Zoom

Opravdoví Frankensteinové

Vědcům vděčíme za mnohé, ale pořád jsou to jenom lidi. Na hranici dělící vědce geniálního od vědce šíleného mnozí víc než balancují. A provádějí při tom věci…
AddThis

Změnit hlavu

Myšlenka samostatně žijící lidské hlavy a její transplantace straší vědcům v hlavách už dlouho. To, že hlava dokáže žít oddělena od těla, dokázal už v roce 1928 sovětský lékař Sergej Brjuchoněnko, který sestrojil zařízení simulující plíce a krevní oběh a udržoval jím několik hodin při životě uříznutou hlavu psa. Na jeho práci navázal Vladimír Demikov, který v roce 1954 úspěšně přišil hlavu štěněte na tělo živého ovčáka a s dvouhlavým psem budil senzaci na vědeckých konferencích. Vzájemná rivalita Sovětů a USA způsobila, že se do frankensteinovských pokusů pustili i Američané. Nejúspěšnější byl slavný neurolog a osobní poradce papeže Jana Pavla II. Robert White, který v roce 1970 provedl  úspěšnou transplantaci hlavy makaka. K výměně hlavy lidské se White přes úpornou snahu nikdy nedostal. Štafetu po něm převzal italsko-čínský tým Sergio Canavero a Siao-pching Žen, kteří už mají dokonce i pacienta – ruského počítačového odborníka Valerije Spiridonova, trpícího svalovou dystrofií. Jeho hlava se má našít na cizí tělo. Teda měla. Poslední zprávy mluví o tom, že Spiridonov nakonec první pacient nebude a že to bude někdo z Číny. Operace se totiž má provádět tam, protože kolem toho bude míň papírování. 

Změnit pohlaví

V roce 1965 Bruceovi Reimerovi krátce po narození lékaři při obřízce trvale poškodili penis. Když rodiče hledali pomoc u psychologa, měli smůlu, že narazili na Johna Moneyho. Ten tvrdil, že sexuální identita je získávána výchovou. Přesvědčil je, aby nechali Bruce chirurgicky přeměnit na dívku a vychovávali ho jako Brendu. Do puberty to fungovalo. Pak se Brenda začala potýkat s depresemi. Rodiče jí nakonec prozradili, že je ve skutečnosti chlapec, a Brenda se rozhodla k mužskému pohlaví operací vrátit. Stal se z ní David, oženil se a vychoval tři děti. Čekal ho ale šok, když se dozvěděl, že doktor Money jeho případ používal jako důkaz, že je možné dětem bez problému měnit pohlaví. Ve 38 letech spáchal sebevraždu. Neunesl fakt, že kvůli jeho případu potkal podobný osud i další děti. 

Koukat do žaludku

V roce 1822 se doktoru Williamu Beaumontovi naskytla ideální příležitost nahlédnout do hlubin tajemství lidského zažívacího traktu. Doslova. Přijal totiž za pacienta lovce, který si nedopatřením prostřelil břicho, a než se dopotácel z hor do města, zůstala mu po nehodě nesrostlá díra až do žaludku. Beaumont s ním provedl řadu experimentů, kdy dírou vkládal do žaludku kousky jídla přivázané na provázku, v přesných časových intervalech je vytahoval a sledoval pokračující proces trávení. Zní to hrozně, ale díky jeho pokusu bylo poprvé potvrzeno, že žaludek zpracovává potravu chemickými procesy.

Zvážit duši

Že se vědci nezdráhají pouštět do podobných ezoterických končin, dosvědčují i experimenty pana Duncana MacDougalla. Ten se v roce 1907 rozhodl empiricky dokázat existenci lidské duše a šel na to geniálně jednoduchou metodou. Vybral si v hospicu šest umírajících pacientů, umístil jejich lůžka na přesnou váhu a čekal, až vydechnou naposledy. Metoda i výsledky měření byly sice okamžitě zpochybněny, ale tvrzení, že duše váží 21 gramů, se traduje dodnes. MacDougall si ale hned vzápětí pokazil reputaci zajímavě švihlého vědce tím, že pokus rozšířil na experimenty se zvířaty, a při dokazování, že psi duši nemají, jich patnáct otrávil. 

Léčit homosexualitu

Armádní psycholog Aubrey Levin byl jedním z mnoha lékařů, kteří byli skálopevně přesvědčeni, že homosexualita je nemoc, a tím pádem se dá léčit (nebyl sám, ze seznamu nemocí WHO byla homosexualita vyňata až v roce 1990). Jeho oddělením vojenské nemocnice v jihoafrickém Voortrekkerhoogte prošly stovky „pacientů“, kteří se zde dočkali „léčby“ psychofarmaky, elektrošoky, chemickou kastrací a hormonální terapií způsobující změnu pohlaví. Pokusy začaly v 70. letech a pokračovaly až do pádu apartheidu v roce 1994, po kterém Levin emigroval do Kanady. Tam byl posléze postaven před soud. 

Vyrážet oči z důlků

Když po 2. světové válce začali inženýři v US Air Force experimentovat s katapultáží pilotova křesla, potřebovali zjistit, jak bude lidský organismus reagovat na prudké zpomalení způsobené otevřením padáku ve velkých rychlostech. Naštěstí se našel dobrovolník jménem John Paul Stapp, který během sedmi let pokusů absolvoval desítky jízd na horské dráze poháněné raketovým motorem. Prodělal nespočet otřesů mozku, zlámaných a vykloubených kostí, stavy bezvědomí a úporných bolestí hlavy. Při nejextrémnějším pokusu byl vymrštěn rychlostí 1017 km/h. Přetížení 46,2 G, kterému byl vystaven, mu z hlavy málem vytáhlo oční bulvy skrz zavřená víčka. Vše přežil a odešel do výslužby ověšen medailemi. Věnoval se výzkumu havárií automobilů a ve volných chvílích sbíral humorné aforismy. <

 

AddThis
0 comments

Reportáž

Klírovat bórd

Poslali jsme na šampionát v mobilních hrách holku, co o nich nemá ánunk.

Sporák

Turek chytá lilky

Spousta lidí si pod pojmem turecké speciality představí akorát kebab a turecký med. Přitom je kuchyně z Blízkého východu pestřejší než anatolský koberec. S Turkem Bedirem jsme se chvíli vyžívali v lilku. A co nám z toho vyšlo? Turecká kuchyně je jednoduchá, lahodná a dobře stravitelná – vyzkoušejte sami.

Podobné články: Zoom

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

Festivalové průšvihy

Festivalová sezona už letos odezněla, takže si můžete oddychnout a zrekapitulovat, co se zase událo. A jestli si myslíte, že nejhorší, co se vám může na fesťáku přihodit, je, že nepřijede Krajčo, tak se pletete.

2017 | 5 | Harddiskobolos

Tajné zákony, které řídí život, vesmír a vůbec

Asi každý, kdo se někdy začetl do sbírky Murphyho zákonů, si řekl „ježiš, to je úplně pravda tohleto“. Kromě legračních zákonů pana Murphyho a jeho kamarádů ale existují i zábavné zákony, na které přišly opravdové intelektuální kapacity. A myslely je úplně vážně.

2017 | 3 | e-Bitka

Svět vzhůru nohama

Během ročního cestování po Novém Zélandu si člověk všimne, že je tady leccos jinak. Kiwi není jen výraz pro ovoce a nelétavého ptáka, ale označují se tak i obyvatelé Země dlouhého bílého oblaku, jak se pacifickému souostroví říká v maorštině. Barbie není panenka. A ve světě hlavou dolů má prádlo dost času na pověšení.
COOKIES
Google+