Remix

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

AddThis

Postpunk na lodi

Trojici Bambara sídlící v New Yorku byste podle názvu jen těžko tipovali na plnokrevný post punk. Nicméně právě oni vydali letos v dubnu jedno z nejlepších alb žánru za pár posledních let. Hrubozrnné riffy, extatické rytmy a špetka nového romantismu občas překvapí i popovým pozlátkem. Bambara představí svou letošní novinku Shadow on Everything i v Praze. Společnost jim budou dělat izraelští Delfin a domácí Vellocet Roll. 


Bambara, 16. 10., 19 hodin, Altenburg 1964, Partyzánská 18/23, Praha 7 

Váš ranní rituál může být zajímavější

Dlouho předtím, než Quantic Dream přišli se svým Detroit: Become Human a dokonce dlouho před jejich temným hitem Heavy Rain, vznikla hra Fahrenheit, kterou si možná někteří hráči pamatují jako Indigo Prophecy. Šlo o první velkou filmovou herní podívanou s rituální vraždou, podivnými paranormálními jevy, zimou prokřehlým New Yorkem, morálními volbami a několika dějovými linkami a depresivním balancováním na hranici příčetnosti u jednotlivých postav. No a teď můžete záhadného vraha nahánět na telefonu za nějakých deset eur.


Fahrenheit, 9,99 eur; iOS, Android (a Windows, Xbox, Xbox 360, Linux, Mac OS, Playstation 2 a Playstation 4)

Jednou za život

Sousloví událost roku je stejně zprofanované jako nadužívané, ale v souvislosti s retrospektivní výstavou František Kupka 1871–1957, která byla otevřena 7. září ve Valdštejnské jízdárně, se asi jiné použít nedá. Tvorba českého výtvarníka, který většinu života prožil ve Francii, je představena v plné šíři v rámci několika tematických celků a nechybí žádné jeho důležité dílo. Kupkova tvorba do velké míry odráží dějiny výtvarného umění první poloviny minulého století, celkovému zážitku z výstavy ohromně pomáhá pozoruhodné rozmístění umělých stěn v prostoru galerie, a hlavně průhledy mezi nimi, díky nimž se dojmy z jednotlivých cyklů násobí v kontextu ostatních děl. Velmi zajímavé jsou také méně známé soubory Kupkových raných kreseb a knižních nebo časopiseckých ilustrací. V takto komplexní podobě Kupkovo dílo za svého života asi už neuvidíme.


František Kupka 1871–1957, Valdštejnská jízdárna, Národní galerie, Valdštejnská 3, Praha 1, do 20. 1. 2019 

Žlababa má Facebook!

Najděte si na fejsu profil Žlababa official a uvidíte, že tahle příšera z Macha a Šebestové je mimořádně sociálně zdatná. Každý měsíc si do statusu napíše „ahoooooooooj“ a lidi se můžou umlátit blahem.


Žlababa official

Luční bar s důvěrou

Dokud budou existovat samoobslužné bary, bude snad svět alespoň trochu v pořádku. A jeden takový mají v Českém Švýcarsku (asi proto) na okraji Krásné Lípy. Na louce s nádherným výhledem ho postavil místní nadšenec a umělecký kovář Míla Petrášek se svou partnerkou Marjánkou Krásnolipskou. V letní sezóně je tu otevřeno nepřetržitě. Sami se můžete obsloužit místním pivem Falkenštejn, BB Ciderem nebo nealkem, v nabídce jsou i buřty, které si můžete opéct na ohništi. Nebo využijete sporák a upravíte si donesené jídlo podle potřeby. Nakonec zaplatíte do kasičky dle vystaveného ceníku. Můžete tu i stanovat nebo si objednat vodní lázeň. O Wi-Fi pak snad dětem ani radši neříkejte. 


Luční samoobslužní bar, Kamenná Horka 12, Krásná Lípa 

Manon vytáhla album z Fausta

Čtveřici Manon meurt mnozí zaregistrovali teprve ve chvíli, kdy se zčistajasna objevili coby předkapela hvězdných My Bloody Valentine na jejich koncertě v pražském Divadle Archa. Nebylo divu, v té době za sebou měli sotva několik koncertů a žádnou nahrávku. O rok později vyšlo úspěšné debutové EP a od té doby se čekalo na regulerní debut. A čekalo se dlouho, Manon meurt si prošli několika personálními změnami, ale se svatou trpělivostí čekali na pravou chvíli. Ta přišla na jaře letošního roku, kdy se skupina s producentem Janem P. Muchowem zavřela do studia Faust. Není to náhoda, Muchowova Ecstasy Of St. Theresa, zejména v původní sestavě, je považována za jednu z velkých inspirací kapely. Výsledek v podobě alba MMXVIII vychází v polovině října. Suverénní, dospělá a ve všech směrech dotažená kolekce ukazuje, že už dávno za sebou nechali úzkou škatulku shoegaze – melancholie obalené ve stěnách zkreslených kytar a zpětných vazeb – a posouvají se dál. Kam, posuďte sami. Za nás bravo.


Manon meurt: MMXVIII, Minority Records

Líbí se vám obrázky v ČILI?

Tak vězte, že někteří z našich ilustrátorů vystavují v galerii a knihkupectví Xaoxax v pražské Krymské. Ano, je to v Krymské, ale nelekejte se, hipstři jsou tu většinou tiší a hodní. A dá se tu koupit spousta krásných knížek, které jinde seženete jen těžko. 


XAOXAX, Krymská 29, Praha

Prkna, která znamenala pád na kokos

Historie skateboardingu v někdejší Československé socialistické republice je skvěle zachycená v knize Prkýnka na maso jsme uřízli. Právě tu zmiňuje jako hlavní inspiraci režisér snímku King Skate Šimon Šafránek, který byl nucen si knihu prohlédnout poprvé dokonce v knihovně, protože byla rychle vyprodaná. Skate byl symbol svobody a volnosti nejen kdysi v Dogtownu, ale i v socialistickém táboře, dokumentární snímek King Skate udivuje nejen množstvím dobových záběrů, ale také originálním vyprávěním pamětníků. Často více než třicet let staré záběry jsou v mnohém legrační a školácké, zároveň ale pozoruhodně sevřené a vtahující a v neposlední řadě i poučné. Je potřeba také zmínit úžasný soundtrack, na kterém najdeme nejen prověřená domácí jména minulosti i současnosti (Visací zámek, Wild Tides nebo Kill the Dandies!), ale také zahraniční hvězdy Devo nebo The Clash.


King Skate, režie Šimon Šafránek, 82 minut, Aerofilms
 

AddThis
0 comments

Sporák

Indické kuře z Bubenče

„Indická kuchyně je složitá a zdlouhavá. Pro koření abys letěl do Bombaje. A ještě to musíš péct v hliněné peci.“ Tak tyhle výmluvy jsou už vyčpělé jak česnek z Číny. Sumudu nám ukázala, že pravá Indie jde udělat i ve studentském bytě v pražské Bubenči, navíc z ingrediencí z místní sámošky.

Podobné články: Remix

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!
Google+