Téma

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz
AddThis
  • Text: Jiří Holubec
  • Foto: Michael Motygin, Shutterstock, Profimedia, Archiv
  • Obrázky: Karolína Tomšejová

Proč jako? je správná otázka. Láska holčiček ke koníkům je notoricky známá věc. V dětských jezdeckých oddílech dnes najdete skoro výhradně holčičky. V knihkupectvích mají v regálech s dívčími romány knihy o koních zvláštní podkategorii. Zajděte se podívat do jakéhokoliv hračkářství a zjistíte, že 99 % konin je soustředěno v oddělení hraček pro malé slečny. Proč mezi dívenkami a koni hoří taková láska, není snadné zodpovědět. Ptát se na to samotných holčiček vás nikam nedovede, protože se většinou dozvíte, že koníci jsou krásní, ušlechtilí, moudří a přátelští. Což je minimálně neúplná informace. Kdokoliv strávil s koněm víc než pár dní, vám potvrdí, že ten ušlechtilý oř je ve skutečnosti svéhlavé a potměšilé zvíře s velmi pronikavým odérem a taky dost nebezpečné. Když časopis National Geographic letos na jaře zveřejnil statistiku nejnebezpečnějších zvířat v USA, obsadil kůň s 867 zabitými lidmi druhou příčku. Větší zabijáci jsou jen jeleni, kteří ale nemordují lidi osobně a jsou jen příčinou smrtelných autonehod. Proč tedy holčičky koně tak milují? Nejlepší asi bude probrat možná vysvětlení jedno po druhém.

Freud a ti druzí

Jedním z prvních, kdo se začal fenoménem vztahu žen a koní zabývat, byl Sigmund Freud. Nikoho asi nepřekvapí, že ho brysk­ně vysvětlil teorií, že kůň pro ženu představuje náhražku penisu. K jeho teorii se přihlásila i jeho dcera, psychoanalytička Anna Freudová. V knize Normalita a patologie dětství z roku 1926 popisuje, jak rytmický pohyb na koňském hřbetu naplňuje autoerotické touhy, péče o koně mateřské instinkty a zvíře sevřené stehny nahrazuje chybějící penis. Ačkoliv se s touto teorií dodnes setkáte, u psychologů, kteří kdy přičichli ke koňské koblize, s ní nepochodíte (není náhodou, že s ní Freud přišel v době, kdy se ještě vážně debatovalo o tom, jestli jízda na kole nebude ženy nepřiměřeně vzrušovat). 

Probuzení vlastní osobnosti

Úvahy o tom, že jízda na koni dává dívkám pocit síly a svobody, už tak zatracované nejsou. Tradiční výchova stavěla holčičky do rolí opatrovaných princezen, které neustále někdo komandoval. Mít pod sebou půltunové zvíře, které naopak poslouchá je, pro ně znamenalo výlet do úplně jiného světa. „Představ si, že sedíš na několikasetkilogramové motorce, která s tebou sroste tak, že začne reagovat jakoby sama od sebe. Je to partnerství, do kterého dá kůň svou rychlost a sílu a ty inteligenci a cit,“ píše uživatelka diskusního boardu na koňáckém portálu horseforum.com. Proč to ale stejně nefunguje u kluků? Psycholožka a specialistka na hipoterapii Amanda Slugoski tvrdí, že dívky mají v tomto ohledu před chlapci výhodu: „Podle mého názoru to souvisí s rozvojem nonverbální komunikace, která je pro dívky přirozenější než pro chlapce, a dokážou si díky ní lépe vytvořit ke koním vztah,“ soudí. „Ze své práce s hipoterapií vím, že okamžik, kdy jezdec pocítí, že kůň reaguje na jeho často i podvědomé povely, je velmi silný. Pocit souznění s velkým a silným zvířetem je něco, co mé klientky ke koním doslova připoutá,“ dodává. 

 


počet startů na parkUrových závodech podle věku a pohlaví v roce 2017

ČiliChili Všechno, co jsme milovali
AddThis
0 comments

Téma

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...

Téma

Zpovědnice ví všechno

Když chceš najít lidové moudro o čemkoliv, zajdi na zpovědnice.cz. Když chceš najít moudro o koních, tak taky.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...

2018 | 10 | Holky & koně

Dejte si koninu

Lidi se dělí na dva druhy. Pro jedny je koňský salám pochoutka, pro druhé zločin.
Google+