj média vyzdvihují znepokojivé novinky a zahlcují jimi své diváky v rutinním prostředí, ať už jde o vlastní domov, nebo veřejně navštěvovaná místa. Neustále tak zasahují každodenní život lidí skrze zdánlivě neškodnou obrazovku. Podvědomě ovlivňují naše názory a rozhodnutí, což ale za „neškodné“ rozhodně považovat nemůžeme.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+