Téma

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.
AddThis

Když přijdu do jezdeckého klubu, jaký v něm bude poměr chlapců a děvčat?
Na dvacet holek tam budou kluci tak dva. Nebo jeden. Popřípadě žádný. 
Bylo to tak vždycky, nebo se ten poměr nějak mění?
Záleží na tom, jak daleko do minulosti se vrátíme. V dobách, kdy byl kůň hospodářské zvíře, dopravní prostředek nebo vozil vojáky, tak kolem něj bylo samozřejmě víc chlapů. V té době muži i víc jezdili a závodili. Od chvíle, kdy se z jezdění na koni stala zábava a hobby, se začal poměr měnit ve prospěch žen. Co já si vzpomínám, tak holky byly u koní vždycky v převaze. 
Co tedy dívky ke koním přitahuje? 
Důvodů se uvádí spousta. Například že kůň znamená pro dospívající dívku přechod mezi panenkou a prvním partnerem. Nebo že je ke koni vede pečovatelský instinkt. Touha po seberealizaci. S jezděním a koni obecně se pojí celý životní styl, včetně módy, doplňků, což se holkám líbí. Děvčata také daleko více vnímají, jak jsou koně krásná zvířata. Užívají si, že je mohou česat, hřebelcovat, starat se o ně.
A jak to mají kluci?
Kluci chtějí hlavně jezdit. 
Nevadí děvčatům ty méně romantické činnosti, jako je kydání hnoje? 
Holky se jim nevyhýbají. Vlastně se nevyhýbají vůbec ničemu. Dorazíte na soutěž a vidíte, jak přijíždí obří náklaďák, kterým se přepravuje šest koní najednou, a ve kterém jezdci sami bydlí. Za volantem sedí žena. Neříkám ale, že se to nebude měnit. Lidé, kteří se věnují koním a jezdění, mají dnes více peněz, než tomu bylo v minulosti, a čím dál více péče přenechávají profesionálním ošetřovatelům. To tak dříve nebylo. Jezdec se o koně sám staral. Doslova s ním žil. 
Proč v určitý moment děvčata od koní odchází? Proč u dospělých jezdců převažují muži?
Podle mě je to jednoduše tím, že kůň zabírá spoustu času. Jet jezdit je záležitost na celý den. Když si dívka najde přítele, jde na školu, do zaměstnání, potom zakládá rodinu, tak na koně zůstává čím dál méně času. Zůstávají u nich jen ty, které s koněm vydrží celý život.
Kdy ten okamžik tedy nastává?
Říkal jste, že u dospělých jezdců převažují muži, ale ono to není tak úplně pravda. Naučit se jezdit na koni trvá poměrně dlouho, takže si to pak chce člověk ještě pořádně užít, závodit. Dnes, když je zvykem zakládat rodinu později, dívky převažují i mezi dvacetiletými. Na mistrovství republiky ve skákání byla nejpočetnější kategorie starších juniorů, tedy 16–18 let, a ze čtyřiceti účastníků bylo pouze šest chlapců, kteří navíc nebyli ani moc úspěšní. Hodně žen jezdí i v dospělých kategoriích, hlavně tedy v parkuru. Jiné je to u dostihového jezdění, které je mezi laiky známější a kde je žen a dívek naopak málo. Velkou Pardubickou jelo za celou dobu existence jen sedm žen. 
Když přece jen od koní dívka odejde, zůstane v ní něco? 
Koně vám dají smysl pro disciplínu a odpovědnost. I když se vám nechce, tak se o ně musíte postarat, poznat, kdy jsou nemocní, ošetřovat je. Koně zkrátka nemůžete zanedbávat.
Dědí se láska ke koním?
Ano, dědí. Mě ke koním přivedl můj dědeček, který vlastnil povoznictví, od malička mi o koních vyprávěl a říkal, jak jsou skvělí, takže já jsem s láskou ke koním už vyrůstala. A je zajímavé, že vztah ke koním hodně dědí kluci. Což je dobře, protože jinak by asi ani do klubu žádní nepřišli.

AddThis
0 comments

Téma

Zpovědnice ví všechno

Když chceš najít lidové moudro o čemkoliv, zajdi na zpovědnice.cz. Když chceš najít moudro o koních, tak taky.

Čumenda

Trofeje

Jen máloco vzbudí takové emoce jako chlápek v maskáčích, který se na fotce zubí nad hřívou zastřeleného lva. Francouzský fotograf Pierre Abensur se rozhodl tématu lovu dlouhodobě věnovat. Už deset let zachycuje kontroverzní nadšence s jejich vycpanými úlovky. Vezme je zpátky na místo činu a ukazuje světu ve slavnostních šatech, jako se kdysi malovali panovníci a jejich trofeje. „Většina podobných fotografií vzniká v trofejních místnostech, kde lovci vyprávějí, co zažili. Já s nimi ale podnikl pouť – tam, kde se to všechno odehrálo,“ říká Pierre. Výsledek je fascinující.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...

2018 | 10 | Holky & koně

Dejte si koninu

Lidi se dělí na dva druhy. Pro jedny je koňský salám pochoutka, pro druhé zločin.
Google+