Téma

Ti, co s vámi sdílí telku

Pro scenáristy sitkomů není vděčnějšího prostředí než byt, který spolu sdílí nesourodí jedinci. Většina děje se odehrává v jedné místnosti, čímž se šetří rozpočet, všichni protagonisti jsou hezky pohromadě a kvůli jejich povahovým rozdílům mezi nimi vznikají třecí plochy, čímž vzniká humor. Není divu, že dějiny televizní zábavy se spolubydlícími přímo hemží.
AddThis

The Odd Couple / Podivný pár

(1970–1975)
Praotec sitkomů o spolubydlících, ve kterém spolu bydlí dva rozvedení pánové v malém bytě na Manhattanu. Původně to byla divadelní hra, pak film, následně seriál, kreslený seriál, obnovený seriál a předloni se začala vysílat další obnovená verze, kde dva rozvedené páprdy hrají Matthew „Chandler“ Perry a Thomas Lennon.

FRIENDS / Přátelé

(1994–2004)
Monika, Phoebe, Rachel, Ross, Chandler a Joey žijí ve dvou sousedících bytech na Manhattanu. Phoebe je ovšem psychopat, Monika je obsesivně kompulzivní, Rachel rozmazlená, Chandler traumatizovaný svým trans­vestitním otcem a Joey je sexuální predátor. Jediný normální člověk je Ross, pročež se mu všichni posmívají.

How I Met Your Mother / Jak jsem poznal vaši matku

(2005–2014)
Ted vypráví svým dětem příběh, jak žil v jednom bytě s Marshallem a Lily, tajně miloval kamarádku Robin a byl terorizován psychopatickým sexuálním predátorem Barneym. Pak jednoho dne potkal jejich matku. 

2 Broke Girls / 2 $ocky

(2011–2017)
Max, která byla chudá odjakživa, bydlí v jednom bytě s Caroline, která je chudá od chvíle, kdy její tatínek přišel o majlant na burze. 

The Big Bang Theory / Teorie velkého třesku

(2007–dodnes)
Experimentální fyzik Leonard bydlí v jednom bytě s teoretickým fyzikem a sociopatem Sheldonem. Naproti přes chodbu se přistěhuje sexy sousedka Penny. 

1-2018_cilichilli_Spolubydlici_Tema_10B

Three's a Company

(1977–1984)
Jack se nastěhuje ke dvěma kamarádkám Janet a Chrissy a kvůli prudérnímu domácímu musí předstírat, že je gay. To vede k řadě humorných situací, protože až donedávna museli být televizní gayové legrační, abychom se jich nebáli. 

It's Always Sunny In Philadelphia

(2005–dodnes)
Brutálně vtipný seriál o partičce provozující irský bar ve Filadelfii. Denis je narcisistní sociopat a bydlí v bytě s Macem, který chce být tvrďák, ale je asi gay. Frank je milionář a Denisův otec, ale bydlí v jednom pokoji s trochu slaboduchým Charliem. Dee je Denisova sestra, bydlí sice sama, ale stěhují se k ní průběžně ti členové party, které zrovna postihla nějaká katastrofa. 

Will and Grace / Will a Grace

(1998–2006)
Will spolubydlí s návrhářkou Grace. Je gay, ale už není v roli humorné postavičky, což seriálu vyneslo pověst progresivní zábavy. Tu mu zároveň kazila humorná postavička Jacka, snůška všech gay stereotypů, že to ani není vtipné. Letos byl seriál obnoven. 

Two And a Half Men / Dva a půl chlapa

(2003–2015)
Rozvedený patlal Alan se nastěhuje ke svému staršímu, bohatšímu, hezčímu a úspěšnějšímu bratrovi. O víkendech společně vychovávají Alanova syna Jakea.

Byli jednou dva písaři

(1972–1973)
Klasika natočená podle románu Gustava Flauberta. Dva čerství penzisté Bouvard a Pécuchet se spolu odstěhují z Paříže na venkovskou usedlost, kde se oddávají vědám a umění. 

Chalupáři

(1975)
Upjatého kontrolora Evžena Humla jeho děti odsunou z Prahy na venkov, kde se nastěhuje do chalupy. V té ovšem pořád bydlí Bohuš Císař, který je tu na dožití. 

AddThis
0 comments

Téma

Děsím se, že to jednou skončí

David Grudl je úspěšný programátor, publicista a sociálněsíťový živel. Před časem se rozhodl, že se odstěhuje ze svého vlastního bytu do pronájmu, který sdílí se dvěma spolubydlícími.

Téma

Atlas divných spolubydlících

Ano, my víme, že vaši spolubydlící jsou andělé, co vám ráno přinesou snídani do postele, platí za vás nájem a na narozeniny vám uspořádají v bytě koncert Richarda Krajča. Jenže všichni takové štěstí nemají a na privátech se to hemží všelijakou cháskou.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+