Téma

Když spolu žijou dědové

Může se zdát, že spolubydlení je doménou studentů a mladších ročníků obecně. Ale není to pravda. Ve světě existuje hned několik modelů spolubydlení, které se týká všech generací. A některé se začínají prosazovat i u nás.
AddThis

Důchodcovské komunity

Nejvíce seniorských komunit funguje v USA, kde se do takzvaných „gated retirement communities“ stěhují lidé na stáří běžně. Areály mají vrátnici s ostrahou, každý člen bydlí v samostatném domě a všichni sdílejí společné centrum, kde je restaurace, sportoviště, bazén, sál pro kulturu a také stálá lékařská ordinace, rehabilitace a další služby. U nás vznikla komunita spolubydlících seniorů ve vesnici Brod nad Dyjí. Tvoří ji malé bezbariérové nízkoenergetické domečky s dispozicemi od garsonky po třípokojový byt, které sdílí venkovní park a záhumenky. V areálu je neustále přítomna hospodyně a správce, který funguje jako „taxikář“ a vozí v případě potřeby obyvatele k lékaři nebo na nákupy. Nedaleký hotel vaří pro zdejší komunitu meníčka. Jelikož jde o nejteplejší místo v republice a nedaleko leží vyhlášená rybářská oblast Mušovských jezer, je o bydlení velký zájem a pravděpodobně bude růst. 

1-2018_cilichilli_Spolubydlici_Tema_5A

Cohousing

Cohousing je forma spolubydlení, ve kterém spolu funguje několik rodin. Každá bydlí ve svém domě, sdílejí společné prostory a starají se o ně, pomáhají si s hlídáním dětí, péčí o seniory, pořádají společné akce. Hodně jich je k nalezení ve Skandinávii, Nizozemsku a Německu. U nás se zatím cohousing příliš neujal a funguje tak jen několik komunit. Například 9 pramenů ve Starém Jičíně, Těšíkovská Bydlina u Olomouce nebo Kmen v Říčanech u Prahy.

Baugruppe

Baugruppe je cohousing v jednom domě, který si jeho obyvatelé navrhli a postavili tak, aby vyhovoval jejich představám a potřebám. Výhodou je finanční úspora, která je v porovnání s vlastním bytem až třetinová, a také fakt, že se komunita spolubydlících na všem podílí. Od hledání místa na stavbu přes zpracování projektu až po samotné bydlení. Většinou také bývají v přibližně stejném věku a mají přibližně stejně staré děti, takže se jejich spolužití samovolně rozrůstá o další generace. První baugruppy začaly vznikat v 60. letech ve Skandinávii, kde se experimentovalo s domy s malými byty sdílejícími kuchyně, společenské prostory a výchovu dětí. V 90. letech se rozrostly do dalších států Evropy a USA a fungovaly hlavně v ekologických komunitách. V současnosti funguje nejvíce baugrupp v Německu a v Dánsku, kde tímto způsobem žijí asi 3 % obyvatel a spolubydlící projekty tvoří až desetinu novostaveb. U nás už v roce 1999 vznikl podobný projekt v Hostivici, kde parta absolventů architektury sdružená kolem Ivo Slamjáka postavila dva bytové domy s malými startovními garsonkami. V současnosti se ve stejné obci plánuje výstavba společného domu komunity kolem architektonické kanceláře baugruppe.cz.
Další by mohly vyrůst v Brně a Žďáru nad Sázavou, kde pro ně chce radnice vyčlenit část rozvojového území. 

Mezigenerační spolubydlení

Se společným bydlením seniorů a mladých lidí experimentuje řada projektů. Třeba nizozemský pečovatelský dům Humanitas nabízí už od roku 2012 část ubytovacích kapacit studentům, kteří zde mohou bydlet zdarma, ale musí minimálně 30 hodin měsíčně věnovat dobrovolnické práci se seniory. Koncept se osvědčil a přejaly ho dva další pečovatelské domy, podobné programy fungují i ve Francii a v USA. V Rakousku zase velmi dobře funguje cohousingová komunita Lebensraum, ve které spolu žijí penzisti s matkami-samoživitelkami. 

JEDEN ČAS JSEM ŽIL SE SPOLUBYDLÍCÍM, KTERÝ BYL POSEDLÝ DRUHOU SVĚTOVOU VÁLKOU A NACISTICKÝM NĚMECKEM. PŘED SPANÍM SI ČETL MEIN KAMPF A JEHO SPOLUŽÁCI TVRDILI, ŽE VE ŠKOLE NA ZÁCHODECH MALUJE ŠVABACHEM RASISTICKÉ NÁPISY. JO, A TAKY SBÍRAL NOŽE.

Gigabyt

Experiment občanského sdružení Ramus, které se zabývá zlepšováním podmínek pro lidi s fyzickým postižením. Na podzim 2016 si v centru Prahy pronajali čtyřpokojový byt, který spolu obývají lidé s postižením i bez něj. Stálých obyvatel tu žije šest, dvě místa jsou vyhrazená hendikepovaným lidem, kteří si takové spolubydlení chtějí vyzkoušet. Řád bytu je zařízený tak, aby byl od šesté večerní do osmé ranní k dispozici aspoň jeden ze spolubydlících, který může zafungovat jako asistent. Jinak to zde běží jako v úplně normálním spolubydlicím bytě. Na nájem se skládají všichni, všichni se i dělí o domácí práce, vaření, pořádají se společné akce, víkendové výlety i výlety do hospody.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

I v lednu vám přinášíme přehled aktuálního nepodstatného dění z domova i ze světa.

Téma

Ze spolubydlení jsem měl depky

Alan Hrdlička si spolubydlením prošel před pár lety a rozhodně by ho jako životní styl nedoporučoval.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+